Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Felderítetlen gyilkosságok, hamis eredetpapírokkal szerzett tulajdonjog, és a kincskeresők nyomában keletkező vakondtúrások jelzik, semmit nem csökkent az érdeklődés a mesés Seuso-kincsek iránt. De vajon elkezdődik-e a győzelemmel kecsegtető csata a 35 milliárd forintot érő kincs visszaszerzéséért.
A Magyar Kultúra Napján nem felemelő érzés az elrabolt vagy elkóborolt műtárgyainkról számot vetni. A Seuso-kinccsel kapcsolatos tudományos kutatásokat közzétevő régészkönyv mai, pécsi bemutatásának alkalmából állítjuk: a magyar kincseket visszakövetelni, félnetek nem kell.
20 éve mondta ki a Beatrice Shainswit bírónő által vezetett New York-i bíróság, hogy a Magyarország által bejelentett igénynek a késő római kori ezüstkészletre nincsen bizonyítható erejű jogalapja. Ezt elfogadtuk – talán valami kisebbségi komplexus miatt -, sőt hárommillió dollár kártérítést fizettünk Lord Northamptonnak, aki bebizonyítottan hamis eredetpapírokkal vásárolta fel a hazánkból illegális úton kijuttatott Seuso-készletet, mely nagy valószínűséggel a Római Birodalom Pannónia tartományából, a mai Magyarország területéről származik.
Azóta kormányok sora követte egymást, ám komolyan egyetlen nemzetközi fórumon sem kezdeményezték a New York-i per felülvizsgálatát, holott közvetett és közvetlen bizonyítékok sora erősítenek bennünket: a kincsről vett angol és magyar talajtani vizsgálatok-elemzések eredménye; a Magyar Nemzeti Múzeumban őrzött római ezüstállvány, a polgárdi quadripus; hosszadalmas rendőrségi nyomozás során a kincs megtalálójának, Sümegh Józsefnek a meggyilkolásáról szerzett információk. A tudományos-régészeti kutatások és a bűnügyi nyomozás mellett feltárultak a New York-i peres eljárás ellentmondásai: tanúk, bizonyítékok kizárása, fordítási tévedések.
Miközben Görögországtól Egyiptomig országok sora szerzi vissza a területéről jogtalanul kivitt vagy elorzott kincseket, a mi helyzetünk változatlan, valami miatt mindig jogtalanul háttérbe szorított, a többszöri hivatalos álláspont és kinyilatkozás ellenére, hogy a kincskészletet a magyar kormány az ország tulajdonának tekinti, s arról nem mond le. Pedig a megfelelően képviselt, nemzeti kulturális örökségnek tekintett kincsek jogi úton való visszakövetelhetőségének jó példája is van az amerikai bírói igazságszolgáltatás gyakorlatában: éppen egy éve, 2012 januárjában az USA Legfelsőbb Bírósága mondta ki, az Odyssey Marine Exploration mélytengeri roncsvadász társaságnak vissza kell szolgáltatni Spanyolországnak a tengeri csatában 1786-ban elsüllyedt Nuestra Señora de las Mercedes fregatt 17 tonna ezüst- és aranyrakományát, amit illegálisan hoztak felszínre.
A Seuso-ügy akkor sem kapott jó hátszelet hazulról, amikor pár évvel ezelőtt az angol parlament több tagja, köztük Lord Redesdale, a parlament összpárti régészeti csoportjának titkára a kincslelet teljes körű felülvizsgálatát vetette fel. A brit tudományos köröket és a sajtót is élénken foglalkoztatta az ezüstkészlet sorsa. A nagy nemzetközi tekintéllyel bíró régészprofesszor, Lord Colin Renfrew nemcsak a kincset vitatottan tulajdonló, eredetileg üzleti-befektetési célból felvásárló főnemest, Lord Northamptont szólította fel, hogy tegye lehetővé a jelenleg is elzárt római ezüstkészlet tudományos vizsgálatát, hanem a magyar kormány aktivitását is hiányolta. E sorok írójának kérdéseire adott válaszában azt is kifejtette, Magyarországon is nyíltan, a közvélemény folyamatos tájékoztatásával kell kezelni a Seuso-ügyet.
Továbbra is kérdés, miért nincs elég súlya, befolyása a magyar kultúrdiplomáciának a Seuso-kincs visszaszármaztatására az elmúlt években folytatott komoly tudományos háttérmunka ellenére sem. De nemcsak a Seuso-készlet esetében, hanem más ismert vagy kevésbé ismert, a nemzeti kulturális örökséghez tartozó műtárgy-relikvia vonatkozásában is hasonló a tapasztalat.
A példát erősíti Mátyás király aranyozott halotti díszpajzsa, amelyet Párizsban a Musée d´Artillerie-ben őriznek, s pár éve visszhangot kapott az országba való visszakerülése, ám ez mégsem történt meg. Még Szent István ezüst szelencében tartott koponyaereklyéjét sem sikerült visszaszerezni Horvátországból a dubrovniki Szent Domonkos-kolostor szerzeteseitől.
Az utóbbi évtizedek legnagyobb kincses sztorija egy római kori aranyozott ezüst étkészlethez fűződik. A Seuso-ezüstök története ma is igazi régészeti rejtély, még fel nem derített gyilkosságokkal ötvözve. A Fejér megyei Polgárdiból származó fiatalember, Sümegh József az 1970-es évek második felében rendkívül gazdag régészeti leletre bukkant: két nagy bronzüstben elrejtett nagyméretű ezüstkancsókra, tálakra, borkeverő vödrökre, illatszertartókra.
A Seuso-kincs jelenleg ismert 14 darabját (plusz :egy tároló bronzüstöt) kicsempészték az országból, az angol főnemes Lord Northampton hamis eredetpapírokkal vásárolta fel az 1980-as évek elejétől. Az ezüstkészlet az azóta előkerült írásos dokumentumok szerint a 200 db-ot is meghaladhatja a kisebb kiegészítőkkel, kanalakkal, ivókupákkal és tányérokkal együtt.
A kincset megtaláló Sümegh Józsefet 1980 decemberében eddig ismeretlen személyek meggyilkolták egy kőszárhegyi borospincében. Az üggyel összefüggésben még akár két-három gyanús haláleset is felmerülhet. A rendőrség több mint húsz éve keresi a gyilkosokat, s a régészek pedig azt a helyet, ahonnan a kincsek előkerültek.
A lehetséges hely: a mai Szabadbattyán és Úrhida határában, a Nádor- és Sárvíz-csatornák partján található egykori római palota, maradványait egy székesfehérvári asztalosmester, Pereczes Ferenc fedezte fel. A területről tőle szerzett tudomást Sümegh József, aki feltehetően a terrazzo padlózatot beszakítva találta meg a palota fűtésalagútjába rejtett kincset. Azóta is sokan keresik a Seuso-kincs még rejtőzködő darabjait.
Volt, aki fémdetektorral vizsgálta át a meggyilkolt fiatalember lakhelyének a padlásterét, munkagéppel felásták a borospince környékét is, ahol felakasztva találták meg Sümeghet. A római kori palota területén pénz hiányában leállt a régészeti feltárás, de itt is gyakran előfordulnak az illegális kincskeresők nyomait jelző idegen „vakondtúrások”.
A 67 kg-ot nyomó, százmillió angol fontot (34,5 milliárd forint) érő nagytisztaságú ezüstkészletet már két alkalommal is előkészítették árverésre a Sotheby’s és a Bonhams aukciós házaknál, de a kirobbant botrány szerencsére megakadályozta az eladást.
A Magyar Kultúra Napja alkalmából a Pécsen ma bemutatott A Seuso-kincs és Pannonia című könyv az első hazai tudományos igényű mű az utóbbi idők világviszonylatban is egyik legjelentősebb antik leletéről. A Pécsi Tudományegyetem (PTE) Régészet Tanszéke és a GeniaNet Kiadó közös gondozásában megjelent, közérthető tanulmánykötet a Seuso-kinccsel kapcsolatos régészeti kutatások eredményeit, s a hozzá kapcsolódó tudományos vizsgálatokat összegzi. A GeniaNet ügyvezetője, Kiss Magdolna - aki maga is régész - a következőkben látja a kiadvány lényegét:
- Fő célkitűzésünk az ókorkutatás forrásainak feltárása és a korszakkal foglalkozó tudományos, illetve színvonalas népszerűsítő munkák megjelentetése. Azoknak a törekvéseknek a támogatása, melyek a magyar kultúra méltóságát megalapozzák, fejlődését elősegítik. A kötet szerkesztőivel együtt hiszünk abban, hogy elősegíthetjük a Seuso-kincs hazahozatalát. Azért is adtuk ki két nyelven A Seuso-kincs és Pannoniát, hogy szembesítsük a magyar és angol olvasókat azzal a ténnyel, nem tudni, milyen megfontolásból és elfogultságból, de Magyarország bizonyított tulajdonjoga ellen döntöttek az arra illetékesek. Magyarország kutatóinak tudását megkérdőjelezték, a tudományosan bizonyított igazságot politikai-gazdasági érdekeknek, tekintélyelvnek rendelték alá. Végül, de nem utolsó sorban, mivel a New York-i bíróságon húsz éve, 1993-ban elvetették az igazságot, azt most a könyvben ország-világ elé tárjuk.
A két nyelven megjelent régészkönyv a kincslelet legnevesebb kutatóitól tartalmaz elemző írásokat, bőséges képanyaggal és szemléltető rajzokkal. Maradandó látványélményt nyújt a kötet címlapján, Veloz Nóra festménye a Seuso-készlet gyönyörű ezüst, aranyozott ötvös remekeiről és a korábban rejtésükre szolgáló bronzüstről. Az előszót és a kincs ismert darabjainak prezentációját a könyv szerkesztője, Visy Zsolt, a PTE régészprofesszora írta. Következetes kiállása a 4. század derekára datált ezüstkészlet pannon eredete, okfejtése annak kőszárhegyi előkerülése, majd az országból való illegális kijuttatásával kapcsolatban a 2000-es évek elejére tekint vissza.
A kincs magyarországi eredetének bizonyítására akkor történtek az első komolyabb lépések, s abban az időben ő volt a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának kulturális helyettes államtitkára. Álláspontját azon a 2008. februári összegző-feltáró előadásán is képviselte, amelyet a Londoni Régészeti Társaság tagjai előtt tartott a brit fővárosban. Ez volt az első olyan nemzetközi fórum, ahol a magyar régésztudós feltárhatta a Seuso-kincs kutatása terén elért eredményeket és eredetbizonyítékokat.
Lényegében a Londonban elhangzott összegző előadás részleteit bontották ki a Magyar Régészeti és Művészettörténeti Társulat 2008. júniusi tudományos ülésén azok a felkért előadók, akik többségének munkássága/írása hozzájárult a könyv létrejöttéhez. Már a Magyar Nemzeti Múzeumban megtartott ülésen döntöttek egy, a Seuso-kutatást reprezentáló kiadványról, de ez csak most valósulhatott meg.
A Seuso-kincs és Pannonia című könyv Visy Zsolt tanulmánya mellett Nagy Mihály, Tóth Endre, Mráv Zsolt, Mócsy András, Nádorfi Gabriella régészeknek, az archeológia tudománya képviselőinek és Hajdú Éva újságíró, Seuso-szakértő dolgozatát tartalmazza. Vizsgálódásuk információkat tartalmaz a kincs keletkezéstörténetére, a lelet-együttes összetartozására, az egyes darabokra, kiemelve azokat a sajátosságokat, amelyek a pannóniai, illetve magyarországi eredetet valószínűsítik.
Külön értekezés szól a polgárdi melletti Kőszárhegyen, egykor Szárazhegynek nevezett dűlő szőlőjében fakivágás közben 1878-ban talált késő római ezüstállványról. A quadripusként emlegetett edénytartó és a Seuso-kincs összetartozását több azonossági érvvel valószínűsítik. A könyvet záró elaborátum pedig az ezüstkészlettel összefüggésbe hozható szabadbattyáni római kori épület, a feltételezett Seuso-palota feltárásáról közöl érdekes részleteket.
Ahogy befejezetlen a kincs rejtélyének megoldása, úgy a most megjelent Seuso-könyv is folytatásra vár, jelzi ezt a szerkesztők és a kiadó szándéka is, mivel a mostani kiadványt A Seuso-kincs és Pannonia I.-es köteteként jelölték.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Denisz Smihalt egykori helyettese, Julija Szviridenko válthatja a poszton.
Nina Kutinát négy- és hatéves gyerekeivel együtt egy járőrözés során találták meg.