szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az ünnepek tájékán különösen nehéz megállni, hogy ne közelítsük meg sokadszorra is a süteményes tálat, és még nehezebb ezt elérni a gyermekeknél. Azért nem lehetetlen.

A kisgyerekek étrendje 1-3 éves kor alatt napi 188 gramm szénhidrátot tartalmazhat, ebből körülbelül 32 gramm lehet finomított cukor. Ha a gyerek 1-3 éves korban úgy táplálkozik, mint a szülei, akkor jó eséllyel egészségtelen felnőtt válik belőle, hiszen nem olyan arányban viszi be a tápanyagokat, mint azt a szervezete igényelné. Ebben a korban alakul ki ízlése, táplálkozási szokásai, ezért fontos, hogy a cukorfogyasztást már ebben a korban optimálisra állítsuk be - írja a Magyar Gyermekorvosok Társaságának decemberi hírlevele.

Sokszor hangoztatott megállapítás, hogy az első íz, az anyatej is édes – ez azonban nem helytálló, hiszen az anyatej enyhén kesernyés, natúr, ezért jó kiindulópont a gyermeknek ahhoz, hogy minden ízt fenntartások nélkül fogadjon a későbbiekben. És az is igaz, hogy nagyon könnyű megszeretni az édes ízt, ennek több oka is lehet. Az édes íz érzékelése a nyelven legelöl helyezkedik el, ezt érezzük leggyorsabban. Továbbá, az itthoni ajánlások szerint a hozzátáplálást édes gyümölcsökkel kezdjük, így viszonylag korán találkozik az ízzel a gyerek. Az ételek bevezetése mellett a pszichológiának is szerepe van az édes íz szeretetében: az édességet sokszor jutalomként kezeljük, megvonása pedig a büntetés.

És nem árt odafigyelni az édességfogyasztás káros hatásaira; hosszú távon túlsúlyhoz, majd elhízáshoz vezethet, amely gyermekkorban lelki sérüléseket is okozhat a szocializálódás során. Átformálja az étkezési szokásokat, amelynek köszönhetően az egészséges, de kevésbé édes ételeket a gyermek vissza fogja utasítani. Rosszabb esetben viselkedési zavarokat (például hiperaktivitás, agresszivitás) okozhat az ingadozó vércukorszint.

Az első kocka csokoládé után nincs megállás – ezért is fontos, hogy minél későbbre toljuk ki az édességfogyasztást. Tegyük ezt úgy, hogy édesítésre használjunk mézet, gyümölcscukrot (fruktózt) vagy csökkentsük a hozzáadott cukor mennyiségét. Készítsük magunk a család desszertjeit. Kiváló édesség a gyümölccsel és mézzel összekevert joghurt, vagy az aszalt gyümölcsökkel sütött zabpelyhes keksz. Íme a recept!

Zabpelyhes keksz

15 dkg puha vaj
6 dkg barna cukor vagy gyümölcscukor (fruktóz)
6 dkg cukornak megfelelő méz
1 tojás
15 dkg zabpehely
10 dkg teljes kiőrlésű liszt1 kávéskanál őrölt fahéj
1/2 kávéskanál szódabikarbóna
1 csipet só
10 dkg tejcsokoládé, apróra vágva (elhagyható)

Előmelegítjük a sütőt 175 fokra (gázsütőn 4-es fokozat), és szilikon lapot vagy sütőpapírt terítünk egy nagy tepsire. Egy nagy tálba kimérjük a zabpelyhet, rá a lisztet, majd jöhet egy kis szódabikarbóna, egy csipet só és ízesítésnek egy kis fahéj is. A vajat robotgéppel habosra keverjük a cukorral és a mézzel, majd hozzádolgozzuk a tojást. A csokit felaprítjuk, és a lisztes keverékhez szórjuk. Majd jöhet a száraz anyaghoz a cukros-tojásos keverék, és az egészet fakanállal jól összedolgozzuk. A tésztából diónyi adagokat teszünk egymás mellé 5 centire az előkészített tepsire, majd ezeket nedves ujjal kicsit ellapítjuk. Egyszerre nem fér rá az összes tészta a tepsire, ezért miután megsütöttük az első adagot, elkészítjük a többi tallért is. A zabpelyhes tallérokat 10-12 perc alatt meleg sütőben megsütjük. Amikor készen vannak, még puhák, de ahogy kihűlnek, megszilárdulnak, és ropogósak lesznek. Körülbelül 30 tallér lesz belőle. 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Gazdaság

Mennyit költenek a fiatalok karácsonyra? – felmérés

Többet költenek, de egyre ritkábban fizetnek készpénzzel a fiatalok karácsonykor – derült ki a legfiatalabb 14-25 éves banki ügyfelek körében végzett felmérésből. Közöttük az átlagos költés közel 23 ezer forintot lesz az idén, amit a legtöbben négy emberre szánnak.