HVG Extra Pszichológia
HVG Extra Pszichológia
Tetszett a cikk?

Céltalan provokációk mesterei, meddő viták generálói, akik rosszindulatú ténykedéseikkel pszichológiai károkat is okozhatnak áldozataiknak. Kikből lesznek internetes trollok, és miért táncolnak mások idegszálain?

Vegyük valamelyik online hírportál szabadon választott cikkét, görgessünk le a kommentek közé, olvassunk bele a hozzászólásokba, és feltárul előttünk az internetes trollok játszótere. Az igazság bajnokai, a magyar nyelvészet avatatlan doktorai, mondandó nélküli exhibicionisták szép számmal képviseltetik magukat bármely kommentfolyamban, szétfoszlatva a tartalmas eszmecsere lehetőségét.

Arctalanok és arcosak

Elnevezésüket a skandináv népmesék gonosz, agresszív, misztikus óriásairól kapták. Közösségbomlasztó és megtévesztő viselkedésük mögött nem áll más szándék, mint az indulatok felkorbácsolása, veszekedések generálása, értékek eltiprása vagy pusztán önmaguk reflektorfénybe állítása. Erre nagyban és kicsiben is találunk példát. Trollkodásnak számít például szomorú hírre nevető fejes szmájlit kattintani, vagy tartalmas cikk irreleváns részletére reagálni (például a nyilvánosság előtt helyesírási hibákat felemlegetni, ráadásul tévesen), valamint a személyeskedés, az érvek nélküli negatív minősítés.

A szigorúbb értelemben vett trollkodás külön műfaj, ahol rafinált tervének végrehajtására az illető nem sajnál sem időt, sem energiát. Például hamis profilt készít magának, beférkőzik a kiszemelt csoportba, kezdetben átlagos tagnak mutatkozik, majd megkezdi a zavarkeltést, és közben ártatlannak, „hülyének” tetteti magát. A jól előkészített és precízen kivitelezett trollkodás gyümölcse mások negatív érzéseinek – dühének, fájdalmának – felkorbácsolása.

Sokáig úgy tűnt, az anonimitás, a személyes adatok felvállalása nélküli internetes jelenlét teremt kedvező feltételeket a bomlasztó megnyilvánulásokhoz. Az ilyen alakok számára a névtelenség, az elszámoltathatóság hiánya olyan hatalom, amely ledönt minden gátlást bennük. A Zürichi Egyetemen folytatott egyik kutatás nemrég rávilágított, hogy az anonimitás nem elengedhetetlen bástyája a gyűlöletkommentelésnek, sőt egyre többen vannak a nevüket, arcukat vállaló trollok. Katja Rost, a kutatás vezetője és munkatársai ezt az elsőre meglepőnek tűnő trendet azzal indokolják, hogy az identitás vállalása hitelesebbé és népszerűbbé teszi a trollt, egyúttal a mondandóját is, így nagyobb társas hatást tud kiváltani. Márpedig ez a célja.

Érdekli, mire bukkantak a kutatók, és hogyan hatástalaníthatjuk a trollokat? Olvassa tovább Pálinkás-Panyi Anna pszichológus cikkét a legújabb HVG Extra Pszichológia magazinban, melyben a lelkileg egészséges nethasználattal foglalkozunk. Keresse az újságosoknál vagy rendelje meg!

Ha most fizet elő a HVG Extra Pszichológia magazinra, 20% kedvezményt kap vagy választhatja azt is, hogy ajándékba kapja a Pszichológia dióhéjban című könyvet.


 

 

 

 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!