szerző:
hvg.hu/MTI
Tetszett a cikk?

Majdnem vége a nyárnak, majdnem itt egy új, közelebbről meg nem határozható évszak, amelyet valaha őszként ismertünk. Lássuk, mit hoz a szeptember eleje! Moziünnep az egész országban! Egy európai horrorfilm Bélával, a kutyával. José Carreras Pécsett lép fel és díszdoktor lesz. Új Spike Lee-film a mozikban. Majdnem Pink Floyd: egy ausztrál show Budapesten. Hajlakk: pop és végtelen mennyiségű irónia. A nyolcvanas évek kultművésze új és régi képei: Zuzu, azaz Méhes Lóránt. Itt van az ARC, itt van újra! A tehenek begyalogolnak Budapestre. Programok szerdától-szerdáig!

Volt arcuk hozzá 
8. ARC kiállítás

Évről-évre megfigyelhetjük, az "outsiderek" milyennek képzelnék a hazai reklámgrafikát és köztéri kommunikácót.

Az outsiderek persze nem mind azok, némelyikük a reklámiparban keresi a kenyerét s ilyenkor kirándul (?), vagy végre azt csinálhatja, amihez igazán kedve van.  Évről-évre jó volna, ha ezek az új ötletek végre megtermékenyítenék a magyar "közvizualitást".

Na, jó, talán, ha lassan is, de... Mindenesetre az ARC kitalálói minden évben nekifutnak. Idei témájuk a Túlélés volt. Ránk fér.

Augusztus 30.-án már nyolcadik alkalommal nyílik meg az ARC köztéri plakátkiállítás az 56-osok terén, melyet szeptember közepéig láthat a közönség. A kiállítást Mundruczó Kornél filmrendező és Winkler Nóra nyitja meg. Fellép Rúzsa Magdi, Sub Bass Monster és Andrew J., Túlélő társulat és a Panaszkórus. Lesz minden és mindenki, ahogy kell, bele az arcunkba.

Bp; augusztus 30.- szeptember 18.


Tehenek menni Budapest
TehénParádé 2007


Tavaly megvolt, érdekes volt, vihart kavart. Esztétikait és - amiként az nálunk úgy látszik, elengedhetetlen - politikait is. Most az egész országban elterjedtek a plasztik állatok. Siófok, Szeged, Pécs, Debrecen, Győr után, az idei tehénfeszt legjobbnak bizonyult alkotásai a fővárosban láthatók.

A 2007-es TehénParádét követően szeptember végén a legizgalmasabb munkákat elárverezik a szervezők, a jótékonysági aukció  bevétele idén a Bátor Tábor Alapítványt támogatja.

Bp., szeptember 16-ig
www.tehenparade.net


Egy (nagy) tenor
José Carreras

© AP
Egy igazi világsztrá Pécsett. A Pannon Filharmonikusok közreműködésével rendezett Mediterrán esten több, nemzetközi hírű énekes is színpadra lép. A zenei esemény az Európa Kulturális Főváros 2010 Pécs programsorozat felvezető éveinek első, nemzetközi rangú rendezvénye.

José Carrerast szerdán délután díszdoktorrá avatja a Pécsi Tudományegyetem szenátusa. Székfoglaló beszédét sajtótájékoztató, azt pedig közös próba követi Kincses Veronikával és a Pannon Filharmonikusokkal. A művész tervezett programjában emellett még egy rövid városi séta is szerepel, melynek keretében meglátogatja a székesegyházat.
 
A világhírű művészt mindenhova kísérik saját testőrei és a szervezők által szerződtetett őrzővédők, de nem kizárt, hogy a koncerten kívül, egy-egy helyszínen az "utca embere" is találkozhat vele, autogramot kérhet és kaphat tőle.
 
José Carreras és a vele fellépő előadók csütörtökön délután az Expo Centerben tartják a főpróbát, ezt 20 órától a kétszer ötven perces előadás követi.

José Carreras először az 1980-as években lépett fel Magyarországon, pályafutása elején többször dolgozott együtt Házy Erzsébettel, később Tokody Ilonával és Rost Andreával. A Művészetek Palotájában ő "énekelte be" a Nemzeti Hangversenytermet, ahol fél évvel később újabb koncertet adott.
 
A spanyol tenor 1946-ban született Barcelonában. A hetvenes évek végén, a nyolcvanas évek elején ért karrierje csúcsára, 1987-ig mintegy hatvan szerepben, több mint ezer alkalommal lépett fel operában, szólóesten, lemezfelvételen, fesztiválokon. Carrerasról 1987-ben, egy párizsi operafelvétele idején derült ki, hogy leukémiában szenved. Sikerült legyőznie a betegséget, és 1988 júliusában Barcelonában 150 ezres tömeg előtt tért vissza a színpadra. Placido Domingo és Luciano Pavarotti mellett José Carreras a "három tenor" egyike.

 Augusztus 30; Pécs, Expo Center

Filmpremierek, Moziünnep (Oldaltörés)

Gyerünk a moziba be!
Moziünnep

Jirí Menzel a csütörtökön kezdődő Moziünnep díszvendége, az eseményen premier előtt vetítik legújabb játékfilmjét, az Őfelsége pincére voltam című alkotást - közölték a szervezők szerdán, Budapesten. Az Oscar-díjas cseh rendező a sajtótájékoztatón elmondta: Bohumil Hrabal azonos című művét bizonyos motívumok alapján dolgozta fel, egyetlen célja az volt, hogy népszerűsítse a regényt. A négynapos vetítéssorozat keretében Magyarország 44 településén 86 mozi várja a nézőket; több mint 200 filmet láthatnak az érdeklődők. A programban öt premier és nyolc premier előtti vetítés is szerepel.

A Moziünnep alatt öt premier és kilenc premier előtti filmet nézhetnek meg az érdeklődők, köztük négy hazai alkotást. A napokban derült ki, hogy Kamondi Zoltán Dolinája, és Tóth Tamás Farkas című filmje mellett Fliegauf Benedek új alkotása, a Tejút, valamint Novák Erik rendezésében a Zuhanórepülés szintén bemutatkoznak a Moziünnepen.

Európában először Tarantino új filmjét, a Grindhouse-t a Moziünnep alatt láthatja majd teljes terjedelmében a közönség, illetve a nagy érdeklődésre számot tartó Next című thrillernek Nicolas Cage főszereplésével is lesz egy premier előtti vetítése.

Idén a Moziünnep díszvendége Jiri Menzel, vele a közönség augusztus 30-án 20 órakor találkozhat a Művész moziban, míg Kamondi Zoltán rendezővel, Melis László zeneszerzővel, és a főszereplővel, Molnár Piroskával a Dolina-közönségtalálkozón augusztus 31-én 21 órakor szintén a Művész moziban, a Zuhanórepülés két főszereplőjével, Nagy Zsolttal és Törköly Leventével pedig szeptember 1-jén 20.30-kor a Palace Westendben.

Szeptember 2-ig, országszerte


Pop, háj, fétis, satöbbi
Hajlakk

Az amerikai underground fenegyerek, John Waters forgatókönyvéből született az opusz. Pop, f(r)ikció, aberráció, irónia, minden mennyiségben. Az igazi slágerekre mindig lehet táncolni. Ebben hisz Tracy Turnblad is, aki már nagy lány, nagy hajjal és nagy szívvel, és akinek egyetlen szenvedélye van: a tánc.

Egyetlen vágya pedig az, hogy felléphessen a Corny Collins Show-ban, Baltimore legmenőbb zenés-táncos tévéműsorában. Tökéletes is volna rá, csak van egy kis baj vele. Tracy kissé kövér. Amikor viszont mégis sikerül bekerülnie a műsorba, újabb bajok várnak rá... Nem is szüzsé érdekes itt; hanem a mindent elborító őrület. Psssssz. Fújjunk rá egy kis lakkot, úgy jobban néz ki.

Hairspray - amerikai vígjáték, 117 perc, 2007; rendező: Adam Shankman

 
Ők is tudnak ilyet
Pokoljárás

Frankofon filmekkel teli a szeptember eleje; s mindenféle zsáner előfordul itt. Ez például egy horror. Nem csak a húszéveseké a világ, s nemcsak az amerikaiaké a borzongatás. Tudnak a kifinomult európaiak is fogvacogtató meséket kiagyalni. Hogyan is kezdődhetne másképp egy ilyen mese: főhős furgonja elakad az esőben. Ilyen még nem volt (?)!

No, de a folytatás; a sötétből előbukkan egy Boris nevű, zavarodott alak, aki az elkódorgott kutyáját, Bélát keresi. Ez az! Béla, a kóbor eb.  Ijesztő lélektani dráma következik. Lét, szorongás, létszorongás. A legjobb egy borús, koraőszi délutánon. Vagy délelőtt, ha máris lógnál a suliból.

Calvaire (The Ordeal) belga-francia-luxemburgi horror, 94 perc, 2004; rendező: Fabrice Du Welz

 

Karriertanácsok haladóknak
Utál a csaj

Spike Lee filmjeire mindig érdemes odafigyelni. Most is. Még, ha vígjátékot rendez, akkor is, vagy talán annál inkább! Jack Armstrong az egykori boxoló fia; a Harvardot végzett juppik tipikus képviselője, egy a tőzsdére bevezetett multinacionális gyógyszergyár elnökhelyettes-biokémikusa. Első generációs juppi tehát. Cége az AIDS elleni vakcina elsőként való bevezetése érdekében nem riad vissza az illegális módszerektől, a kísérleti adatok manipulálásától, a valós eredmények visszatartásától. Egy tragikus haláleset kapcsán Armstrong rájön a cég felső vezetésének manipulációira, pillanatokon belül elveszíti munkáját, bankszámláját letiltják. Szorult helyzetében mentőövként érkezik önjelölt üzletasszonnyá avanzsált, egykori menyasszonyának  ötlete, hogy gyermekre vágyó hölgyeknek kínáljanak - ööö...- valamiféle megoldást. De nem mindegy megy simán...

She Hate Me - amerikai vígjáték, 94 perc, rendező: Spike Lee


 

Képzőművészet, zene (Oldaltörés)


Zuzu
Méhes Lóránt festő, szobrász
munkásságát bemutató tárlat az Ernst Múzeumban

Méhes Lóránt festménye
© Ernst Múzeum
Méhes Lóránt a magyarországi fotórealista festészet egyik legjelentősebb alkotója, a magyarországi installációművészet egyik kezdeményezője és a 80-as évek ezoterikus szellemi irányzatainak kiemelkedő képzőművészeti képviselője. 

Méhes Lóránt által a 70-es években festett fotórealista portrék (például a Főiskolai tanulmány, a Személyi igazolvány, a Modern festészet) pontosságuk, festői kvalitásuk és lírai kifejező erejük folytán azonnali elismerést vívtak ki maguknak, és máig legendásak.
 
A művész 1981-től 1987-ig barátjával, Vető Jánossal - Zuzu-Vető néven - rendszeresen szerepelt hazai és külföldi rangos kiállításokon. Filctollal készített rajzokat, akrillal, spray-vel festett vásznakat, csontból, tollból, tranzisztorból applikált kavicsszobrokat vagy általuk "kertnek" nevezett, rézgáliccal, tárgyakkal és festékporral színessé tett installációkat hoztak létre. Kiállításaikat zenei performanszokkal nyitották meg.
 
Méhes Lóránt figyelme 1985-től a vallások felé fordult, s 1987 óta ismét egyedül dolgozik. Misztikus festményeinek derűs színvilága, és "kegytárgyainak" díszessége őrzi a Zuzu-Vető installációk vizualitását, de a kiállítás kurátorának tájékoztatása szerint eltűnt a politikum, a spontaneitás és az irónia.  A művész életművében 1999-től újabb fejezet kezdődött: személyes élményeit rögzítő régi fotóit, "életképeit" festi meg.
 

 

Divat a tribute
The Australian Pink Floyd Show


Ha nincs ló, jó a szamár is? Ne ironizáljunk! Az ausztráliai banda elsősorban a hihetetlenül profi hang- és fénytechnikája révén, a lézertechnika jóvoltából és különböző felfújható kellékek bevetésével éri el, hogy programja a Pink Floyd valódi reinkarnációja legyen.
 
A The Australian Pink Floyd Show 1988-ban alakult meg a dél-ausztráliai Adelaide-ben. Nevük akkor vált szélesebb körben ismertté, amikor 1993-ban a londoni Wembleyben léptek színpadra az első nemzetközi Pink Floyd emlékkoncerten.
 
Egy évvel később a zenekar tagjai találkoztak David Gilmourral, a Pink Floyd eredeti gitárosával és Ron Geesinnel, a példaképcsapat Atom Heart Mother című lemezének egyik szerzőjével. A nagy-britanniai Croydonban a The Fairfield Hallsban, majd a londoni Earls Courtban adtak koncertet. Az együttes 1996-ban egyedüli Pink Floyd Tribute együttesként felléphetett David Gilmour 50. születésnapi koncertjén. A színpadon velük együtt zenélt a Pink Floyd másik tagja, Rick Wright is.

A zenekar az elmúlt években koncertezett az Egyesült Államokban, Kanadában, Németországban, Olaszországban, Svájcban és Dél-Amerikában. Az elmúlt hónapokban több európai fesztiválon vettek részt, például Svédországban, Máltán s koncerteztek több angliai városban.
 

Szeptember 5.; Bp. Syma Csarnok

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!