szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Mindenkinek látnia kell egyszer sivatagot. Sőt, mindenkinek élnie kell benne, akár csak 1 napig. Mintha bolyhóközi utazást tenni, sehol máshol nem élhet meg ilyen teret, csendet, tisztaságot. Nem beszélve a katartikus élményről, amikor kiszórhatja a cipőjéből a homokot.

Utazzon Dunhuangba ezért, Kína Góbi sivatagban elterülő 1,3 millió négyzetkilométeres területén elterülő Homok Városába. Valaha a kelet-nyugati Selyemút kereskedelmi állomása volt, így a kereskedők és civilizációk már 5 000 éve tartják a kapcsolatot itt, és a homokdűnéket átszelő ösvényeken.

Dunhuang a Gansu tartomány része, amit sivatag borít. A homoktenger nagyobb mint az Alföld, néptelenebb mint Csepel. Budapest 3 300 fő / négyzetkilométeres népsűrűségű, Dunhuang Góbi világa 0,13 főt számlál csak. Mondjuk egy lábszárat.

Flickr / Creative Commons

A különbség számokban nehezen, de egy hétköznapi jelenetben könnyen megragadható. Ha Budapesten sétálva mindenkinek köszönnénk, akkor négyzetkilométerenként 3 300-szor mondanánk, hogy „szia”, „csókolom”, „helóka” illetve ezek szinonimáit. Mivel az átlagos üdvözlés 2 másodperc hosszú, 6 600 másodpercet, azaz 110 percet, töltenénk udvariassággal. Ezután 10 percet pihenünk és kiszáradt torkunkat meglocsoljuk, majd továbblépünk a következő négyzetkilométerre.

Mivel minden négyzetkilométeren 2 órát töltünk, ezért 1 050 óra alatt bizonyíthatjuk be a teljes bűnös városnak, hogy milyen udvariasak vagyunk (mínusz két másodperc, mert magunknak nem köszönünk, ugye…) Ez 43 és háromnegyed napot tesz ki összesen, ekkor már egész Budapest tudja, hogy van egy elképesztően illemtudó polgártársa.

Mennyivel könnyebb ez a Góbi sivatagban, ahol összesen 180 000 „szia-heló-szasz” röppen a közép-ázsiai nyitott égbolt felé. 4 nap alatt mindenkinek köszönhetünk. Hát nem csodálatos az utazás? (A fenti geo-illemtan algebra figyelembe veszi a megtett kilométereket is!)

Azon túl, hogy a fenti kísérlet teljes egészében eszement és időpocsékoló, még mit tehet az utazó a Góbi sivatagban? A cnngo.com oldal hat időtöltés ajánl.

Lovagoljon a Yangguan Ösvényen

Mi úgy képzelnénk el egy ösvényt, mint a budai hegyeket övező maradék zöld közepén kialakult csapást, egyik oldalon kopott turistajelzés, jobbra a városszélre kihordott háztartási és autóipari hulladék egzotikus színparádéja takarja a kilátást.

Flickr / Creative Commons

Merőben más járt a Wang Wei költő fejében, amikor a Yangguan erődöt dalolta meg. Semmi sem takar semmit, más sincs körülöttünk csak föld. Még tömegközlekedés sincs, ezért tanácsos lóháton közlekedni, vagy taxival. A 70 kilométeres utat nagyjából 10 000 forintért tehetjük meg.

Kukkoljon a Yadan Nemzeti Parkban

Ha az ösvényről erdei csapás, akkor a Nemzeti Parkról Maci laci és a piknikes kosár jut az eszünkbe. Ismét csalatkoznánk, persze kellemesen, mivel ezen a tájon, úgy 400 négyzetkilométeren hatalmas erodált sziklák meredeznek. A vidék egykor víz alatt állt, de a földtörténet gonoszul megviccelte a helyi kőzeteket, és lecsapolta a medencéjüket – most aztán itt pucérkodnak a szemünk láttára és gyönyörűségünkre.

Flickr / Creative Commons

180 kilométerre Dunhuangtól találjuk a parkot, tömegközlekedés itt sincs, taxizni éremes 18 000 forintért.

Borzongjon a Morgao barlangokban

Minden kultúrharc, forradalom, diktatúra és megszállás ellenére a buddhista sírrendszer érintetlen maradt. 492 barlangjárat együtt 30 kilométert tesznek ki. 45 000 sírhely és 2 100 festett szobor díszíti. Nem meglepő, hogy az UNESCO a Világörökség részévé avatta.

Flickr / Creative Commons

A belépő 3 600-6 500 forint között ingadozik szezontól függően.

Alkudozzon a Dunhuang Éjszakai Piacon

Flickr / Creative Commons

Ahogy a Brian életéből megtanultuk: alkudozni kell. Nem szabad sarkon fordulni a magas ár miatt, hiszen a helyi kalmárok az alkudozás verbális palackjába zárják az emberi kapcsolatok szellemét.

Különben is, ez itt a Selyemút, a történelmi kereskedelem verőere.

Tevegeljen, siklóernyőzzön a Visszhangzó Homokhegyeknél

A Homokhegyek a Félhold Tavat veszik körül – ez maradt az egykori tengerből. Emberi kéz munkája nélkül vette fel az ívelő alakzatot a tó, innen a neve.

Éjszakai tevegeljen

Flickr / Creative Commons

Metszően tiszta levegő, végtelen égbolt, végtelen tér. A cnngo.com Charley Johng Vendégházát ajánlja a visszhangzó dűnék közelében, itt érdemes megszállni 14 360 forintért, majd délután 5-től reggel 8-ig a pusztát járni. Ez a díj már a vacsorát és a reggelit is magába foglalja, valamit a hátasállatot, sátrat és a turavezetőt is. Az éjszaka retenetesen hideg, 30 fokot is zuhanhat a hőmérséklet.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!