Vizes vb: 30 ezer dollár jár minden egyes világcsúcsért

Összesen hétszázhúszmillió forintnak megfelelő dollárt osztanak szét a kazanyi vizes világbajnokság vasárnap rajtoló nagymedencés úszóversenyeinek legjobbjai között.

  • MTI MTI
Vizes vb: 30 ezer dollár jár minden egyes világcsúcsért

A vizes sportokat összefogó nemzetközi szövetség, a FINA honlapjának híre szerint a 2 és fél millió dollárból a 42 úszószám első nyolc helyezettje részesül, méghozzá olyan formában, hogy a dobogósok közül az első helyezettnek 20 ezer dollár (5,72 millió forint) dukál, az ezüstéremhez 15 ezer, a bronz mellé pedig 10 ezer jár. A negyedik pozíció valamennyi döntőben 5 ezer dollárt ér, az ötödik 4, a hatodik 3, a hetedik 2 ezer, a nyolcadik pedig ezer dollárral gazdagodik.

A FINA külön jutalmazza a rekordereket: minden egyes világcsúcsért 30 ezer dollárt fizet felállítójának.

A jutalmazás mértéke jelentősen nőtt a korábbi csúcsesemények legjobbjainak honorálásához képest. A prémiumosztás nyitányán, a 2007-es melbourne-i világbajnokságon például még csak a dobogósok kaptak pénzt is érmeik mellé. A 2013-as barcelonai vb-n már az egyes versenyszámok első hat helyezettjét díjazták, és most részesül a finálék mind a nyolc résztvevője nemcsak erkölcsi, hanem anyagi elismerésben is. 

Az oroszországi vb-t 5,5 millió dollárral finanszírozza a nemzetközi szövetség. A nagymedencés úszók mellett külön pénzdíj jár a nyíltvízieknek is: számonként az első nyolc helyezett összesen 420 ezer dollárral kalkulálhatnak. A mű- és toronyugrók összhonoráriuma 907 ezer dollár, a műúszóké 893 ezer, a vízilabdázók között felosztható összeg pedig 720 ezer dollárra rúg.

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

Gárdos Péter író-rendező: „A Kádár-rendszer kedélyes borzadály volt, a mostani pedig hideglelős borzalom”

„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.