szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Van működési engedélye a speciális génvizsgálat elvégzésére a budapesti Versys meddőségi klinikának - közölte a Versys Clinics szerdán az MTI-vel.

Az Origo hírportál kedden írt arról, hogy "a fővárosi kormányhivatal V. Kerületi Népegészségügyi Intézete, azaz az illetékes ÁNTSZ határozatban tiltotta meg a budapesti Versys meddőségi klinikának, hogy egy speciális génvizsgálatot elvégezzen a hozzá forduló nőkön". "Ezzel a hatóság is kimondta (...), hogy a kutatási fázisban lévő génszűrést illegálisan végzi a cég, és kér érte több millió forintot a mit sem sejtő nőktől" - olvasható a cikkben.

A Versys Clinics az MTI-hez szerdán eljuttatott közleményében azt írta, megalakulásuk óta a hatályos törvény és a minisztérium által kiadott szakmai protokoll is ismeri és elismeri a klinika által végzett preimplantációs, azaz beültetés előtti genetikai vizsgálatot. Ezért kapott az illetékes hatóságtól ma is érvényes működési engedélyt a klinika és a mintát elemző génlaboratórium is. A működési engedélyek bárki számára hozzáférhetőek a klinika honlapján - tették hozzá.

Mint írták, az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottsága, amelynek tagjai között "kizárólag egy magánintézmény munkatársai foglalnak helyet a lombikprogramot végző klinikák közül", módosította szakmai álláspontját. Ezt azután tette, hogy a Versys Clinics kérelmet terjesztett elő az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) általi finanszírozás iránt, és azt javasolta, hogy az a-CGH módszert, amelyet a Versys Clinics alkalmaz, minősítsék kutatássá.

"Az ÁNTSZ még folyamatban lévő eljárása ennek a módosított álláspontnak a kivizsgálása tárgyában zajlik, azonban szilárd meggyőződésünk, hogy az sem jogilag, sem tudományosan nem megalapozott" - áll a klinika közleményében.

Hangsúlyozták, a mai nemzetközi tudományos szakmai álláspont az, hogy az a-CGH módszer "a legköltségkímélőbb, validált, rutinszerű eljárásra alkalmas módszer" a preimplantációs genetikai vizsgálatok közül. Az ezzel a módszerrel végzett vizsgálat - nemzetközi tudományos kontrollvizsgálatok alapján bizonyítottan - jelentős mértékben növeli a sikeres terhességek arányát és csökkenti a vetélés kockázatát. Összességében így csökkenti, illetve csökkentené a pár vagy az állami egészségpénztár által megfizetett sikertelen lombikprogramok számát is - írták.

A klinika szerint "a kialakult helyzet a kisebb modern klinikák és egy jól meghatározható üzleti kör harca, akik az egész piacot akarják monopol módon uralni", az Origo cikke pedig "egyetlen, konkurens üzleti kör érdekeit szolgálja".

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!