szerző:
Vincze Szabolcs
Tetszett a cikk?

Nagy Tünde, a Magyar Tenisz Szövetség elnöke az érdemi munka és az együttműködés hiányára hivatkozva két hete lemondatta magát és az elnökséget. Ez azonban koránt sem jelenti azt, hogy el szeretne tűnni a sportág itthoni vezetéséből.

Március végén meglepetésre Nagy Tündét választották meg a Magyar Tenisz Szövetség elnökének, holott a legtöbben - különösen az elnökség - a korábbi elnököt, Berényi Jánost várta befutónak. Már akkor érezni lehetett, hogy a 36 éves elnöknőnek nehéz dolga lesz a generációváltás előtt álló magyar tenisz élén. Kiderült ugyanis: nemhogy az összhang nem volt meg a régi és az új gárda között, de még az együttműködési készség sem.

Napokkal az új elnök megválasztása után már érkeztek is az első támadások, melyek hivatalosan persze a szövetségnek szóltak. Ezekben azt kifogásolták, hogy nem volt szabályos a megválasztása. Az elnökség három hónappal Nagy hivatalba lépése és két elnökségi ülés után lemondásra szólította fel. "Ilyen kevés idő alatt nem tudok csodát tenni, ráadásul ez a támogatókat is elbizonytalanította."

Az ügy nem maradt a szövetségen belül, a Hatvani Teniszszövetség a bíróságig is elment, s az decemberben első fokon ítéletet is hozhat a perben. A per nem Nagy Tünde ellen folyik, hanem a szövetség ellen, mégpedig az elnökválasztás szabályosságát illetően. Nagy elnöki ciklusa egyébként eleve csak 2012-ig szólt volna.

Nagy Tünde - új elnök, új elképzelésekkel

„A kezdetektől fogva egy kettészakadt, örökölt elnökséggel kellett együtt dolgoznom – mondta Nagy Tünde a hvg.hu-nak. – A tizenhárom tagból idővel kettő lemondott, így tizenegyen maradtunk. Jómagam és két alelnök vagyunk újak, a többiek már a régi elnökségben is ott voltak.” Az elnök szerint az alapgond az, hogy van egy ötfős mag az elnökségen belül, akik már 2004 óta ülnek ott és gyakorlatilag bármilyen kezdeményezésüket végig tudják vinni, mivel a döntésekhez elég plusz két főt megnyerniük.

Eddig ők döntöttek többek között a versenyek elosztásáról, valamint anyagi jellegű kérdésekben is. Konkrétumokat említve, Nagy szerint kimeríti az összeférhetetlenség fogalmát többek között az, hogy a válogatott edzéshelyszínek, akárcsak a kiemelt versenyek éveken át az elnökség e tagjaihoz kerültek.

„Az elmúlt fél évben érdemi munka nem folyt, és úgy gondolom, ez az elnökség így, ebben a felállásban nem fog tudni együtt dolgozni. Ezért kezdeményeztem, hogy az elnökség – természetesen velem, az elnökkel együtt – felálljon és beadja lemondását. Az erről szóló rendkívüli ülésen ketten eleve nem vettek részt, heten végül lemondtunk, így az elnökség már határozatképtelen, két személy pedig tartózkodott. Nyírő László, aki nem volt jelen a rendkívüli ülésen, jelezte, hogy le fog mondani, de ezt a mai napig nem tette meg."

Egységesebb szövetség, határozottabb szakmai munka kell
Stiller Ákos

"Az elnökség és a szakmai bizottság többé-kevésbé egységes volt, ez látszik abból, hogy együtt mintegy száz határozatot hozott - mondta ezzel szemben Hegedűs József, az elnökség egyik tagja a hvg.hu-nak. – Ezek zömét az elnök és az alelnök nem szavazta meg, és mivel az elnök és az elnökség nem volt egységes, mostanra mi is úgy éreztük, hogy ennek így nincs értelme.” Szerinte nem lehet úgy együtt dolgozni, hogy a régi elnökség már az új elnök megválasztásától kezdve tudta, hogy saját csapatot akar hozni, mert ez eleve bizalmatlanságot szül.

Hegedűs szerint az elnök nem tudta teljesíteni a vele szemben támasztott anyagi elvárásokat, hiszen minden szövetségnek működnie kell valamiből, a pénz előteremtése pedig az elnök és az elnökhelyettesek feladata. „Nagy Tünde a beígért pénznek csak egy töredékét hozta be, és mivel működésünk 60-70 százalékát fedezi csak az állami támogatás, ezt pótolni kell. Mivel már mínuszba fordultunk, megoldást kellett találnunk” - panaszkodik Hegedűs.

Szerinte gond az is, hogy az új elnök nem gazdasági vezető és szakember, mint az a magyar szövetségek elnökeinél eddig szokás volt. „Úgy gondolom, egy szakmai tervnek nemcsak az aktuális helyzet elemzését kell tartalmaznia, hanem egy konkrét tervet, hogy miből finanszírozzuk az előttünk álló szakmai projekteket. Tünde szakmai terve hiányos volt, és megítélésem szerint nem is állt reális alapokon, de hónapokat hagytunk neki, hogy ezt pótolja.”

[[ Oldaltörés (Szávay, Fucsovics, Czink vagy Babos – mit köszönhetnek a szövetségnek?) ]]

Akik beadták a lemondásukat, azoknak a pozíciója ez év december 31-én szűnik meg hivatalosan, a jövő évi január 29-ei rendkívüli közgyűlésen pedig a szövetség új elnököt és elnökséget választ. „Én nem akartam felállni, de kényszerhelyzetbe kerültem – szögezte le Nagy Tünde. – Természetesen újra indulni fogok az elnöki posztért, mert szeretnék dolgozni a magyar teniszért, reményeim szerint végre azokkal, akikkel tudok is.”

Az összefogást hangsúlyozó, egykori teniszező csapatába tartozna többek között Temesvári Andrea, Sávolt Attila, Köves Gábor, Krocskó József vagy Dr. Homonnay Géza, de például Kuhárszky Zoltán is szakmai segítséget nyújtana. Mellettük állítólag más, a teniszből jött sportemberek is szívesen részt vennének a szövetség megújuló életében.

Voltak ugyan jó kezdeményezések eddig is, de ezek sem úgy sültek el, ahogy a többség várta volna. „Az edzőképzés például nagyon jó ötlet, de úgy nem sok értelme van, ha a rendszer szerint erre jogosultak saját magukat nevezik ki mesteredzőnek – folytatta Nagy Tünde. - Szerintem erre egy ad hoc szakmai bizottságot kellene felállítani, az majd eldönti, ki kaphatja meg a címet.”

Húzónevek: Szávay Ágnes, Babos Tímea, Fucsovics Márton és Czink Melinda
AP

Vannak tehetséges teniszezőink, akik kiemelkedő nemzetközi eredményeket érnek el, például Szávay Ágnes, Czink Melinda, Arn Gréta, Fucsovics Márton, Balázs Attila, Babos Tímea vagy Zsiga Máté. A szövetség előszeretettel nevezi őket a „miénknek”, holott sikereik sokkal inkább elkötelezett szüleiknek és szponzoraiknak köszönhetők. Nagy tervei szerint a jövőben jobban támogatná a fiatal játékosokat, például nevezési-, szállás- és étkezési költségeik egy részének átvállalásával, amennyire a büdzsé engedi majd. Az elnöknő szeretné javítani a szövetség kommunikációját a tagság, a sportolók és a média felé is, a jelenlegi szabály szerint ugyanis a tagság felé például csak az elnökség jóváhagyásával adhat ki nyilatkozatokat.

„Először is, szerintem kisebb létszámú elnökség kell. Az alapszabályhoz is hozzá kell nyúlni, úgy, hogy az elnöknek nagyobb döntési jogot adjunk. Nem tudom például számon kérni, hogy ki milyen szakmai munkát végez az elnökségben, holott ez az elnöki munka alapja. Ezen felül tisztább pénzügyi helyzetet szeretnék teremteni, az összeférhetetlenségeket megszüntetni. Jó hír, hogy a támogatók közül már többen jelezték nekem, újra beszállnának a magyar teniszbe."

Hegedűs szerint azonban nem jó ötlet az elnökség szűkítése, mert az jelenlegi formájában az egész országot és a szakmát is igyekszik lefedni. „A tizenhárom tag úgy jön össze, hogy négy személyt választanak országos szinten, szakmai alapon, hatot pedig területi szinten. A maradék három ember az elnök és az általa választott alelnökök.”

Nagy szerint sarkalatos pontot jelentenek a személyi kérdések, hiszen az eddigi elnökség több szakembert (például a sportolók által is jelölt női FED Kupa-kapitányt, Marosi Katalint) is azért nem nevezett ki, mert tapasztalatlannak ítélte. "Mikor szerezzenek tapasztalatot, ha nem most? Azt hiszem, személyi téren nyitottabbnak kell lennünk, hogy a fiatalabb generáció is bizonyíthasson."

NINCS PÉNZ, NINCSENEK LÉTESÍTMÉNYEK, DE VAN DAVIS KUPA-GYŐZELEM
MTI/EPA

A hétvégén a Janko Tipszarevics, Novak Gyokovics, Nenad Zimonjics és Viktor Troicki összetételű szerb Davis Kupa-csapat a döntőben 3-2 arányban győzte le Franciaországot, így története során először hódította el a trófeát. A győzelem után a brit Andy Murray a következőket írta a Twitterre: "Szerbia fantasztikusan küzdött a Davis Kupában. Nincs megfelelő anyagi támogatás, nincsenek profi létesítményeik, de az embereknek hatalmas szíve van. Ez erkölcsi győzelem, remek munka."

 

Ez a DK-győzelem azonban nem véletlen, hiszen az utóbbi években világklasszis teniszezők sora került ki a szerb teniszakadémiákról. Szerbiában (akárcsak Franciaországban és Spanyolországban) ugyanis presztízsnek számít, ha valakit beválogatnak a DK-csapatba, a pénz teljesen háttérbe szorul a nemzeti érzelmek mögött. A nézők és a sportolók pedig fanatikusak, szinte belehajszolják egymást a győzelembe.

 

Persze rengeteget számítanak a klasszisok, hogy például Novak Gyokovics évek óta tartja a harmadik helyet az ATP-világranglistán, de a többi profi teniszezőjük sem véletlenül jutott oda, ahol van. "A szerb tenisz is az alapoktól kezdett építkezni, és bár nem látok bele az ottani teniszszövetség anyagi helyzetébe, valószínűleg több pénzzel is gazdálkodnak, mint mi - mondta Nagy Tünde, az MTSZ elnöke a hvg.hu-nak. - Már felvettük velük a kapcsolatot, hogy tanácsot kérjünk és tanuljunk tőlük."

 

A teniszakadémiák, ha még nem is olyan régóta, de már nálunk is működnek, többek között Gubacsi Zsófia és Sávolt Attila iskolája is részt vesz a fiatal tehetségek nevelésében és képzésében.

Vincze Szabolcs

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Sport

Meghalt Ádám András

Hosszan tartó, súlyos betegség után 79 éves korában elhunyt Ádám (Stolpa) András, a második világháború utáni Magyarország egyik legsokoldalúbb sportolója. Ádám teniszben, kosárlabdában és jégkorongban is volt országos bajnok.

hvg.hu Sport

Bundagyanú a profi teniszben

Vizsgálódnak az Association of Tennis Professionals (ATP) tisztviselői a moszkvai és szentpétervári férfi tenisztornák egyes mérkőzéseivel kapcsolatban, mert felmerült a bundázás gyanúja.

Vincze Szabolcs Sport

„Ha Lendl a neved, a legjobbnak kell lenned a világon” – exkluzív interjú

Az egykori világelső teniszező, Ivan Lendl lesz az október 30-i, budapesti Tennis Classics egyik legnagyobb sztárja. A hvg.hu-nak adott interjújában a visszatérésről, a golfról mint új szerelemről, az elszalasztott wimbledoni győzelemről és a mai teniszvilág ikonjairól, elsősorban Roger Federerről és Rafael Nadalról beszélt.