szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Újragondolják a körülmetéléssel kapcsolatos szabályozást Norvégiában. Elképzelhető, hogy a jövőben nem engedélyeznék ezt a műveletet, ha nem egészségügyi céllal végeznék. Ez érinthetné a zsidó és a muszlim hagyományokat is.

A norvég egészségügyi tárcánál két éve kezdték felülvizsgálni a körülmetélésről szóló szabályozást. A munkával még nem végeztek teljesen, de azt szeretnék, ha jövő húsvét előtt elkészülne az ide kapcsolódó új törvényjavaslat – mondta a norvég Aftenposten című lapnak Bent Hoie egészségügyi miniszter.

A körülmetélés ügye azután kapott széles nyilvánosságot a norvégoknál, hogy a gyermekek jogaiért felelős ombudsman, Anne Lindboe azt javasolta: 16 éves kor alatt csak akkor engedélyezzék ezt az eljárást, ha arra egészségügyi okból van szükség, mert fájdalmas, visszafordíthatatlan és kockázatos műveletről van szó.

A norvég törvényhozásban erős pozíciókkal rendelkező Munkáspártnál is hasonlóan gondolkodnak a körülmetélésről: szerintük egy modern társadalomban mellőzniük kell minden olyan procedúrát, ami gyerekeknek és felnőtteknek szükségtelen szenvedést okoz.

A szigorítással egy másik, kisebb támogatottságú parlamenti párt is egyetért, a többi még most alakítja ki álláspontját az ügyben.

Az egészségügyi miniszter ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy egy átgondolatlan tiltással több kárt okozhatnak, mint hasznot. Félő ugyanis, hogy az egyes vallásokban hagyományosnak számító körülmetélést illegálisan, ellenőrizetlenül végeznek, és azzal csak még inkább veszélyeztetnék a gyerekek egészségét.

Körülmetélés Algériában
AFP / Fayez Nureldine

A norvég törvényhozók nem támogatják, hogy a körülmetélés költségeit az állami költségvetésből fizessék. A pártok egy része ragaszkodik ahhoz, hogy ez a szülők terhe maradjon.

Az Aftenposten adatai szerint Norvégiában évente körülbelül kétezer muszlim és hét zsidó újszülöttnél végeznek körülmetélést.

Európában nem Norvégia az egyetlen állam, ahol a körülmetélésről vitáznak: Svédországban, Németországban, Finnországban, Dániában, Izlandon és Grönlandon is sokan vitatják, valóban szükség van-e a fájdalmas műveletre. Az Európai Bizottság állásfoglalásában „a gyermekek testi épsége elleni erőszaknak” nevezték a körülmetélést, és a tagországokat a gyermekek védelmére szólították fel – olvasható a Russia Today oldalán az Aftenposten cikke alapján.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!