szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Stanislaw Lem Solarisából készült operát mutatnak be Párizsban csütörtökön. Fudzsikura Dai zeneszerző és Tesigavara Szaburo koreográfus idegen világot teremtő alkotást ígér a közönség számára.

A Stanislaw Lem lengyel író regényén alapuló operát a párizsi Champs-Elysées Színházban mutatják be csütörtökön. Lem műve, a sci-fi irodalom egyik leghíresebb alkotása egy élő óceánnal borított bolygóról és az azzal való emberi kapcsolatfelvételről szól.

Az emberi megismerhetőség határait boncolgató filozofikus regény számos adaptációt ihletett, köztük Andrej Tarkovszkij 1972-es, és Steven Soderbergh 2002-es mozifilmjét is.

Az klasszikus zenéhez avantgárd módon közelítő 37 éves Fudzsikura elmondta, évek óta foglalkozik a történettel. A zeneszerző most  komponált először teljes operát.

"Nem gondolom, hogy a Solaris egy tudományos-fantasztikus mű lenne. Inkább egy csodálatos történet az idegenségről, amely mélyen gyökerezik az emberi természetben" - mondta el a zeneszerző, aki leginkább arról híres, hogy elutasítja a hagyományos zenekari ültetését és a zenészeket a koncerttermek különböző pontjaira helyezi el a zenei hatás érdekében.

Lem regényében az óceánbolygó egyfajta titokzatos, földönkívüli létforma, amely teljesen összezavarja emberi látogatóit azzal, hogy a saját emlékeik, tudatalattijuk mélyéről előhúzott alakokkal kísérti őket.

Az operaváltozatban minden fontos karaktert énekesből és táncosból álló duók jelenítenek meg. A mű egy 15 perces, háromdimenziós vetítéssel kezdődik, amely bevezeti a közönséget a Solaris titokzatos világába.

A táncosok közt szerepel a koreográfus Tesigavara, Szato Rihoko - Tesigavara kedvenc előadóművésze - és Nicolas Le Riche, a Párizsi Opera Balett tavaly visszavonult csillaga is.

Le Riche elmondta, Tesigavara konceptuális művész, ezért nem érdemes kifejezetten narratív operát várni annak ellenére, hogy az alapjául szolgáló regény elég explicit. Hozzátette azt is, a műben az énekesek szerepe elmagyarázni a történéseket, a táncosok a mű szövetét, színeit adják, amellyel személyessé teszik a történetet.

Az opera zenei részéről szólva Fudzsikura elmondta, azért, hogy a bolygó idegenségét meg tudják formálni, a klasszikus hangszereket egy elektronikus hangsávval egészítik ki. Egy számítógép az előadás alatt véletlen módon kiválasztja az ének pár másodperces szegmenseit, majd a hangot hagyja "röpködni" a koncertterem falai között.

A Solarist szombatig játsszák a Champs-Elysées Színházban, ahol Igor Sztravinszkij forradalminak számító, Tavaszi áldozat című művét is bemutatták 1913-ban. Az előadás később a franciaországi Lille-ben és a svájci Lausanne-ben lesz látható márciusban.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!