A Mátrix velünk van!
Az szinte biztos, hogy az elmúlt évek egyik legnagyobb hatású filmje volt, és nagy valószínűséggel az is lesz a Mátrix. De mitől lett a potyogó zöld betűket, a cvikker napszemüveget és Macskanő-ruhát népszerűsítő produkció kultuszfilmmé? Egyáltalán, miből lesz a kultuszfilm?
Irodalom érettségi: hová tűntek a kortársak?
Az irodalom érettségi tételek legtöbbször nem terjednek a kortárs irodalomig, amely az órák anyagából is hiányzik; a huszadik századi magyar irodalomból is többnyire csak a negyvenes-hatvanas évekig jutnak a diákok. Talán mert sok tanár maga sem ismeri a kortárs irodalmat? Vagy mert nincs kialakult és tanítható kortárs irodalmi kánon? Esetleg az egyeduralkodó kronologikus szemlélet kudarcáról van szó?
Nem változtatott könyvheti szabályzatán az MKKE
A Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (MKKE) keddi igazgatótanácsi ülésén nem módosította a júniusi ünnepi könyvhét szervezésére vonatkozó, tavaly októberben, ellenszavazat nélkül elfogadott új szabályzatát. Az MKKE döntésének következményei ellen tizennégy - a Vörösmarty térről részben kiszoruló - kiadó és számos értelmiségi tiltakozott az utóbbi hetekben.
A Vatikán modernizálja a latin szókincset
Lehet, hogy a latin, amelyet általában holt nyelvnek tekintenek, valójában csak alszik - gondolhatják a Vatikánban, ahol Lexicon Recentis Latinitatis címmel nemrég latin-olasz szótárt adtak ki. A könyv - melyben az FBI (officium foederatum vestigatorium) és a mosogatógép (escariorum lavator) éppúgy szerepel, mint a csúcsforgalom (tempus maximae frequentiae) - borsos ára ellenére rövid idő alatt liber venditissimus, vagyis bestseller lett.
Hagyja a gépekre a munkát!
Az automatizáció már itt van: robotok dolgoznak a kézikocsik helyett, szoftverek kezelik az adatokat a papírmappák helyett.
Vatikán: új szentek; 83 éves a pápa
Az emberibb világot az igazságra, a szabadságra, a szolidaritásra és a békére kell felépíteni - mondta vasárnapi miséjében II. János Pál, aki ezen a napon töltötte be 83. életévét, s a római Szent Péter-téren négy személyt avatott szentté.
Új-latin szótárt adott ki a vatikáni könyvkiadó
A napokban új-latin szótárt jelentetett meg a vatikáni könyvkiadó. A Lexicon Recentis Latinitatis című kötet 728 oldalon 23 ezer kifejezést sorol fel, s így lehetővé teszi a latin nyelv alkalmazását a XXI. század fogalmaira is.
Ismertették a Sziget 2003 fesztivál programját
Az idén július 30. és augusztus 6. között rendezik meg a Sziget fesztivált a budapesti Hajógyári-szigeten. A programokat ismertető csütörtöki sajtótájékoztatón elhangzott, hogy az idén hozzávetőleg 1,2 milliárd forintból gazdálkodó rendezvény nagyszínpadán többek között fellép a Massive Attack, a Morcheeba, a Moloko, az Asian Dub Fundation, a Slayer, a De Phazz és Shaggy.
Ma este nyílik az 56. cannes-i filmfesztivál
Ma este Gérard Krawczyk filmje, a Tulipános Fanfan vetítésével kezdődik meg az 56. cannes-i filmfesztivál. A programban az idén magyar játékfilm nem szerepel, Magyarországot két rövidfilm képviseli.
Szép napok kontra Chicago
Egy, az európai filmfesztiválokon díjakat halmozó magyar film hazai nézettségén nem mutatható ki a nemzetközi siker hatása, miközben a külföldi filmek és a nagy publicitással járó díjak esetében többnyire fordított a helyzet: az Oscar, illetve a Golden Globe a magyar közönséget is érdekli, ezek a díjak megdobják a magyarországi nézettségi adatokat. Ön szívesebben vesz jegyet egy filmre, ha tudja, hogy díjakat kapott?
Magyar érettségi: Ady, Vörösmarty vagy egy magyar novella
A magyar nyelv és irodalom vizsgákkal folytatódtak hétfő reggel az idei érettségik, amelyeken összesen 92 715 diák ad számot négy év alatt szerzett tudásáról. A diákok három tétel közül választhattak: új érzésvilág és kifejezésmód Ady Endre költészetében; Vörösmarty Mihály: Gondolatok a könyvtárban című versének elemző értelmezése; a novella műfaji jellemzőinek bemutatása egy szabadon választott magyar mű elemezése alapján.
Manherz Károly Herder-díjat kapott
Manherz Károly, a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem dékánja pénteken a bécsi egyetemen átvette a tekintélyes Herder-díjat, amelyet a hamburgi Alfred Toepfer Alapítvány olyan kelet-közép-európai tudósoknak, művészeknek ítél oda, akik kiemelkedő teljesítménnyel gazdagították az európai kultúrát.
300 milliós állami támogatás a Fesztiválzenekarnak
Háromszáz millió forintos állami támogatást kap ez évi működéséhez a Budapesti Fesztiválzenekar (BFZ). A Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának (NKÖM) költségvetéséből juttatandó anyagi segítségről, a zenekar három évre szóló állami támogatásáról csütörtökön, Budapesten írt alá megállapodást Görgey Gábor kulturális miniszter és Fischer Iván, a BFZ zeneigazgatója.
Kinek az Istene szerepeljen az EU alkotmányában?
A keresztény egyházak egy Athénban megrendezett tanácskozáson minden eddiginél határozottabban követelték, hogy a készülő uniós alkotmányban legyen "világos utalás Európa keresztény gyökereire". A javaslat ellenzői szerint egy ilyen lépés hívőkre és nem hívőkre, illetve keresztényekre és nem keresztényekre osztaná az unió polgárait, a támogatók azonban úgy vélik: a hivatkozás hiányában "kétségessé válhat Európa keresztény identitása". Ön hogyan vélekedik a kérdésről?
New York: 23 millió dollárért kelt el egy Renoir-festmény
Több mint 23 millió dollárért kelt el Auguste Renoir francia impresszionista festő egyik olajfestménye kedden este New Yorkban, a Sotheby's aukciós ház árverésén.
EU-alkotmány: a keresztények egyértelmű vallási utalást kérnek
A keresztény egyházak világos utalást szeretnének látni a vallásra az Európai Unió jövendő alkotmányában - hangsúlyozták Athénban rendezett ökumenikus értekezletükön.
Német kutatók megtalálták Gilgames elveszett városát
Irakban kutató német tudósok valószínűleg megtalálták a legendás mezopotámiai király, Gilgames elveszett városát, Urukot, amelyről Irak a mai nevét kapta - írja a BBC. Gilgames nevéhez fűződik az emberiség történelmének első írásos műve; a kőtáblába vésett eposz a tudósok szerint az időszámítás előtt 2500 évvel íródott.
Együttműködik a Magyar Rádió és a Rádió C
Hosszú távú stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Magyar Rádió (MR) Rt. és a Rádió C. Az első magyarországi roma rádió anyagi gondjainak rendezésére, folyamatos működésének biztosítására. A megállapodás értelmében az MR naponta legalább egyórás magazinszerű összeállítást vásárol a Rádió C-től és azt valamennyi vidéki stúdiójában sugározza.
Felére csökkent az AIDS-gyógyszer ára a szegény országokban
A világ legnagyobb AIDS-gyógyszereket gyártó cége, a GlaxoSmithKline (GSK) bejelentette, hogy a föld 63 legszegényebb országában felére csökkenti a HIV-fertőzöttek kezeléséhez szükséges gyógyszer árát - írja a BBC. A GSK-t korábban súlyos kritikák érték, amiért azokban a szegény afrikai országokban, ahol sok az AIDS-fertőzött, hatalmas összegekért kínálta a gyógyulást.
Négymillió éves a minden eddiginél régebbi előembercsontváz
Egy minden eddiginél régebbi előembercsontváztól azt remélik a kutatók, hogy új ismeretekre tehetnek szert az ember fejlődéstörténetéről. A csontvázról a legújabb vizsgálatok kiderítették, hogy 1 millió évvel régebbről származik, mint korábban gondolták. Ez szakértők szerint azt is jelentheti, hogy az emberjellegű főemlős egész Afrika területén elterjedt volt.
Vargas Llosa ugyanúgy, élőben
A legfontosabb dolog, ami történt velem életemben, az volt, hogy megtanultam olvasni - vallja a 10. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivál díszvendége, Mario Vargas Llosa. A Budapest Nagydíjjal kitüntetett perui író, aki állítása szerint nem betegedett bele abba, hogy évek óta rendszeresen csak egy hajszállal marad le az irodalmi Nobel-díjról, úgy véli: az ember számára egy idő után a legnagyobb elismerés a saját munkája, az a megelégedés, amely álmának életre kelésekor tölti el.
Magyarország blokkol, ezért nincs döntés a szankciók meghosszabbításáról
Hétfőre napolták az ügyet, emiatt nő a feszültség Brüsszelben.
Putyin szeretne Trumppal találkozni, de a külügyminisztere szerint sem Ukrajna, sem a Nyugat nem áll készen a béketárgylásokra
Az orosz elnök a Donald Trump által belengetett szankciókra is reagált.
Fővárosi színigazgatók tiltakoznak a Kolibri vezetőjének kinevezése ellen
Megszűnés fenyegeti a budapesti színházat.
A kettétört és a zátonyra futott orosz tankerek a század legsúlyosabb környezeti katasztrófáját okozták
A szennyezés a hónap végére eléri Odesszát, de a Fekete-tenger nyugati partja is veszélyben van.
Futárként dolgozik az olimpiai bajnok Pars Krisztián
A kalapácsvető gyakorlatilag munkanélküli volt, amióta 2023-ban lejárt a sportolói szerződése.
Új magasságokban a kormányzati sikerkommunikáció: harmadik éve dicsekednek ugyanazzal a fejlesztéssel
Ha egy harckocsi kétszer is legördülhet a gyártósorról, akkor 600 felújított orvosi rendelőt hányszor lehet sikerként eladni?
Egy belső sávban „ragadt” autóst büntettek a rendőrök – videó
Nem csak a száguldozókkal van baj.
Balogh Gábor az öttusasikerekről: „Ezekben az eredményekben sem a szövetség, sem én nem fogunk díszelegni”
Az öttusaszövetség elnökének ezüstérmét is megszépítette Gulyás Michelle aranya.