szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A napokban Yudhoyono indonéz elnök adta ki új albumát, nemsokára Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök követi. Nem ők az egyetlenek: számos politikus ápol zenei, festői vagy írói ambíciókat. A diktátorok közül többen is dédelgetnek művészi álmokat.

Nemsokára újra a szerelmes bonviván szerepében tetszeleg Silvio Berlusconi olasz miniszterelnök, akinek a tervek szerint néhány hét múlva jelenik meg tizenkét dalt tartalmazó új albuma. Talán nem véletlen, hogy a politikus bariton nem szólóban adja elő magát, hanem profira támaszkodik: Mariano Apicella zenész-énekesre. A nápolyi dalokban utazó Apicella és a miniszterelnök már két közös lemezt kiadtak, a 2003-ban és a három évvel később megjelent korongokon szintén a románc játszotta a főszerepet. A nagybőgős Berlusconi egyébként fiatalon luxushajókon is énekelt, és pártja, a Forza Italia himnuszát is ő írta.

Az érzéseiről énekel az indonéz elnök
Nem Berlusconi az egyetlen politikus, akit homlokon csókolt a múzsa. Susilo Bambang Yudhoyono indonéz elnök is a zeneiparban tüsténkedik, a napokban jelent meg harmadik albuma. „Az érzéseimet szeretném kifejezni, mint bárki más” – nyilatkozta Yudhoyono első CD-jének megjelenésekor 2007-ben. A szerelmes balladákat és vallásos dalokat az elnök – mint mondta – kiküldetései alatt, a hosszú repülőutakon szerzi.

Mellettük Hugo Chávez venezuelai elnök már-már polihisztornak tekinthető: több művészeti ágban is kipróbálta magát. Három éve adta ki CD-jét,
Chavez festménye a börtönből
melyen venezuelai népdalokat énekel. Az ötvenöt éves politikus Dalok mindenkorra című albumát a híradások szerint honfitársai ingyen élvezhették – ki tudja, talán éppen saját adójukból. Chávez festegetett is, igaz, kényszerűségből különösen sok szabad idő állt rendelkezésére. A hold a rácsok között című, aukcióra is bocsátott festményét börtönbüntetésének letöltése alatt alkotta 1992-ben.

Írói vénával is büszkélkednek politikusok. Dominique Villepin egykori francia miniszterelnök verseskötete és Napóleon utolsó napjairól szóló könyve is jól fogy.

Közismert egyébként, hogy diktatórikus hajlammal megáldott politikusok is szívesen játszanak a betűkkel: Radovan Karadzsics volt boszniai szerb elnök is előszeretettel írt verseket és drámákat, és Oszama bin Laden is ismert költőként. A diktátorok művészi ambíciója egyébként nem új jelenség: Adolf Hitler festőművészi álmait sokan parodizálták már.

Több vezető politikus előbb alkotóként szerzett nevet, majd adta a fejét politizálásra. Gilberto Gil énekes és zeneszerző rövid ideig Brazília kulturális minisztere volt, majd visszatért a kottához. Az egyik leghíresebb példa Václav Havelé, aki befutott drámaíróként vált csehszlovák köztársasági elnökké 1989-ben és Göncz Árpád is komoly irodalmi munkásságot tudott a háta mögött, mire köztársasági elnök lett.

SD
Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Ha a baltiaknak sikerül, nekünk miért nem? Sikeres startupok nyomában Magyarországon

Kicsit kevesebben dolgoznak Magyarországon, az álláskeresők jelentős része egy éve nem talál munkát

Kicsit kevesebben dolgoznak Magyarországon, az álláskeresők jelentős része egy éve nem talál munkát

Marabu Féknyúz: Ismerjük a brüsszeli trükköket

Marabu Féknyúz: Ismerjük a brüsszeli trükköket

Üllőn is meghalt egy ember a szilveszteri tűzijátékozásban

Üllőn is meghalt egy ember a szilveszteri tűzijátékozásban