szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Készek a humán próbák megkezdésére ausztrál kutatók az általuk kifejlesztett rákterápiával, amelyben átalakított baktériumból előállított nanosejtekkel hatolnak be a rákos sejtbe, majd egy másik nanosejttel szállított kemoterápiás szerrel támadják meg a célpontot - közölte a brit Nature Biotechnology szakfolyóirat hétfőn.

A kutatók szerint az új eljárás segítségével a rákbetegek akár külső páciensként is megkaphatják a kezelést, nem szükséges kórházban feküdniük a kemoterápia idején, elég hetente egy-két alkalommal rövid időre megjelenniük.
   
Himanshu Brahmbhatt, a módszert kidolgozó biotechnológiai cég munkatársa elmondta, hogy nem csupán olcsóbb lenne az új kezelés, de kevesebb szert is alkalmazna, és jóval kevesebb mellékhatással járna. Így ugyanis a gyógyszerek közvetlenül a rákos sejteket támadják meg, és nem tesznek kárt a környező szövetek egészséges sejtjeiben, ami a hagyományos kemoterápia egyik legkomolyabb mellékhatása.
   
A kutatók már öt éve dolgoznak a rákellenes nanosejtek alkalmazásán. Brahmbhatt szerint a legutóbbi változat egérkísérletekben 100 százalékosan hatékonynak bizonyult olyan ráktípusokra is, amelyek a hagyományos kemoterápiával szemben ellenállók voltak.
   
Az új eljárásban a rákos sejtek elleni támadás első lépéseként áttörik a rezisztenciát, megakadályozzák a sejt ellenállását, eztán juttatják belsejébe a "valódi" daganatellenes szert. Mindezt több hullámban végzik, és érdekes módon a rákos sejtek minden újabb támadási hullámnak megadják magukat, ezáltal akár többféle szerrel is elboríthatják azokat.
   
A "trójai faló" típusú sejteken alapuló rákterápiát még az idén tesztelni kezdik három melbourne-i kórházban előrehaladott állapotú rákos pácienseken.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem a húsevés okozza a mellrákot

Korábbi vizsgálatokkal ellentétben a most közzétett, eddigi legnagyobb tanulmány nem talált összefüggést a húsevés és az emlőrák kialakulása között. A megnyugtató eredményeket az International Journal of Cancer közölte.

MTI Plázs

Rákosoknak nem ajánlott a csapvíz

Nem ajánlja rákos betegeknek a csapvíz fogyasztását a nagy sikerű A rák ellen című könyv szerzője, David Servan-Schreiber. A francia kutató figyelmeztetését a Természetvédelmi Világalap (WWF) tanulmányára alapozza, amely szerint egyre nagyobb mennyiségű műtrágyából származó nitrát és növényvédőszer mutatható ki az ivóvízben.

MTI Plázs

Rossz levegő: mekkora a rákkockázat?

Az Egyesült Államok csaknem 600 térségében az átlagosnál sokkal rosszabb minőségű levegőt szívnak az emberek, az ott élők körében a mérgező anyagok belégzése miatt lényegesen nagyobb a rákbetegségek kialakulásának kockázata - derült ki a környezetvédelmi ügynökség (EPA) szerdai jelentéséből.