szerző:
NIL
Tetszett a cikk?

Nem tipródtunk nagyon, amikor a mai francia-nigériai, illetve német-algériai meccs továbbjutóira tippeltünk. De persze annyi meglepetés volt már ezen a vébén! És ne feledjük, a németek már kétszer játszottak Algériával, de sosem verték meg, ami az ő szintjük már-már szégyellnivaló is lehet. Igaz, a franciák meg Nigériát nem verték meg soha. A hvg.hu szubjektív ajánlója.

Ha minden a papírforma szerint alakul, ma éjszaka összejön az a negyeddöntő, amely a két csapat eddigi formáját tekintve akár döntőnek is beillene. A mai két nyolcaddöntőnek egyértelmű esélyesei az európai csapatok, hiszen ellenfeleiktől nem is igazán várták a továbbjutást, formájuk pedig maximum magukhoz képest jó, nem az elithez hasonlítva. Este hattól tehát Franciaország Nigériával, tíztől pedig Németország Algériával küzd meg a világbajnokság legjobb tizenhatja között.

Elérkeztünk a vb harmadik és negyedik nyolcaddöntőjéhez, és egyúttal azzal a meccsnaphoz, ahol óriási gólparádét is el tudunk képzelni. Két magabiztos csoportelső két ki-ki meccsen épphogy továbbjutó, hozzájuk képest kiscsapattal játszik. Ez azonban az „elmélet”. Érdekesség ugyanis, hogy sem a franciák, sem a németek nem nyertek még tétmeccset nyolcaddöntős ellenfelük ellen: előbbit Nigéria egyből egyszer, utóbbit Algéria kettőből kétszer verte meg tétmeccsen. Szerintünk ma megtörik a két kiscsapat eddigi sikere, és a negyeddöntőbe Franciaország és Németország jut.

18.00, Franciaország - Nigéria

Egy kudarcba fulladt Eb, egy hasonló vb, majd egy másik, már kicsit biztatóbb kontinenstorna után a francia válogatott kirobbanó formában érkezett Brazíliába: ennyit tudtunk leszűrni a csoportkörök alapján. Hondurast annak rendje és módja szerint hárommal, ám – ami kicsit már meglepő is volt – Svájcot is ugyanennyivel tömték ki. Ekkor már gyakorlatilag csoportelsők voltak, így az utolsó körben Ecuador ellen a B csapattal csak egy döntetlent játszottak. És bár nincs a csapatban Franck Ribéry és Samir Nasri, a gallok elképesztően jól játszanak: lendületesen támadnak, minden labdára azonnal reagálnak, látnak a pályán, nagyon rég látott formában vannak.

Franciaország-Svájc meccs
AFP / Dimitar Dilkoff

Kulcsjátékosuk az a Karim Benzema, akiről sokan mondták, hogy nincs keresnivalója a Real Madridban, mert a királyiak szintjét nem üti meg, erre 24 gólt lőtt a klubban, Brazíliában pedig eddigi három meccsén hármat szerzett. Az ő cseréje az Arsenal szintén sokat piszkált játékosa, Olivier Giroud, aki eddig összesen 98 percet játszott, ez alatt egyszer betalált, egyszer pedig gólpasszt adott. A középpályásokra sem árt figyelnünk, a marseille-i Mathieu Valbuena, a torinói Paul Pogba, a párizsi Blaise Matuidi, illetve a Aan Sebastian-i (Real Sociedad) Antoine Griezmann mind nagyszerű játékos. (Pogba és Griezmann ráadásul nagy reménység is.) A védelemnek eddig nem nagyon kellett közbeavatkoznia, de abban biztosak vagyunk, hogy ha erre kerül a sor, nem lesznek gondban.

Bár a múltban egyszer sikerült megfogniuk a kakasokat, Nigéria ma nem esélyesként lép pályára Franciaország ellen. Attól függetlenül sem, hogy az afrikaiak egész jók. Támadó szekciójuk elején a Fenerbahcéval török bajnok Emenike áll, őt pedig a 4-3-3-as felállás támadósorában balról a CSZKA Moszkvában játszó Ahmed Musa, míg jobbról a Chelsea kötelékében álló Victor Moses segíti. Ez a hármas – ha más nem is – nagyon gyors, bármilyen védelmet meg tud zavarni. A pálya másik végén is stabilok az Afrika-kupa harmadikjai: Victor Enyeama, a Lille kapusa csúcsformában van. A középpályán és a védelemben is vannak ismert játékosok – például John Obi Mikel –, de ha valami, akkor ez a két sor a hátrányuk lehet.

22.00, Németország–Algéria

Oda és vissza van mindenki Németország eddigi játékától, ez azonban csak részben jogos. Természetesen nem lehet elfelejteni a bravúros 4-0-s győzelmüket Portugália ellen, de a továbbiakban látottak alapján nem egy csapat jobb náluk. A világbajnokság eddigi legizgalmasabb meccsén Ghána ellen csak egy döntetlenre futotta tőlük úgy, hogy azok az afrikaiak vezettek is ellenük, akik végül csoportutolsóként zártak. Egyébként, ha őszinték akarunk lenni, azt a meccset a ghánaiak megérdemelték volna, de így alakult. Az Egyesült Államokat szintén megérdemelten verték, viszont őket csupán egy góllal, ennél pedig többet vártunk tőlük.

Német gólöröm
AFP / Javier Soriano

Ám félreértés ne essék: a Nationalelf eddigi szereplése nem csalódás, csupán hagy maga után kívánnivalót. Bár Thomas Müller négy góllal második a góllövőlistán, ő nem egy olyan tipikus befejező csatár, amilyen minden csapatnál megtalálható.  És nyilván nem Algéria, de egy másik, erősebb csapat talán előnyt kovácsolhat ebből. Néha-néha felmegy a pályára a veterán Miroslav Klose, ám őt inkább a vb-gólrekord beállítása, mintsem a csapat erősítése végett küldik fel.

A játékoskeret megvan, az elhivatottság úgyszintén, így azt gondoljuk, Algéria és a nyolcaddöntő semmiképpen sem lesz végállomás a németeknek (És akkor még felidézhetjük azt is, hogy éppen Algériát tényleg sosem verték még meg tétmeccsen, ami az ő szintjükön már-már szégyen). Ha pedig a németek visszatalálnak oda, ahol a portugálok ellen abbahagyták, akármeddig eljuthatnak, még világbajnokok is jó eséllyel lehetnek.

Már a torna előtt meglepő volt az, hogy az afrikai csapatok közül Algéria volt az első a FIFA világranglistán. És ha ez nem is, akkor legalább az szemet szúrt mindenkinek, hogy milyen játékot nyújtottak a nyitómeccsükön Belgium ellen. A torna egyik legszilárdabb védelmét láthattuk, de az ebből kifolyólag főképp kontrákra építő támadósoruk sem hozott szégyent rájuk. Dél-Korea ellen pedig ki tudtak lépni a védekezéscentrikus futballból, dinamikus focival 4-2-re elverték az ázsiaiakat. Így ők kerültek lépéselőnybe a ki-ki meccs előtt Oroszország ellen: míg nekik csupán egy pont is továbbjutást jelentett, addig ellenfelük kizárólag győzelemmel folytathatta volna a tornát. Már a hatodik percben hátrányba kerültek az afrikaiak, de a hatvanadikban ők találtak be, a meccs végén pedig a gólszerző Slimani és hazája mennybe ment. Történelmük során először jutottak tovább, de attól tartunk, hogy ez is lesz a végállomás: betonvédelem ide vagy oda, a németek túl nagy falatnak tűnnek így első látásra. Aztán majd kiderül. Nem egy csodát láttunk eddig a vb-n…

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!