Győriványi lett az Opera főzeneigazgatója
Győriványi Ráth György váltja Kesselyák Gergelyt az operaház főzeneigazgatói székében – ezt Hegyi Árpád Jutocsa, az intézmény főigazgatója jelentette be.
Győriványi Ráth György váltja Kesselyák Gergelyt az operaház főzeneigazgatói székében – ezt Hegyi Árpád Jutocsa, az intézmény főigazgatója jelentette be.
„Egy kocsmáros mondatából indult az egész. Odajött és azt mondta: nagyon jó, de nem lehetne halkabban? És nem tudnánk-e eljátszani a Happy Birthday-t a Kis Pistának? Húsz év után elegem lett” – mondja Szabó Tamás blues zenész, aki Obsession (Megszállottság) című új lemezén saját kollégáinak állít emléket. Közben a cédé mellé illesztett szöveg tényfeltárást végez; a budapesti éjszakában mozgó zenészek helyzetéről beszél. Mi ez? Szórakoztató zene, vagy zenébe ágyazott publicisztika?
Jacques Chirac bőrében címmel a héten mutatták be a francia mozikban az államfő negyven éves politikai karrierjének archív televíziós felvételeiből összeállított szatirikus filmmontázst.
Ünnepre készültünk: végre hallhatjuk a World Saxophone Quartetet Budapesten.Benne az avantgárd jazz történetének nagymenőit, Hamiet Bluiett baritonszaxofonost, Oliver Lake altszaxofonost és David Murray tenorost, plusz egy – sokak számára – kakukktojást Jorge Sylvester személyében, aki alt- és szopránszaxofonon játszik. Lássuk csak!
Az MTI több forrásból is úgy értesült, hogy Győriványi Ráth György válthatja Kesselyák Gergelyt a főzeneigazgatói poszton.
A Dunántúl Pécsi Egyetemi Kiadó és Nyomda által közreadott Szürke Könyv szerzőjének nevét a szélesebb közvélemény egyáltalán nem ismerte. Ki ez a dr. Lajos Iván? – kérdezgették egymástól az emberek –, ki az, aki az óvatoskodó köntörfalazást mellőzve határozott hangon szembefordult a politikai kurzus diktálta németbarát közhangulattal, s már a könyv előszavának címében is arra figyelmeztetett: „Mindenki felelős!” azért, hogy milyen irányba segít fordítani „a magyar sors kerekét”.
A németek Mauthausenbe, az oroszok Szibériába hurcolták Lajos Iván történészt. Az előbbit túlélte, az utóbbit már nem – egész életében az ár ellen úszott. Sikerkönyvében megjósolta a németek világháborús vereségét, ám legitimista nézeteit a kommunisták nem tolerálták, halála után emlékét is megpróbálták kiradírozni. Murányi Gábor, a HVG munkatársa a könyvhétre megjelenő, „Egy epizodista főszerepe - Lajos Iván történész élete és halála” című biográfiája igyekszik pótolni a hiátust.
Három és fél órás késéssel kezdődött a Guns N' Roses koncertje a budapesti Papp László Sportarénában szerda este - adja hírül az Inforádió honlapja.
Film, igaz történetek alapján: Guantanamo. Fegyverek gyerekkézben; a Kedves Wendy! című filmben, egy kiállítás képein, amely Budapesten nyílt 56-os fotókból és egy dokumentum-tárlaton, amely a magyarországi svábok kitelepítéséről szól.Koncertek: elektro, valamint etno és jazz; mindez a hvg.hu programajánlójában!
Velünk kerek a világ címmel selyem mandala kiállítás nyílt a Művészetek Palotájában, amelyen tanulási zavarokkal küzdő és csökkent látású gyermekek alkotásait tekinthetik meg az érdeklődők. Az élmény- és művészetterápiás foglalkozások segítségével a testi gyógyulás mellett a beteg gyermekek lelki rehabilitációja is megvalósul.
Miért hagytak fel a Sziget szervezői a jópofáskodó reklámkampánnyal? Mi váltotta fel a fanyalgókban korábban meglévő „drogos rockfesztivál” lassan elmosódó képét? Miért nem feltétlenül jó, ha vagány arcokkal hirdetünk, vagy ha egymásra kacsintunk, s hogyan csiszolódik Palcsó Tamással a Sziget-brand?
A Lágymányosi híd pesti oldalánál lévő épületkomplexum által elnyert kitüntetés - amelyet a szakma Oscar-díjának is szoktak nevezni - egyben a magyar kultúra és a magyar építészet rangos elismerése is - hangsúlyozta Zoboki Gábor, az épület tervezője, akit Bangkokban értünk utol, ahol átvette a FIABCI 2006-os Prix d'Excellence díjat.
Elkezdődött az egyeztetés az Operaház vezetése és az intézmény szakszervezete, valamint a közalkalmazotti tanács között, az első tárgyalást kedden délután tartották Budapesten.
A Magyar Rádió „Világjáró művészeink” sorozatában május 22-én Csalog Gábor adott koncertet a Márványteremben, a műsort a Bartók adó élőben közvetítette. Az izgalmas kezdet után a koncert színvonala fokozatosan süllyedni kezdett, az összbenyomást alapvetően az utolsó percek élménye határozta meg.
Hetvenkilenc éves korában kedden Tokióban elhunyt Imamura Sohei neves japán filmrendező, aki kétszer is elnyerte a cannes-i filmfesztivál Arany Pálmáját.
A Fővárosi Munkaügyi Bíróság hétfői döntése szerint jogszerű és jogos volt az operaházban május 20-án megtartott sztrájk.
Mozart korát idéző hangszerekkel lépett a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem színpadára a belga karmester, Philippe Herreweghe által vezetett együttes, s a hallgatót már puszta látványával lenyűgözte ennyi nemes zeneszerszám. A Gramofon Zenekritikai Műhely recenzense szerint az előadásból mégis hiányzott az ihlet, a tűz és a szenvedély.
A budapesti Művészetek Palotája nyerte az építészeti szakma egyik kiemelkedő nemzetközi elismerését a The Wall Street Journal és egy ingatlan szakmai szövetség, a FIABCI 2006. évi díját - jelentették be a Bangkokban tartott ünnepélyes gálán.
Megosztott harmadik díjat nyert Kocsis Ágnes A vírus című rövidfilmje a hivatalos versenyprogram főiskolás vizsgafilmeket felvonultató Cinéfondation elnevezésű szekciójában az 59. cannes-i filmfesztiválon.
Megérkezett a vitatott sikerfilm a magyar mozikba is - és persze tarol. Bemutatója hetén első a budapesti nézettségi listán közel 117 ezer nézővel. Vajon meddig marad a csúcson? A fővárosi mozik össznézőszáma 161 ezer, az összbevétel közel 154 millió a héten.