szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

Amikor figyelmünk elkalandozik, nem érzékeljük a körülöttünk történő eseményeket. Egy új vizsgálat szerint nemcsak agyunk, de a testünk is segít az elkalandozásban: többet pislogunk, ezzel mintegy falat emelünk magunk és a külvilág közé.

Daniel Smilek, a Waterloo-i Egyetem idegtudósa az emberi figyelem mechanizmusát tanulmányozta; a vizsgálatot azok az agykutatások ihlették, amelyek kimutatták, hogy a figyelem elkalandozásakor az agy külső információkat feldolgozó területei kevésbé aktívak. „Azt feltételeztük, hogy a testünk néha olyan dolgokat művel, amellyel meggátolja, hogy külső információk jussanak az agyba” – magyarázta a tudós.

Smink és munkatársai ezért annak jártak utána, milyen gyakran pislogunk, ha elkalandozik a figyelmünk. 15 önkéntessel olvastattak el egy könyvrészletet a számítógép képernyőjén. Olvasás közben egy érzékelő segítségével követték nyomon szemmozgásaikat, beleértve a pislogást. Véletlenszerű időközönként a számítógép sípolt és a résztvevőknek meg kellett mondaniuk, figyeltek-e arra, amit olvastak, vagy elkalandozott a figyelmük – ideértve a szöveg korábban olvasott részeinek felidézését is.

A résztvevők gyakrabban pislogtak, amikor figyelmük elkalandozott, mint amikor odafigyeltek arra, amit olvastak – olvasható a Psychological Science folyóiratban közzétett tanulmányban. „Amikor figyelmünk elkalandozik, útját álljuk az új információnak, vagyis azért hunyjuk be a szemünket, hogy kevesebb információ jusson el az agyunkhoz” – magyarázta az idegtudós, hozzátéve: a szemhéjak is segíthetnek abban, hogy kizárjuk a külvilágot.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Plázs

Nem maradunk le semmiről, ha pislogunk

Az agy gondoskodik arról, hogy amikor pislogunk, semmi lényegesről ne maradjunk le. Ezt a tokiói egyetem kutatói kísérlettel is alátámasztották.

MTI Plázs

Kávéval is gyógyítható a kényszeres pislogás

Olasz kutatók szerint napi egy-két csésze kávé csökkentheti a szemhéjgörcsöt, amely ugyan ritka betegség, de elszenvedői alig bírják nyitva tartani a szemüket - olvasható a BBC News honlapján.