Arthur Miller évtizedekig hazudott a fiáról
Arthur Miller, talán a legnagyobb amerikai drámaíró, de egészen biztosan a leghíresebb, Marilyn Monroe-val kötött házassága miatt olyanok is ismerik a nevét, akik egyetlen darabját sem látták. Széles körű megbecsülését írásai mellett, az ötvenes években az Amerikaellenes tevékenységet vizsgáló bizottság előtt tanúsított bátor viselkedésével is kiérdemelte.
Két évvel az író halála után a Vanity Fair magazin szeptemberi számában hosszas nyomozást követően több oldalas cikkben számolt be Miller negyven éven át eltitkolt Down-kóros fiáról, aki végül apja halála után, annak kifejezett szándéka szerint, egészséges testvéreivel egyenlő arányban milliókat örökölt. A történet egyszerre mélységesen szomorú és mégis felemelő, akár Miller maga is írhatta volna.
A hatvanas években a fogyatékos gyerekeket az orvosok javaslatára szinte haza sem vitték a kórházból, azonnal intézetbe adták, ahol jobb-rosszabb körülmények között leginkább csak vegetáltak. A legtöbb Down-kóros újszülöttnek alacsony életkort jósoltak, nem képezték, fejlesztették őket, holott ma már sokuk tökéletesen önellátó életmódot folytat, akár főiskolát is végezhetnek.
A körülmények ellenére Daniel Miller a szociális gondozók, pszichológusok beszámolói, visszaemlékezései alapján egészen különlegesen kedves, vidám és ügyes fiatalemberré fejlődött. Tizenéves korában gondozói felvetették a szülőknek, hogy Daniel esetleg elhagyhatná az intézetet és kiköltözhetne egy hasonló fiatalok számára fenntartott kis létszámú közösségbe, ahol szakemberek segítségével felkészítik őket az önálló életre. Arthur Miller beleegyezett és ezzel lehetőséget biztosított Daniel számára, hogy kikerüljön a zsúfolt, igénytelen környezetből, holott sok szülő úgy gondolta, biztonságosabb gyermeke számára, ha állandó felügyelet alatt tartják. A kilencvenes években, amikor Daniel már harminc körül járt, a szociális gondozók javaslata alapján önálló lakásba költözhetett, amelyet csak egy lakótárssal kellett megosztania. Saját bankszámlája, munkája volt, rendszeres társasági életet élt és sokat sportolt. Édesanyja, időnként lányával közösen, továbbra is folyamatosan látogatta. Néhány közelálló vélemény szerint Rebecca Miller férje, a színész Daniel-Day Lewis volt az, aki a család tagjává válva, miután megismerte és nagyon megkedvelte Danielt, rávette a drámaírót, hogy találkozzon fiával. Miller tökéletesen ledöbbent fia képességeit látva és a szociális gondozók beszámolóit hallva, és ugyan soha többet nem látogatta meg Danielt ilyen direkt módon, de ettől kezdve a fiú időről-időre feltűnt a Miller-házban. Bár az író nyilvánosan továbbra sem beszélt fiáról, baráti társaságban már előfordult, hogy megemlítette és a családon belül többször beszélt róla, nem kis ámulattal és büszkeséggel.
Ennek ellenére Inge Morath 2002-ben bekövetkezett halálakor Daniel nem lehetett ott a temetésen.
Hogy Arthur Miller miért döntött ügyvédei tanácsai ellenére a direkt öröklés mellett, azt valószínűleg sosem fogjuk megtudni, Rebecca Miller minden erre vonatkozó kérdést elhárít és nem járult hozzá Daniel megkérdezéséhez sem. „Az egyetlen ember, aki igazán válaszolni tudna ezekre a kérdésekre, az az apám és ő halott" - mondta Rebecca.
A 41 éves Daniel Miller egy idős házaspárral él, akik kamaszkorától, amióta kikerült az intézetből közel álltak hozzá, egyfajta szülőpótlékot nyújtva. Saját lakrésze van, amelyet külön az ő számára építettek és annak ellenére, hogy apja elegendő pénzt hagyott rá bármely igénye kielégítésére, megtartotta állását, mert szereti azt és büszke rá. Rebecca férjével és gyerekeivel rendszeresen meglátogatja, együtt töltik a szünidőket és a nyaranta is találkoznak.