szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elhagyott szoba: a Titanic filmfesztivál Antal Nimród új filmjével zár. Propagandafilm a XX. században: vetítések a Centrális Galériában. Death Disco: Budapest trendvadászó zenei sorozata. Remake: művek a szeptember-októberi sajnálatos eseményekről. Új színházi bemutatók: a Bánk-Bán a Krétakörtől, a Revizor Szolnokon. Ajánlatok ínyenceknek a hvg.hu-tól!

 

Új, magyar-amerikai nagyjáték
Elhagyott szoba a 14. Titanic fesztiválon

A Kontroll rendezőjének, Antal Nimródnak a második, Amerikában készült filmje, az Elhagyott szoba (Vacancy) című horror lesz a Titanic filmfesztivál zárófilmje április 22-én, vasárnap este, az Urániában. A film egy fiatal házaspárról szól, akik egy elhagyott motelben rekednek, és arra jönnek rá, hogy olyan horrorfilm főszereplői, amelyben a szereplőket igazából megölik. Az Elhagyott szoba főszerepét Kate Beckinsale (Underworld) és Luke Wilson (A szuper exnőm) alakítja. A film amerikai bemutatója április 20-án, pénteken lesz, itthon július végén várható.


Új, magyar, rövid
A 639. baba

A hazai mozikban is látható lesz az elmúlt év egyik nemzetközileg legnagyobb sikert arató rövidfilmje, A 639. baba. A Scherer Péter és Murányi Tünde főszereplésével készült 15 perces sci-fi 2006 második legtöbb nemzetközi fesztiválmeghívását összegyűjtő magyar kisjátékfilmje volt, mely számos rangos nemzetközi díjat is kapott Európában és az Egyesült Államokban.

Dési András György és Móray Gábor közös rendezése bárhol játszódhatna a világon; egy meghökkentő technikai újításokkal felszerelt szobában magányosan élő férfi mindennapjait mutatja be, és azt, ami megzavarhatja e monoton nyugalmat: egy nő érkezését. A hazai közönség április 26-tól az Oscar-díjas Michael Gondry Az álom tudománya című vígjátéka kísérőfilmjeként, a Művészben, a Puskinban és vidéken láthatja A 639. babát.

 

Meggyőző stratégiák
A propagandafilma  XX. században

Propagandafilmmel tele a XX. század padlása - hogy ezt a képzavart használjuk. Másképpen: a tömegtársadalmak, a diktatúrák kora kitermelte a maga vizualitását, a különféle imágók, a meggyőző stratégiák, az agymosás képi eszköztárát. Okuljunk abból, ami történt.

A Centrális Galéria új vetítés sorozatot indít  "A propagandafilm a XX. században" címmel. A nézők a propagandafilm műfajának legérdekesebb, ám ritkán látható darabjait tekinthetik meg hétfő esténként. Az áprilisi és májusi programban gyarmati film, náci, szovjet, magyar és amerikai katonai- és oktatófilm, dokumentum- és játékfilm, valamint híradófilm szerepel. A vetítések ingyenesek. Részletes program: http://www.archivum.ws/


Újrafelfedezve
Az emigráns - Minden másképp van

Márai Sándor a huszadik századi magyar irodalom ma újra felfedezett nagy alakja. Emigrált a fasizmus elől, majd újra - és végleg - a kommunizmus elől, nem vállalt "bűnrészességet" és félt, hogy hallgatni sem engednék. Felesége most főszereplővé lép elő, és vele az a férfi is, aki érzelmeiről, magánügyeiről korábban szemérmesen, tartózkodóan hallgatott. A film Márai Sándor: Napló 1984-89-ja alapján készült.

A játékfilm az emigrációs létet önként vállaló Márai Sándor és felesége utolsó éveinek története, az összetartozás, az együtt leélt élet emlékeiből és az író utolsó pillanatáig tartó gondolkodásának, az alkotás természetrajzának mozaikjaiból épül.

Nápolyban a fiatal Márai és Lola ifjúságának emlékeivel indul a "történet" és jut el a San Diego-i magára maradottság zárt világába - az Adriától a rideg Óceánig. A diktatúrák elől menekülő író, aki csak anyanyelvén - magyarul ír - nemcsak fizikailag határolja el magát a 47-es fordulat után Magyarországtól, de műveit sem engedi kiadni, amíg egyetlen orosz csizma tapossa a hazai földet. Egyre gyakrabban hívják haza, rehabilitálni akarják őt és életművét, de a következetes, megalkuvásra képtelen író kitart fogadalma mellett. Tragikus sorsához tartozik, hogy fél évvel a rendszerváltás előtt vet véget életének, amikor már senkije sem maradt - feleségét és fiát is elveszítette. Márai, aki végigélte a XX. századot ma már világhírű író, műveit egyre több nyelvre fordítják.

magyar-olasz játékfilm, 2006; rendező: Szalai Györgyi, Dárday István  

Bánk-bán, Remake, Revizor, BBC szimfonikusok (Oldaltörés)


Bánk-bán
dráma 5 részben

Péterffy Bori az előadásban
Ha a Krétakör színház hozzányúl egy klasszikushoz, abból biztos, hogy valami szokatlan és izgalmas sül ki. Ha nem klasszikushoz, akkor is. A Bánk-bánt hajlamosak vagyunk nem színházi, hanem nemzeti identitásképző kérdésként kezelni. Hát, most itt egy előadás a Bánk-bánból. "Mi nem tudjuk, mi szükség e darabot másként színpadosítani, mint ahogy azt Katona megírta..." - írja a Hölgyfutár 1859-ben. Zsótér Sándor most megpróbál "idegen pillantást" vetni a nemzeti klasszikus státuszába merevedett műre. A Krétakör színészeivel, a szöveg mentén haladva, együtt gondolkodva, próbálja feltárni a Katona színdarabjában meglévő eleven szépségeket. Az előadás talált helyszínen, a Vakok Intézete Nádor termében lesz. A szentjeinket, királyainkat ábrázoló színes üvegablakokon át beszűrődik a szürke Hungária körút forgalmának dübörgő zaja.
Rendező: Zsótér Sándor

április 18.,19.,20.,21 (19.00), Bp. Vakok Intézete

 
Mi volt? Mi van?
Remake

A tavaly őszi fővárosi zavargásokon történteket idézik fel Nemes Csaba animációs rövidfilmjei; az eseményeket újrafeldolgozó művész alkotásait csütörtöktől láthatja a közönség Budapesten, a Knoll Galériában. A tíz részesre tervezett rövidfilm-sorozatból eddig három, egyenként csaknem egyperces film készült el, melyekkel a tavaly október 23-i fővárosi zavargások "újrafeldolgozására" tesz kísérletet a művész. A különböző stílusú animációkat az események idején készült videoanyagok alapján készítette Nemes Csaba. A  művész Remake (Újrafeldogozás) című munkájával az ötven évvel ezelőtti és az őszi események között vélt párhuzam ambivalens voltára kíván utalni.

"Azért választottam a rajzfilm formát, mert ezzel akartam eltávolítani a történteket a dokumentumfilm politikai jellegű üzenetétől" - mondta korábban Nemes Csaba a munkákról. A teljes Remake-projektből a tervek szerint ősszel nyílik kiállítás a Kiscelli Múzeumban. Nemes Csaba Remake című munkája eredetileg az idei Velencei Képzőművészeti Biennálé kurátori pályázatában szerepelt. Bár a szakmai zsűri a 12 pályázó közül a legjobbnak ítélte Nemes Csaba projektjét, formai hiba miatt elutasította azt. A művész ugyanis egy manchesteri párossal pályázott, ez hivatalosan két kurátori személyt jelentett volna, a pályázat pedig csak egy poszt betöltéséről szólt.

május 31-og; Bp. Knoll Galéria


Egy kicsit én, egy kicsit te, mindenki
Nyikolaj Vasziljevics Gogol: A revizor

Telihay Péter rendezéseire mindig érdemes odafigyelni. A revizor személye - akár blöfföl, akár a cári udvar, akár az EU küldte - metaforikus; ellenőrzők és ellenőrzöttek között élünk itt.  Idegen érkezik egy évtizedek óta mozdulatlan közösségbe, ahol mindenki ismeri a másikat, ahol mindenki mindent tud a másikról. Régóta használt és bevált alaphelyzete drámáknak és komédiáknak:az idegen megérkezik, nem tudjuk, honnan jött, nem tudjuk, merre tart, de érkezése fenekestől felforgatja a közösség megszokott életét.

A revizor is ilyen színdarab. Vérfagylaló és mellbevágó komédia kisszerűségünkről, félelmeinkről, midennapi megalkuvásainkról; gyávaságunkról és nagyravágyásunkról, butaságunkról és aljas kis ravaszságainkról. A lelkünk legmélyére tokosodott korrupcióról. Egy kisvárosról. Rólad. Rólam. Őróla.
Rendező: Telihay Péter

április 19.,20.,21.,22 (19.00), Szolnoki Szigligeti Színház

 

Csúcskoncert
A BBC Filharmonikusok Gianandrea Nosedával és Rost Andreával

 

Rost Andrea
Április 21-én a rangos brit szimfonikus együttes, a BBC Filharmonikus Zenekara játszik a hangversenyteremben. Gianandrea Noseda, aki olyan dirigensek után lett a társulat vezető karmestere, mint például Raymond Leppard, Charles Mackerras és Solti György, Liszt-Mozart-Schubert esttel készül a fellépésre. A Hamlet szimfonikus költemény és Schubert „Nagy” C-dúr szimfóniája között a Don Giovanniból, az Idomeneoból és a Figaro házasságából szólalnak meg részletek. Donna Anna, Zerlina és a grófné áriáit Rost Andrea énekli, aki minden - hangi adottságainak megfelelő - Mozart-hősnő szólamát CD-n, rögzítette. A zenekar ezen kívül a Don Giovanni nyitányban és az Idoemeno indulóban tehet bizonyságot arról, hogy híres romantikus és kortárs zenei interpretációik mellett figyelemre méltó Mozart-előadók is.

 ápr.21; MÜPA

Turay, DeathDisco, Mezzoforte (Oldaltörés)


Valóságsűrítmény
Privát csendéletek - Turay Balázs fotói

Egy festő-fotográfus képeiből nyílik kiállítás a Budapesti Francia Intézetben. Igen expresszív ajánlásában így fogalmaz Szőke András és Hegyi Zsolt: "Turay reneszánsz ember. Életigenlő, és vegyíti a művészeti ágakat. Ha a reneszánszban élt volna, nagyobb bajban lett volna, mint ma, mert a festő Turay-iker elpusztította volna a fotós Turayt. És bár előszeretettel alkalmaz régvolt technikákat, fogásokat is, Turay Balázs mégsem egy archaizáló személyiség, mert tovább lép a fotó közismert mágiáján, miszerint a fotóapparát a valóságot képezi le. Ő is ebből a fotografikus realitásélményből táplálkozik, helyzetgyakorlatai valósak (a tánc, a víz, a női alakok), de a valóságot sűríti, időn átíveli, ezért van szüksége a festői eszközökre. A képi élmény számára az igazán fontos. A megszülető képek hedonikusak, lényegük a színek és a ritmusok élvezete. Itt nem teljesítményeket látunk, hanem a pillanatok megélt sűrítményeit." Turay Balázs most látható, 2005 és 2007 között készült képei alkotók, művészek életét, munkáját ábrázolják.

június 30-ig; Bp. Francia Intézet


Trendvadászok
Death Disco záróbuli

Alan McGee
Zeppelinszerű utazás, egy olyan énekessel, mint az 1965-ös John Lennon - jellemezte a magyar Th Puzzle zenekart Alan McGee popguru, aki a DeathDisco sorozat atyja, és egyben aprócska fénypötty a hazai zenei éjben. A The Puzzle a britanniai magyar emigráns zenei kontingens tagja, akik az új gitárhullám taraján igyekeznek beérkezni valamely vonzó eurpai kikötőbe. Hajrá, e helyről is!
Második évadjának utolsó bulijához érkezett Budapest meghatározó indie-rock klubestje, a Death Disco. Alan McGee vezetésével a második szezonban olyan vendégek tették tiszteletüket Budapesten mint Tim Burgess a Charlatans-ból vagy épp a Beta Band vezére Steve Mason, és az idei évad utolsó partyja sem marad különleges események nélkül!

A februári Nagy-Britmánia óta először látogat haza a The Puzzle Londonból,és van mit ünnepelni: márciusban szerződtette őket a Weekender Records nevű független kiadó, mely nyomán első kislemezük végre idén nyáron a boltok polcaira kerülhet.

ápr. 21; Bp. Trafó Bár Tangó

 

Agyas, ügyes
Mezzoforte

Konzis srácokkal lesz tele a nézőtér, a virtuóz és egyben hallgatható (néha talán túl easy?) Mezzoforte buliján, meg otthon gyakorló tinikkel, akik királytigrisek szeretnének lenni a hangszerükön? Nem csak. Az izlandi illetőségű Mezzoforte valószínűleg a dzsessz-funk legnagyobb slágerét adta a világnak: nincs nap, hogy valamelyik rádióadón ne hangzana fel a Garden Party jellegzetes fúvóstémája. Zöldborsókonzerv reklámok és a hírmagazinok aláfestő zenéje volt, de
az ezaért nem jelenti azt, hogy a Mezzoforte "one hit wonder" volna: a több mint negyedszázados zenekar folyamatosan a könnyed, funkos, táncos dzsessz főáramában mozog. Most éppen a ringó állóhajót mozgatják, Budapesten.

ápr.23; Bp.A38

 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!