Mit vegyünk a gyereknek húsvétra?
Az eredeti, hidegvizes locsolás barbár szokása az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag teljesen átalakult a talán még...
Az eredeti, hidegvizes locsolás barbár szokása az elmúlt évtizedekben gyakorlatilag teljesen átalakult a talán még barbárabb kölnis hintéssé, a kézzel festett hímestojások pedig nagyrészt átadták a helyüket a csokoládéból készült verzióknak. A gyerekek persze az ünnep pogány és keresztény gyökereitől függetlenül lelkesen keresik a nyuszi fészkeibe rejtett ajándékokat, de mit hozzon a Mikuláshoz hasonló kvalitásokkal rendelkező nyúl? A csokoládé különböző formái ilyenkor elég egyértelműek, néha borzasztó csúnya, máskor egészen elfogadható külsejű tojásokkal, nyuszikkal, csibékkel, kacsákkal és báránykákkal már hetek óta tele vannak a boltok. A csomagolást érdemes figyelmen kívül hagyni és csak a belbecsre koncentrálni. Mikuláskor már elmondtuk a magas kakaótartalomról szóló mantránkat és húsvét alkalmából a Tudatos Vásárlók Egyesülete is kiadott egy tesztet.
De legyen-e még valami a fészekben a csokin kívül? Sokan apró játékokat ajándékoznak, az évszakból adódóan a nyúlnak szokása bringát és görkorcsolyát is hozni, mi könyveket ajánlunk. Mivel a húsvéti nyuszi varázslatos képességeiben leginkább a 3-7 évesek hisznek még, ezért elsősorban rájuk koncentráltunk a válogatás során.
A Móra kiadó klasszikusokkal jött ki az elmúlt hónapban, Szepes Mária megunhatatlan Pöttyös Pannija óvódába megy, Szutyejev Vidám mesék című könyvére is állandó az igény, ahogy Marék Veronika is rendszeres szereplője az esti mese szeánszoknak.
A Pozsonyi Pagony újra kiadta a Bogyó és Babócát, de ezt a legkevésbé sem ajánljuk, ha valakinek viszont ugyanúgy elege van Bartos Erikából, mint nekünk, akkor ide kattintva mulathat kicsit. Azért akad a Pagonynál valódi érdekesség is. Berg Judit a legkisebbeknek szóló, Maszat sorozatában ezúttal szinte az összes szereplő beteg lesz és persze nem akarják bevenni a gyógyszert. A Doktor Maszat kötetbe még befért egy elbűvölő esős történet is, amelyben a gyerekek pocsolyákban masíroznak és csigákat mentenek.
A szintén a Pagonyhoz tartozó Vilma levesében a főszereplő kislány ugyan neve alapján magyar is lehetne, de a történet és a szöveg ismeretében kétségtelen a francia származás. Az első mese ugyanis az evésről szól, varázslatos fantáziával fűszerezve, a második pedig az öltözködésről, hasonlóan ötletdúsan. Horváth Mónika rajzai kapcsán elgondolkodtunk, vajon honnan került elő az utóbbi években ez a rengeteg tehetséges gyerekkönyv illusztrátor? Nem panaszként mondjuk, csak csodálkozunk és örülünk.
Kifejezetten az ünnepre készült mese nem sok akad, az Alexandra jelentkezett egy Húsvéti ajándék című kiadvánnyal. A rajzok aránylag helyesek, bár kissé negédesek, a történet viszont már viccbe hajlóan abszurd. Van benne tojást lopó nyúl, gyerekrablás és éjszakai kommandózás a birkák közt. Persze mindezt csak mi láttuk bele, valójában az édes kis nyuszik beszerzik a gyerekek számára a tojásokat és megfestik azokat. De azért a szöveg felvet néhány kérdést.
Szintén az Alexandrától, remek ajándék a tündéres és hercegnős öltöztetős könyv. Négy ezer forintért (online kedvezőbb) nem mondanánk olcsónak, de még mindig jobb az ára, mint a hasonló típusú Egmont kiadványoknak. A gyermek pedig garantáltan hosszan és lelkesen játszik majd a különböző matricákkal, ruhácskákkal és egyéb kiegészítőkkel. Ránézésre, már csak a Disney logó miatt is túlságosan cukrosnak tűnhet, de higgyenek nekünk, Csingiling nagyon is emancipált teremtés, érdemes figyelni rá. A játékos könyv kivitele pedig, legalábbis a tündérek esetében egészen kiváló, szépek a karakterek, a kis erdei "színpad" pedig egyenesen gyönyörű. A hercegnős változat sajnos sokkal laposabb, de bizonyos gyerekek ragaszkodnak a királyi sarjakhoz. Nekünk bizonyosan a Csingilinget és kollégáit felvonultató változat volt a kedvencünk.
Ha már húsvéti ajándékról beszélünk, nem maradhatnak ki a nyulas könyvek. Egyik nagy kedvencünk a Pauli sorozat, amelyet a Naphegy kiadó jelentet meg itthon. Pauliban az a jó, hogy a gyerekek valós életéhez hasonló dolgok történnek vele, sokszor mellényúl, bajba keveredik, de aztán mindig jó a vége. A szöveg nem túl bonyolult, de kellemes és a rajzok is szépek - tökéletes nyulas ajándék.
A Csodaceruza kiadó kettő darab nyuszis könyvvel is rendelkezik, egyik szebb, mint a másik. Mindkettő hőse Samu, a kis lógófülű nyuszi. A vékonyka kötetek legfőbb erőssége az egészen magával ragadó, művészi illusztráció. A Samu és egy esős nap történet megítélése picit ambivalens, legalábbis a gyerekkonyvkritika.blogspot.com szerzője nem annyira szerette, szerintünk kifejezetten jót tesz a gyereknek, ha nem csak kiglancolt műcsaládokról hall. Viszont azzal egyetértünk, hogy a borító nem elég vonzó, kicsit túl elvont lett mindkét kötet esetében, érdemes belelapozni, mert belül tényleg varázslatosak.