szerző:
Nagy Melinda
Tetszett a cikk?

Élete utolsó időszakában sem veszített fanyar humorából és nem szűnt meg polgárpukkasztónak lenni. A 96 éves korában elhunyt költő életútjáról a Petőfi Irodalmi Múzeumban nyílt kiállítás.

Hol száműzetésben élt idegen országokban, hol elismerésben részesült hazájában, hol békében, hol háborúban. Fiatal korában közeli barátságban volt József Attilával, Karinthy Frigyessel, élete során több, mint fél tucat országban élt és alkotott, az irodalom hatalmába vetett hitét még a recski munkaszolgálat sem tudta megtörni.

Faludy György

Faludy György költő az idén ünnepelné 100. életévét, ebből az alkalomból a Petőfi Irodalmi Múzeumban „Olvass, bolyongj, szeress…” címmel nyílik kiállítás kacskaringós, fordulatokkal teli hosszú életútjáról. A kiállítást Szőcs Géza író, a kulturális tárca leendő államtitkára, Faludy György nagy ismerője és barátja nyitotta meg május 12-én.

Faludy alapító tagja volt a Digitális Irodalmi Akadémiának, így a szövegeiből nagyon sok elérhető digitalizált változatban. „A kiállítás anyagának összeállításában leginkább az emigrációban töltött évek hagyatéka jelentett nagy kihívást, de a költő unokája, Alexander Faludy és a család sokat segítettek, féltve őrzött családi ereklyéket, kéziratokat, fotókat bocsátottak rendelkezésünkre” – mondták a hvg.hu-nak a kiállítás anyagát összeállító irodalmi muzeológusok, Kemény Aranka és Komáromi Csaba.

„A hónapokig tartó kutatómunka közben meglepetések is értek bennünket: eddig nem ismert Faludy-versekre bukkantunk. A költő a fasori Evangélikus Főgimnáziumban 17 évesen tagja volt az Arany János Önképzőkörnek, amelynek ún. Érdemkönyvébe írt verseket. Ezek eddig valószínűleg azért nem kerültek elő, mert eredeti nevén, Leimdörfer György néven jegyezte őket” – tette hozzá Kemény Aranka. A kéziratokon és fotókon kívül Böszörményi Géza és Gyarmathy Lívia Faludy György, költő c., dokumentumfilmjének recski munkaszolgálatról szóló részleteit, Szabó Gyöngyi Kalandozások Faludy Györggyel c. filmjének egyes jeleneteit, Péterffy Zsófia egy Faludy György átírás ihlette festmény-animációját, és élete utolsó interjúját is felhasználták.

A Petőfi Irodalmi Múzeum kiállítása 2010 október 3-ig tekinthető meg.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!