szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Noha egyre gyakoribb betegség a pollenallergia, nem kell ahhoz esőerdőkben élnünk, hogy a növények másként is veszélyt jelentsenek ránk. Mérgező virágok, fák lapulnak meg a lépcsőházban, a kerítés menti kiskertben, a nagymama ablaka alatt. Lássunk néhány példát!

Szép és halálos.
© sxc.hu
1. Fehér és sárga nárcisz. Nagy és szép virága a kikelet egyik hírnöke, ám valójában mérgező anyagokat – likorin, galantamin – tartalmaz, ami akár végzetes lehet. Gyermeket, kutyát, rágcsáló háziállatot is (nyúl, csincsilla) tartsunk tőle távol.

2. Rododendron (havasszépe). A legtöbb kertben, udvarban megtalálható, mert nagy árnyékot ad, jól érzi magát a nyirkos helyeken is, és olcsó – emellett halálos. Jól bizonytíja ezt, hogy a Delaware-i indiánok készítettek a fekete áfonyával rokon (hangafélék) növény leveléből teát, ha öngyilkosságot akartak elkövetni.

3. Amarillisz. A hölgyliliomnak is nevezett növény igen nagy népszerűségnek örvend, képes ugyanis arra, hogy télidőben, zárt szobában is virágozzon. Ez a Dél-Afrikából származó szépség azonban a nárciszhoz hasonlóan tele van likorinnal.

4. Szentjánoskenyérfa. A kertben sétálva eszünkbe sem jutna, hogy számunkra teljesen ártalmatlannak tűnő fák milyen veszélyesek is lehetnek. Ilyen a szentjánoskenyérfa és az almafa is. Pontosabban a fekete szentjánoskenyér maghüvelye az, ami gondot okozhat. Ez ugyanis mérgező fehérjét tartalmaz, mégpedig robint, akárcsak a fehér akác. Noha kizárólag akkor ártalmas, ha jó sokat eszünk belőle, attól még az. Ráadásul igen népszerű, mert rossz termőtalajon is kiválóan eléldegél. Az almamag szintén többféle toxikus anyagot tartalmaz, mint például a cianid, igaz, ez is csak nagy mennyiségben okozhat problémát.

5. Aloe vera. Nem is gondolnánk, de például az aloé (Aloe vera) is mérgező növénynek számít, hatóanyagai az aloin, aloesin-A és B. Nagyobb mennyiségben vagy hosszan tartó alkalmazása esetén hasmenés, vesebántalmak, bélgörcsök léphetnek fel, sőt aranyeret is okozhat.

6. Aranyeső. A tavasszal virágzó aranyeső négyféle veszélyt is hordoz: citizin, spartein, lupalin, lektinek, amelyek toxikus, gyulladáskeltő hatásúak lehetnek. A mérgező növények közé sorolják még a borókát, a fagyalt, a fagyöngyöt és a mandulát is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Plázs

Amit a pollenallergiáról tudni kell

Az allergia az emberi szervezet megváltozott reakciója, amelynek során a szervezet - az egyébként ártalmatlan anyagokkal szemben is - ellenanyagot termel. A légutakat betegítő allergiák közé soroljuk a szénanáthát, az allergiás náthát, a kötőhártya-gyulladást és a hörgi asztmát. Mindegyikre igaz, hogy kialakulását belélegzett allergének okozzák. Legismertebbek: a virágpor, a penészgomba, a házi poratka és az állati szőr. A pollenek főként a szénanátha kellemetlen tüneteiért a felelősek, de bőrgyulladást is okozhatnak.

MTI Plázs

Kétszer annyi pollen van a levegőben, mint tavaly

Átlagosan kétszer annyi pollen van már most a levegőben, mint az elmúlt évben ebben az időszakban, a pollenszezon pedig korán, január végén elkezdődött a mogyoró virágzásával - mondta Apatini Dóra, az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat (ÁNTSZ) Aerobiológiai Hálózatának munkatársa.