Mit tehet az, aki színész szeretne lenni, és nem a Vidnyánszky szabta keretek között akar tanulni?

Képzést kaphat, diplomás színész viszont nem igazán lehet.

  • hvg.hu hvg.hu
Mit tehet az, aki színész szeretne lenni, és nem a Vidnyánszky szabta keretek között akar tanulni?

A Színház- és Filmművészeti Egyetemre (SZFE) eddig átlagosan húszszoros volt a túljelentkezés, és nem volt példa arra, hogy reklámozzák az egyetemet, most viszont az új vezetés hirdetésekben igyekszik népszerűsíteni az intézményt, ahol még keresik az oktatók egy részét, és ahol – Koltai Lajos Oscar-díjas operatőrt leszámítva – az újonnan leigazolt oktatók szakmai múltja, reputációja, díjai nem érnek elődjeiké nyomába.

Csakhogy, aki diplomás színész akar lenni, és Magyarországon akar tanulni, az csak olyan intézménybe járhat, amelyet Vidnyánszky Attila irányít. A Nemzeti Színház igazgatója megszerezte a Színház- és Filmművészeti Egyetem vezetését, a Kaposvári Egyetem színészképzését pedig 2011 óta vezeti. De mit tehet az, aki színész szeretne lenni, és nem a Vidnyánszky szabta keretek között akar tanulni?

Maradnak a színésztanodák OKJ-képzései, amelyek diplomát ugyan nem adnak, cserébe sok van belőlük. És a HVG által megkérdezett tanodák számítanak is arra, hogy ezután többen jelentkeznek hozzájuk.

Mi volt az SZFE népszerűségének oka a neves tanári gárdán túl? És tovább élhet-e a szabadság abban az alkotóműhelyben és kulturális központban, amelyet a nemrég alakult Freeszfe Egyesület hoz létre.

A kérdésekre az e heti HVG hetilapban, illetve a hvg360-on keressük a választ.