szerző:
life-style.hu
Tetszett a cikk?

Vajon minek üti bele az orrát valaki a parfümök világába, ha még csak hozzá se tud szagolni a témához?

Vajon minek üti bele az orrát valaki a parfümök világába, ha még csak hozzá se tud szagolni a témához? Fogós, ravasz kérdés, amire gyanítom, nem lesz válasz.

Serge Lutens - Kubiláj Kán Pézsmája ( Musc Koublai Khan ) / 1998

A hírek atyaistenének számító MTI gigagáz cikkére számtalan site rárepült és átvette kis színesként a bizarr illatokról szóló igen "frappáns" és "tájékozott" értekezést, miszerint Franciaország parfümpiaca újabban a különlegességekre bukik és készít zöldség-, aszfalt- vagy, horribile dictu, izzadtságszagú parfümöt, pl. a Kubiláj Kán Pézsmája parfümöt, s nem szégyenli tenni mindezt méregdrága áron.

Nos, vajszívű vagyok és jóindulattal teli, amikor azt mondom, hogy ez az ominózus írás több sebből vérzik:

Kezdem ott, hogy a francia parfümpiac nem bolondult meg en bloc, csupán a kis parfümházaknak (niche parfümök) van mersze kísérletezgetni, ami igazán kis hányada a nagy egésznek. Másrészt az emlegetett, horrorisztikusan magas árak nem a bizarrságnak köszönhetők, hanem a niche cégek ars poeticájának, miszerint a legjobb minőségű alapanyagokkal, hírdetésmentesen dolgoznak.

Továbbá közel sem jelenlegi trend a különleges illatok ihlette parfümök alkotása, hiszen már több évtizedes múltra tekint vissza pl. a" Könyvtár Illata" (CB I hate parfume - In the Library), vagy a "Hadrianus Császár Vize" (Annick Goutal - Eau d'Hadrien), és még számtalan szépen felépített illat. Így van ezzel a példaként felhozott és vadiújnak titulált Kubiláj Kán Pézsmája ( Musc Koublai Khan) nevű parfüm is, amit Serge Lutens, a világ egyik legzseniálisabb parfümkreátora 1998-ban (!) álmodott molekulákba.

Az pedig hab a tortán, hogy izzadtságszagúnak címkézni ezt a valóban egyedi, ám harmonikus illatot, olyan hozzá nem értésre vall, mint fintorogni a kaviár ízlelése közben, hogy fúj, halízű! Ráadásul Serge Lutens parfümje nem az testszagot vágyott életre kelteni, mint ahogy a cikk sugallja, hanem egy annál komplexebb és intelligensebb asszociációt.

Amíg ilyen szenzációhajhász, és majd' minden alapot nélkülöző írások látnak napvilágot a hazai sajtóban a parfümökről, addig hiába jön ide Chandler Burr, illatmágnás, a New York Times parfümkritikusa, hogy illatvacsorát tartson Budapesten, és próbálja népszerűsíteni a parfümkészítés mint művészeti forma eszméjét, - a parfümök nem lesznek többek felszínes csacskaságoknál, úri mulatságoknál. (Az eseményről egyébként rövidesen beszámoló várható itt).

Ideje változtatni.

Serge Lutens - Kubiláj Kán Pézsmája ( Musc Koublai Khan ) / 1998
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!