szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szívbetegségek kutatásának történetében először bizonyult hatékonyabbnak egy bizonyos típusú kezelés nőknél, mint férfiaknál - közölték hétfőn amerikai kutatók.

Kétszer hatékonyabb nőknél egy hirtelen szívhalált megelőző terápia. A tanulmány azt mutatta, hogy a nőknél 70 százalékkal csökkent a szívbénulások aránya, míg a férfiaknál csak 35 százalékkal a defibrillátorral elvégzett úgynevezett újraszinkronizálásos terápia eredményeként, melyben egy pacemaker és egy defibrillátor feladatát kombinálják (CRT-D).  "Korábbi tanulmányokban a férfiak és a nők hasonló arányban profitáltak a megelőző jellegű orvosi terápiákból. Váratlan volt, amit találtunk, de hihetetlenül fontos" - mondta el Arthur Moss kutatásvezető, a Rochesteri Egyetem munkatársa, akinek tanulmánya a Journal of the American College of Cardiology című szakfolyóiratban jelent meg. 

A CRT-D egy beültetett műszer segítségével a szív elektromos aktivitásának összehangolásával véd a szívritmuszavar következtében esetleg fellépő hirtelen haláltól, és támogatja a szív pumpafunkcióját is. A kutatók szerint azért működhet az eljárás hatékonyabban a nőknél, mert ők általában más jellegű szívbetegségben szenvednek, mint a férfiak. A tanulmányban szereplő férfiaknál gyakoribb volt a koszorúér beszűkülése, az úgynevezett ischaemiás szívbetegség. A nőknél ezzel szemben a nem-ischaemiás szívbetegségek fordultak elő gyakrabban, melyben a szív szöveteinek károsodása általánosabban jelentkezik szervszerte. 

A CRT-D kezelésre becslések szerint mintegy négymillió amerikainak lehet szüksége. Az Egyesült Államokban a nők körében a szívbetegség a vezető halálok, több nőt öl meg évente, mint férfit. Az Amerikai Szív Társaság adatai szerint 42 millió amerikai nő él szívbetegséggel, és 2005-ben 450 ezer nő halt meg miatta.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!