szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A színész, aki túlélte a kimerültséget és egy boszorkányhisztériát is.

Legnagyobb gázsi: A salemi boszorkányok – USD 8 000 000

Született: 1957. április 29-én, London (UK)

A film és a színjátszás a családja. Édesapja ünnepelt költő volt Angliában, nagyapja az Ealing Studio élén állt. Apósa az amerikai drámaóriás, Arthur Miller.

Day-Lewis igazi drámaszínész, karrierje első felében színpadon és filmvásznon is sok szerepet vállalt. Korai filmes munkái között találjuk az 1984-es Lázadás a Bountyn (r.: Roger Donaldson), vagy az 1985-ös Én szép kis mosodám (r.: Stephen Frears) mozikat, sőt, még az 1982-es Gandhiban (r.: Richard Attenborough) is akadt mellékszerepe.

A túlterhelt szakmai élet azonban alaposan kimerítette, és rövid pihenőre kényszerült 30 évesen.

Daniel Day-Lewis a Lincoln című filmben
AFP

Megérte, hiszen amikor visszatért, főszerepet alakított Jim Sheridan: A bal lábam című filmjében, majd Az utolsó Mohikánban (r.: Michael Mann), Az ártatlanság korában (r.: Martin Scorsese) és egy újabb Sheridan-filmben, Az apám nevében című alkotásban – mindezt 1991-1994 között.

1996-ban Arthur Miller: A salemi boszorkányok darabjának filmadaptációjában John Proctort alakította, a 17. századi észak-amerikai puritán gyarmaton élő telepesét. Proctor belekeveredik egy boszorkányhisztériába, ami egyre terjed a gyarmati településen. Döntenie kell: a félelem őt is képes korrumpálni, így hajlandó hazugságot vallani mások ellen, hogy védje magát, vagy

minden erejét megfeszítve tiszta marad.

Amiért jelölték: Day-Lewis Lincoln elnöke szilárd, magabiztos, általában csendes. Már-már bosszantóan nyugodt, a legfeszültebb háborús pillanatban is képes szórakoztató anekdotákat mesélni. Elképesztő türelemmel és erkölcsi magabiztossággal harcolja ki a feketék szabadságát, legfőbb politikai erénye a makacsság.

Vissza az Oscar-gála percről-percre tartalmunkhoz

Jelöltek és esélyesek: Oscar wiki

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!