Kult
Cenzúrázás után is fellép Kínában a Rolling Stones
A kínai hatóságok cenzúrázzák a Rolling Stonest: a világhírű zenekar áprilisi, sanghaji és pekingi koncertjein nem játszhat négy, Peking szerint "illetlen" dalt a Rolling Stones 40 évét összefoglaló repertoárból. A zenekar ennek ellenére vállalta a fellépéseket.
Kult
Oroszország műkincseket ad vissza Brémának
Oroszország március végén visszaadja Brémának a helyi műcsarnok háború végén elhurcolt grafikai gyűjteményét - erősítették meg Brémában és Berlinben. Az orosz fél szóbeli ígéretet tett a műkincsek visszaszolgáltatásra.
Kult
Újabb húsz magyarnak ítélték oda a Világ Igaza kitüntetést
A több mint ötszáz eddigi magyar kitüntetett után újabb húsz magyar embernek - közülük tizenhétnek posztumusz - ítélte oda a Világ Igaza kitüntetést a jeruzsálemi Jad Vasem Intézet. A kitüntetésben olyan, nem zsidó származású emberek részesülhetnek, akik a vészkorszak idején - sokszor életük kockáztatásával - minden ellenszolgáltatás nélkül mentették az üldözötteket.
Kult
A hamis tudomány hét ismérve
Ha csak egy százaléknyi esély lenne arra, hogy működik az antigravitáció-gép, vagy a vákuumból energiát nyerő generátor, érthető lenne, hogy hivatalos intézmények is bedőlnek időnként áltudományos felfedezéseknek, súlyos pénzeket költve a fejlesztésükre, ahelyett, hogy sutba dobnák őket. Egy amerikai fizikaprofesszor a sületlenségek kiszűrését segítendő összegyűjtötte a tudománytalanság hét biztos ismertetőjelét. Ön szerint ezek alapján valóban eldönthető, tudománytalan-e a felfedezés?
Jungheinrich
Hagyja a gépekre a munkát!
Az automatizáció már itt van: robotok dolgoznak a kézikocsik helyett, szoftverek kezelik az adatokat a papírmappák helyett.
Kult
Nálunk nem lesz Sztálin-koncert!
A Vigadó nem engedte meg, hogy nem sokkal a kommunizmus áldozatainak emléknapja után falai között rendezzék meg a Nyílt Társadalomért Archívum úgynevezett Sztálin-koncertjét, amelyen Hacsaturján, Prokofjev és Sosztakovics-művek hangzottak volna el. New Yorkban lement a koncert, Budapesten nem. A Vigadó a címre és az időzítésre hivatkozva mondott nemet a március 5-i rendezvényre. Ön szerint helyesen?
Kult
Mona Lisa: min röhög ez a csaj?
Leonardo da Vinci Mona Lisájának sejtelmes mosolyáról számtalan értekezés látott napvilágot, s nem kevesen állították: megfejtették a titkát. Van, aki úgy véli, a bűvöletes mosoly annak köszönhető, hogy a hölgy elvesztette a metszőfogait, mások, például a legújabb felfedezés szerint nem is mosolyog. Ön mit gondol, miért vált Mona Lisa mosolya örökéletű témává, amelyre karrierek és jövedelmek épülnek?
Kult
Nyilvános bocsánatkérés egy kritikáért
Kilenc zenekritikus közös levélben kéri egy zongoraművész, Schiff András bocsánatát, amiért egy tizedik kritikus bírálatával - mint írják - megsértette őt. A kritika a művész budapesti hangversenyéről február 13-án jelent meg, a bocsánatkérő szöveget fizetett hirdetésként 21-én tették közzé ugyanott. Ön szerint miért érzik úgy a kritikusok, hogy meg kell követniük valakit, akiről - igaz, szakmailag esetleg kifogásolható - bírálatot ír egy kollégájuk?
Kult
Amerika, Európa és a sztereotípiák
Amerika háborúra készül, Európában a terrorellenes koalíció megrendülni látszik, számos város pedig háború- és Amerika-ellenes tüntetések színhelye. Mindez csak erősítheti az amerikaiakról mint lövöldöző cowboyokról és az európaiakról mint nyámnyila piperkőcökről forgalomban lévő sztereotípiákat. Ön szerint létezik-e általánosságokban megragadható ellentét Amerika és Európa között?
Sajtó
Szenzáció, önmérséklet, bulvársajtó, szabályozás
Ha főműsoridőben Maya Gold vetkőzik, az ORTT - a törvény betűjét és a néző mentális egészségét védve - bírságolhat, elsötétíthet. Ha a gyerekünk az újságosnál a "Szörnyeteggé égett a kislány" szalagcímbe fut, borzalmas fényképekkel szembesül, senki nem védi meg lelki épségét. Ön szerint összevethető-e önmérséklet és számonkérhetőség szempontjából az elektronikus és a nyomtatott sajtó?
Kult
Festménycenzúra az ENSZ-székházban
Guernica egy baszk település, amelyet a német légierő 1937. április 27-én, gyakorlatozási célzattal három órán keresztül bombázott, meggyilkolva 1600 civilt. A Guernica egy festmény, Picasso örökérvényű tiltakozása mindenfajta háború, értelmetlen pusztítás ellen. A kép ENSZ épületében lévő másolatát a közelmúltban letakarták, hogy a háttér ne zavarja az Irak ügyében sajtótájékoztatót tartó amerikai politikusokat.
Kult
Hídember és Sorstalanság, milliárdos kormánypénzből
Több mint egymilliárd forintot adott az Orbán-kormány a Hídember című filmre, egymilliárdot a Medgyessy-kormány a Sorstalanság megfilmesítésére. Ön szerint kellenek-e, indokolhatók-e a különböző kormányok által adott kiemelt filmtámogatások?
Kult
Bulányi, a pacifista pap gyémántmiséje a háború küszöbén
Le kell számolni azzal az illúzióval, hogy háromféle ember van: barát, közömbös ember és ellenség; egyféle ember van csupán: a társ, a felebarát - mondta hatvanéves jubileumán celebrált gyémántmiséjén Bulányi György piarista szerzetes, a Bokor katolikus bázisközösség 84 éves alapítója. A pacifista nézeteirõl ismert pap közvetlenül azután beszélt, hogy tizenegy jelenlegi és leendõ EU-tagország vezetõi - köztük Medgyessy Péter magyar kormányfõ - hûségnyilatkozatot tettek az Irak ellen háborúra készülõ Egyesült Államok mellett. Ön hogyan vélekedik a pacifizmusról?
Kult
Egymilliárdot ad a kormány a Sorstalanság megfilmesítésére
A kormány hétfői döntése értelmében egymilliárd forintot különítenek el a költségvetés általános tartalékából Kertész Imre Sorstalanság című, irodalmi Nobel-díjas regényének megfilmesítésére. A film bemutatója várhatóan 2004 tavaszán lesz.
Kult
A világ legégetőbb tudományos problémái
Az edge.org szerkesztői 2002 végén arról kérdeztek vezető amerikai tudósokat, írókat, filozófusokat, ha ők lennének a Fehér Ház tudományos főtanácsadói, mit ajánlanának az elnök figyelmébe a legégetőbb tudományos problémaként. Ön mit ajánlana?
Kult
William Gibson, a realista
A Neurománc szerzőjét, William Gibsont a cyberpunk ősatyjaként emlegetik, noha prózája a legtisztább realizmus, ha a jövő felől tekintjük - ám nálunk a jövőről szóló beszédmódokat automatikusan a tudományos fantasztikum terepére utalják. Gibson új regénye februárban jelenik meg külföldön: itt lenne az ideje, hogy nálunk is irodalomként tekintsenek rá. Önnek mi a véleménye a műveiről?
Kult
Kibírhatatlan szavak szótára
Az amerikai Lake Superior egyetem 1976 óta minden évben összeállítja a sajtó, a politikusok és az üzleti szféra által elcsépelt, agyonhasznált vagy hibásan alkalmazott angol szavak tiltólistáját. 2003 legcsömörletesebb fordulatai között előkelő helyezést ért el a "tömegpusztító fegyverek", a "kihívás" és az "idő előtti halál". Ön melyik magyar kifejezéseket jelölné a listára?
Kult
Tanár úr, én készültem!
2004-től nem lehet majd az általános iskola negyedik osztályáig hétvégére és tanítási szünnapokra házifeladatot adni a nebulóknak, s megbuktatni sem lehet őket - áll az Oktatási Minisztériumnak a közoktatási törvényt módosító javaslatában. Kevesebbet fognak tudni ettől a gyerekek? Vagy csak felszabadultabbak lesznek? Ön szerint milyen hatása lehet a változtatásnak?
Kult
Jézus Krisztus, a keresztények és a cannabis
Jézus Krisztus és apostolai cannabistartalmú olajat használhattak betegeik gyógyításához - írja a BBC amerikai kutatókra hivatkozva, akik szerint a korai kereszténység napjaiban használt olajban található kaneh-bosem cannabis-kivonat volt. Ha Jézus idejében rendszeresen használták gyógyításra és a kereszténnyé válás szertartásához a cannabist, a kutatók szerint keresztényellenes magatartás a szer mai használóit üldözni. Önnek mi a véleménye?
Kult
Joe Strummer és a punk halála
A Clash együttes frontembere, a John Mellor néven angol diplomatacsaládba született Joe Strummer ötven éves korában szívrohamban meghalt. Strummer maga választotta a külvárosi rock and rollt, s a punkzene - és ami utána jött - meghatározó alakja lett.
Kult
A vallásos etika és a kapitalizmus szelleme
A vallások tiszteletben tartása általában jót tesz a gazdaságnak és a pénzpiacoknak, ám negatív hatása is lehet ugyanezekre - állapítja meg egy nemrég készült, hatvanhat országra kiterjedő felmérés. Mennyire árad "a kapitalizmus szelleme" a katolikus, protestáns, zsidó, hindu, buddhista és muszlim vallásokból? - tették fel a kutatók a kérdést Max Weber nyomán.
A címlapról ajánljuk
150 millió légy egy csapásra – indul az első hazai lárvagyár, amelyről Áder János is szuperlatívuszokban beszél
Euró tízmillókból épült fel Magyarország első lárvafarmja, ahol légylárvák milliárdjainak segítségével állítanak elő prémium minőségű fehérjét szerves melléktermékekből. Ki fogja felvásárolni tonnaszám a lárvákat? Mitől fenntarthatóbb a rovarfehérje a hagyományosnál? Mit keres egy híresen rovarfób ország exállamfője a lárvagyár átadóján?
Orbán Viktor négy ruhája
Négy nap alatt négyszer nyilatkozott és értékelt évet a miniszterelnök, aki ezt négyféleképpen tette meg. Milyen volt az európai, a tanítóbácsis, a rutinból lenyomós és a szerepét komolyan vevő Orbán, és mi volt a közös a négy szerepben?
A Kreml szerint nem akar válni Aszad felesége, pláne nem azért, mert nem tetszik neki Moszkva
A diktátorfeleségek élete sem csak pénz és csillogás.
„Véres a kezetek” – fellázadt Szerbia
A tüntetők már nemcsak az újvidéki katasztrófa felelőseinek megbüntetését követelik, hanem a szerb kormány és az államfő lemondását is. Djokovic is megszólalt.
A farönköt verve követelik az ajándékot – bizarr karácsonyi szokás, trágársággal
Spanyolországban kicsit újragondolták a karácsonyi szokásokat.
50 éves a sör-virsli verseny, 40 éve sajnáljuk Anulu fakardocskáját – Bud Spencer-Terence Hill-kvíz
Még a feketeöves rajongóknak is feladjuk a leckét.
Új magasságokban a kormányzati sikerkommunikáció: harmadik éve dicsekednek ugyanazzal a fejlesztéssel
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Egy belső sávban „ragadt” autóst büntettek a rendőrök – videó
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.