szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A depresszió olyan testi baj, mint a reuma vagy a cukorbetegség, amiért egyetlen betegnek sem kellene szégyellnie magát - véli Florian Holsboer, a müncheni Max Planck Társaság pszichiátriai kutatóközpontjának vezetője, az egyik legismertebb német pszichiáter.

Genetikai örökségségünk befolyásolja, hogyan élünk meg egy-egy traumatikus élményt. Kutatásaik során Holsboerék a depressziónak – eltérő kialakulási mechanizmusa szerint – tíz, biokémiai változásokkal leírható altípusát különítették el.

A német pszichiáter pályafutása meghatározó eseteként számolt be arról az intézetükben kezelt, súlyos depresszióban szenvedő fiatalemberről, akit hosszas kezelés után – látszólag javult  állapotban – engedtek haza. Néhány héttel később kapták meg a stresszhormonértékeit tartalmazó vizsgálatok eredményeit; a mutató az elbocsátásáig szépen lefelé kúszott, közvetlenül előtte azonban hirtelen meredeken megugrott. Azonnal felhívta a beteget, akiről kiderült, hogy öngyilkos lett. A betegség anélkül haladt előre, hogy akár az orvosok, akár maga a beteg bármit is észrevett volna ebből, csak a laboreredmények mutatták meg az állapotát. A pszichoterápiai kezelésekre szükség van, de sok múlik azon, hogy a páciens mennyire képes vagy hajlandó megnyílni. Pontos képet a betegségről azonban csak a biokémiai vizsgálatok nyújtanak – véli Holsboer.

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Vélemény

Népbetegségünk: a mániás depresszió

Az egészségügyi reform kapcsán felmerült, tudják-e majd a hatóságok változatlan mértékben garantálni a mániás depresszióban szenvedők pszichiátriai kezelését, korszerű gyógyszerekkel való ellátását? A magyar lakosság 1 százaléka, azaz mintegy 100 ezer ember mániás depressziós, más szóval bipoláris zavarban szenved.

hvg.hu Itthon

Női agy, ösztönök és depresszió

Ha nem a horoszkópokból akarunk tájékozódni az emberi természetről (s miért is akarnánk), mélyedjünk el a lélektanban. Kiderül, hogy mindannyian nőnek készültünk, hogy miként kerülhetjük el ösztönösen az áldozattá válást, hogy miről is ismerszik fel az érzelmi zsarolás, s hogy kik hajlamosabbak a depresszióra. A pszichológia dióhéjban című könyv a laikusokhoz szól - közérthetően.

Csikász Brigitta Plázs

Az antidepresszáns: áldás vagy átok?

Tíz évvel ezelőtt ötféle antidepresszáns volt forgalomban, ma már száznál is több. Ezek a gyógyszerek egyesek szerint szorongásoldó és hangulatjavító hatásuk miatt nélkülözhetetlenek a súlyos pszichés zavarokkal küzdő emberek számára, mások viszont ellenzik, vagy legalábbis korlátok közé akarják szorítani használatukat.