szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?
Értékelje a cikket:
Köszönjük!

„Autodaféra, megkövezésre nem vállalkozunk” – nyilatkozta a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának válogatója arról, miért hívták meg Eszenyi Enikőt a zsűribe. Vitatkozni szerinte azért nem lehetett az ügyről, mert nem készült róla előadás.

Javaslom, induljon népi kezdeményezés az iránt, hogy Eszenyi összes zaklatottja adja vissza a Kossuth-díját, amennyiben azt az állam nem vonja meg a gyanúsítottól, haladéktalanul. Ha nem volna nekik, kérjenek egyet gyorsan, hogy visszaadhassák!

Többek között ezt válaszolta Balogh Tibor, a Magyar Színházak Kisvárdai Fesztiváljának válogatója a Népszavának arra a kérdésére, „miért hívták meg Eszenyi Enikőt a fesztivál zsűrijébe, nem lett-e volna szerencsésebb, ha már ez a helyzet megteremtődött, akkor nyilvános diskurzust tartsanak a volt igazgató vígszínházi távozásának körülményeiről, a személye körül kirobbant, máig nem lezárt botrányról”. Eszenyit az után egy évvel hívták meg a zsűribe, hogy hetvennél is több Vígszínház-munkatárs számolt be a színház akkori igazgatójának hatalommal való visszaéléseiről, megalázó bánásmódjáról. Az ügy miatt Eszenyi soha nem kért bocsánatot, sőt amióta visszavonta újra beadott igazgatói pályázatát, semmilyen módon nem reflektált rá.

Kovács Bálint: Megbocsátás Eszenyinek és Gothárnak: mégis, kinek a nevében?

Eszenyi Enikő is, Gothár Péter is újra rendezhet, hiszen itt az ideje a bocsánatnak és a második esélynek - szól a keresztényi hitvallás. Akármilyen jól is hangzik ez, akad itt pár nagyon súlyos probléma. Vélemény.

Balogh azzal kezdte válaszát: „2015 óta dolgozom művészeti tanácsadóként a Kisvárdai Várszínházban. Az elszakított nemzetrészeink színművészei kedvvel vesznek részt a versengésben, ám a díjaktól elesők megjegyzik olykor, hogy a zsűri összetétele méltatlan a fesztivál rangjához. Eszenyi Enikő Kossuth-díjas színész-rendező és igazgató. Tapasztalatot szerzett nemzetközi fesztiválokon, olyan összehasonlítási alappal bír, amilyennel nagyon kevesen az élő, aktív alkotók közül. Nem ezen a tavaszon került meghívandóként a jegyzetfüzetembe. Cinikus malíciával mondhatom, nekünk kapóra jött, hogy most éppen ráér.”

Majd hosszan leírta, hogyan vádolták meg hamisan az édesapját 1956 után. „Ugyanilyen otrombaság, ami Eszenyi Enikő körül kavarog a Facebook vésztörvényszékén és a különböző intézményi nem-hivatalos népbíróságokon, ahol szintúgy bírósági eljárás nélkül ítélkeznek fölötte, naponta” – mondta. (Arról nem beszélt, hogy az ügyben hivatalos vizsgálatot is lefolytatott a színház fenntartója, a fővárosi önkormányzat, amelynek eredményét nem hozták nyilvánosságra, noha Gy. Németh Erzsébet főpolgármester-helyettes korábban azt nyilatkozta, „megrázó” vallomásokat hallgattak végig.)

Balogh szerint azért nem lehetett az ügyről a fesztiválon beszélgetést sem szervezni, mert „az Eszenyi-ügyet nem dolgozták fel színdarabban, nem került a versenyprogramba”. Balogh végül közölte, „autodaféra, megkövezésre” nem vállalkoznak, ezért javasolja a már idézett „tiltakozási formát” az ügy sértettjeinek.

A Népszava megkereste Eszenyi Enikőt is, aki elmondta, a történtekről semmilyen médiumban nem szeretne nyilatkozni.

Még több kultúra a Facebook-oldalunkon, kövessen minket:

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!