Összefogtak magyar és amerikai filmesek, hogy felújítsák Jankovics Marcell 1981-es klasszikusát, a Fehérlófiát. A nagy felbontású, 4K restaurált verzió 2020-tól az Egyesült Államokban moziba is kerül, nemzetközi bemutatóját pedig jövő héten, július 29-én tartják Montrealban.
A pszichedelikus színekkel és a hun, magyar, avar szimbolikával felturbózott rajzfilm a magyar népmese feldolgozása, amely klasszikus beavató hősmese. A mesében Fehérlófia megmérkőzik Fanyűvővel, Kőmorzsolóval és Vasgyúróval, majd társul fogadja őket. Később egy kásalopó manószerű emberkét követve leereszkedik az alvilágba, ahol királylányokat ment meg a sárkányoktól. Társai elárulják, amit annak rendje és módja szerint meg is bosszul, miután egy griff hátán sikerül visszatérnie a felszínre.
A rajzfilm cselekménye az Arany László-féle meseverziótól némiképp eltér, mivel a Fehérlófia- és Fanyűvő-mondákat és meséket ötvözi.
Jankovics Marcellt Sisyphus című rövidfilmjéért 1976-ban Oscar-díjra jelölték, 1977-ben pedig Arany Pálmát nyert a Küzdőkkel. A Fehérlófiát a Los Angeles-i székhelyű Arbelos Films, a Magyar Nemzeti Filmarchívum és a Magyar Filmlabor összefogásával újították fel:
Miért köszönheti a házát Amy Heckerling John Travoltának és Bruce Willisnek? Mit tapasztalt női rendezőként Hollywoodban? Hogyan fedezte fel Sean Pennt és Alicia Silverstone-t? És miért volt fontos, hogy Phoebe Cates ledobja a bikinifelsőjét? A Nicsak, ki beszél! és a Spinédzserek író-rendezőjével beszélgettünk.