szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Egy hűvös őszi este, csipetnyi kultúrával fűszerezve - no meg egy falat fokhagymás libasült ízletes forralt borral - senkinek nem árthat meg. Szombaton országszerte nyolcvan intézményben várják a látogatókat a Múzeumok őszi éjszakáján, vidéken és a fővárosban. Portyára fel!

„Hiába volt rossz idő, júniusban életemben először engem is beszippantott a Múzeumok éjszakája. Hajnali kettőig jártuk a várost a barátaimmal, ezalatt két múzeumba és egy koncertre sikerült eljutnunk. Remek volt a hangulat” - meséli a huszonöt éves Anna, aki saját bevallása szerint évente egyszer-kétszer megy múzeumba. „Az impresszionistákkal sikerült becsábítani (2003. december elsején nyílt meg a Monet és barátai című kiállítás, impresszionista mesterek műveiből a Szépművészeti Múzeumban - a szerk.) - de a kortárs kiállításokat nem kedvelem” - teszi hozzá.

A Múzeumok éjszakája júniusban - a Szent Iván-éj jegyében - közel 380 ezer látogatót vonzott. A sikeren felbuzdulva megrendezik a Múzeumok őszi éjszakáját, amely ugyan a nyári kulturális programsorozat kistestvére, ám jellegében mégis más. Az évszakhoz és a hagyományokhoz igazodva a szervezők ezúttal a Márton-napi népszokásokat helyezik előtérbe (november 11. Márton napja). A programot útjára indító Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) azonban hangsúlyozta: a két eseményt egyelőre nem lehet összehasonlítani, hiszen az egyik egy jól bejáratott, hét éve tömegeket vonzó nyári rendezvény, míg a november 14-ei hagyományteremtő jellegű. Mondhatni újszülött a kisiskolás testvér mellett. A szeptember 28-án megnyílt Múzeumok Őszi Fesztiváljának zárórendezvényén vidéken 49, a fővárosban pedig 31 múzeum tárja ki kapuit és hosszabbítja meg a szombati nyitvatartást, egyúttal változatos programokat kínálva. A tárlatvezetés mellett színházi előadásokkal, koncertekkel, kézműves foglalkozásokkal, játszóházzal, néhol Márton-napi ínyencfalatokkal (libasülttel, pogácsával) várják az érdeklődőket.

Kíváncsiság, feszült várakozás vibrál a levegőben, a programban részt vevő intézmények egyelőre nem mernek semmit jósolni, csak reménykednek, hogy az őszi rendezvény is olyan sikeres lesz, mint a Múzeumok éjszakája. Nem lehet mihez viszonyítani, a nyárinak sok éves hagyománya van, míg ez az első hasonló jellegű, őszi rendezvény - fogalmaz Nagy Erika, a Magyar Nemzeti Galéria munkatársa, hangsúlyozva, hogy jó esély van a kedvező fogadtatásra, mert bár az idő hűvös - az emberek hamar összeszorulnak a zárt térben, mivel a szabadtéri programok ezúttal nem jelentenek alternatívát -, a hosszabb nyitvatartás mindenkinek imponál.

Az Iparművészeti Múzeum Nagycsarnoka
© MTI - Kollányi Péter

„A Múzeumok éjszakáján 4-5 ezer látogató volt kíváncsi az aktuális kiállításra vagy a kísérő programokra. Ez többszöröse az átlagos, napi forgalomnak” - számol be nyári tapasztalataikról Csejdy Réka, a Műcsarnok sajtóreferense. Kortárs művészeti kiállításokkal - a Műcsarnok követi ezt az előre kijelölt irányt - nehéz nagy tömeget bevonzani - ismeri el, hozzátéve, hogy a mostani rendezvényt egyfajta kísérletnek tekintik. Amit valójában nem lehet elbukni, a programban részt vevő intézmények ugyanis célzott támogatást igényelhettek.

Az OKM a Múzeumok éjszakája programsorozat résztvevőinek nem nyújt intézményi támogatást, mivel jól bejáratott, évek óta sikeren működő kezdeményezés. Ezúttal azonban plusz forráshoz juthattak a múzeumok. Az OKM a Nemzeti Kulturális Alappal (NKA) közösen 48,6 millió forintot különített el a Múzeumok őszi fesztiváljának lebonyolítására. Ebből az NKA biztosította az összesen 17,5 millió forintos intézményi támogatást, melyből a szombati rendezvénybe bekapcsolódó múzeumok 90 százalékának jut - mondta a hvg.hu-nak Szél Felícia, az OKM sajtóreferense. Ennyien pályáztak ugyanis, és szinte kivétel nélkül mindannyian meg is kapták a támogatást - tudtuk meg. Ennek összege intézménytől és a benyújtott pályázattól függően alakult, ám tekintve a rendelkezésre álló büdzsét, inkább jelképes összegekről van szó. Ám a támogatás ezúttal  kétszintű - hívja fel a figyelmet Szél Felícia. A jegyeladásból származó bevétel a múzeumok kasszájába folyik be, ezért erősen motiváltak, érdekük, hogy minél jobb programokat szervezzenek, és a lehető legtöbb „első látogatót” csábítsák be. „Jó bevételi forrás ez, különösen a kis múzeumoknak” - véli a sajtóreferens.

Ha a fél város egy helyre vágyik (Oldaltörés)

Budapesten a múzeumok jegypénztárában megváltható egész estére érvényes karszalag felnőtteknek 1300, gyerekeknek (6-18 éves korig) 600 forintba kerül, hat éves kor alatt nem kell fizetni. A belépővel a programban részt vevő összes múzeumba bejuthatunk szombaton este hat óra és éjfél között, sőt, akad, ahol egész nap érvényes. Este hat óra és éjjel fél egy között a három útvonalon közlekedő Múzeumbuszokat is igénybe lehet venni a karszalaggal, délután négy és éjjel három óra között pedig ingyenes az utazás a BKV menetrendszerinti járatain. A MÁV 33 százalékos alkalmi menettérti kedvezményt biztosít a látogatóknak erre a napra, ám visszaúton a kedvezmény életbelépéséhez be kell mutatni a belépőt is.

„Egyszer már részt vettem a Múzeumok éjszakáján: tömeg volt, mindenhol órákig kellett sorba állni, a színházi előadásokra szinte lehetetlen volt bejutni, kivéve, ha már délután ötkor ott téblábolt valaki a kiszemelt múzeum előtt” - mesél kellemetlen élményeiről a negyvenéves Balázs. Ő biztos kihagyja a szombati eseményt, noha azt elismeri, hogy a kezdeményezés hasznos és szükséges, a városi barangolásnak, a karszalagos csoportok összemosolygásának megvan a hangulata. Még akkor is, ha esik az eső, fúj a szél. Akinek azonban tömegiszonya van, jól fontolja meg, melyik kiállítást választja. És az is, aki már előre dörzsöli a tenyerét, hogy a Szépművészeti nagyszabású, 220 milliárd forintra biztosított kiállítását, a Botticellitől Tizianóig, az itáliai festészet két évszázadának remekműveit megússza 1300 forintból, a teljes árú, 3200 forintos beugró helyett. A Szépművészeti Múzeum igazgatósága ugyanis már jó előre figyelmeztetett: a Múzeumok éjszakáján nem garantálják, hogy mindenki megnézheti a kiállítást. Óránként - tekintettel a kiállított képek értékére - mindössze 400 látogatót engednek be, helyszíni regisztrációt követően, külön erre a célra gyártott kuponnal. Az elszánt éjszakázók persze bejuthatnak, ha rászánják az időt és felkészülnek a várakozásra, ám ha reménytelen a helyzet, érdemes más programot választani, mert 1300 forintért luxus végigácsorogni az éjszakát.

Ízelítő a programokból
Da Vinci: Hölgy hermelinnel
© Wikipédia
A Magyar Nemzeti Múzeumban egy Cervantes nyomdokain haladó összművészeti akció után Csákányi Eszter adja elő Parti Nagy Lajos párhuzamos sorsmonológokból felépülő monodrámáját, A hét asszonyát.  Az Ernst Múzeumban Tóth Viktor szaxofonos zenei improvizációját élvezhetik a látogatók, míg a Szépművészeti Múzeumban a  Botticellitől Tizianóig, az itáliai festészet két évszázadának remekművei című kiállításra juthatnak be a kitartóan várakozó látogatók. A 130 reneszánsz alkotás között Leonardo da Vinci Hermelines hölgy, Tiziano Kesztyűs férfi és Botticelli Virginia története című képe is megtekinthető.

Az Iparművészeti Múzeumban kortárs írók és költők, többek között Lackfi János, Szabó T. Anna, Tóth Krisztina beszélgetnek aktuális, a versmondást és költészetet uraló hatásokról. A Magyar Mezőgazdasági Múzeumban elsősorban a Márton-napi hagyományok felelevenítésére koncentrálnak: kézműves foglalkozások, játszóház, és ízes étkek várják az érdeklődőket. A Magyar Természettudományi Múzeumban a Bárka színház társulata ad elő részleteket a Piaf Piaf című előadásból, megidézve a sanzonok királynőjének szellemét. A programokról részletesebben is tájékozódhat a rendezvény honlapján.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!