szerző:
Medipress
Tetszett a cikk?

A Birminghami és a Warwicki Egyetem kutatói új információval szolgáltak azzal kapcsolatban, hogyan haladnak a spermiumok a női nemi traktusban: a hímivarsejtek „végigkúsznak” a genitális csatorna mentén, úszva veszik be a kanyarokat, miközben gyakran összeütköznek.

A Proceedings of the National Academy of Sciences szaklapban megjelent kutatás eredményei új megvilágításba helyezik azt, hogyan találnak a hímivarsejtek a női petesejthez. Az információ jelentős előrelépésekhez vezethet a meddő párok kezelésében.

A kutatók Petr Denissenko és Jackson Kirkman-Brown vezetésével felfedezték, milyen tulajdonságok különböztetik meg a petesejthez eljutó néhány tíz hímivarsejtet a kilövellt többi néhány millió spermiumtól. A közhiedelemmel ellentétben a spermiumok ritkán úsznak a női genitális traktus közepén, inkább a falak mentén haladnak.

flickr.com

A sejtek zárt helyen való viselkedésének vizsgálatára a kutatók a spermiumokat hajszálvékony mikrocsatornákba fecskendezték. „Amikor a csatorna élesen elkanyarodik, a sejtek elhagyják a sarkot, és addig haladnak egyenesen előre, amíg bele nem ütköznek a szemben lévő falba. Az elhagyási szöget a folyadék-viszkozitás befolyásolja” – magyarázzák a kutatók. „Bizonyos formájú falak előnyösen képesek irányítani a mozgó sejteket. Mivel a hímivarsejtek a sarkok mentén haladnak, az általuk elfoglalt terület lényegében egydimenziós. Ez pedig gyakori ütközéshez vezet, amivel számolni kell, amikor a mozgó sejtek populációinak viselkedését modellezzük.”

Kirkman-Brown szerint a reprodukcióval kapcsolatban két kérdés merül fel. Hogyan választódik ki a több millió spermium közül az a körülbelül tíz, amelyek elérik a petesejtet, és használhatunk-e egy ehhez hasonló módszert a spermium kiválasztására a termékenységi kezelésekben? A szakértő úgy véli, a hasonló kutatásokból úgy tudhatják meg, hogyan halad a jó hímivarsejt, hogy mini útvesztőkön küldik át a spermiumokat.

Korábbi kutatásokból már kiderült, hogy a spermium fejének alakja befolyásolhatja a hímivarsejt haladását. E tény és a legújabb információk figyelembe vételével új módszereket lehet kifejleszteni a hímivarsejtek kiválasztására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!