Horn Andrea
Horn Andrea
Tetszett a cikk?

Méretes csapattal vett részt az orosz úszószövetség az augusztus eleji debreceni versenyen, amelynek összesített éremtáblája a jelentős sikerüket mutatja. A magyar szövetség azonban nem ezzel számol és a támogatásokat sem ez alapján osztják.

Harmincnégy arannyal, tizenkét ezüsttel és tíz bronzzal a „Russian Federation” (Orosz Föderáció) nevű csapat végzett az élen az úszók ifjúsági bajnokságának éremtáblázatán, amelynek láttán sokak szemöldöke felszaladhatott egyrészt a résztvevő orosz versenyzők száma, másrészt az eredményeik miatt. Az augusztus 7-10. között, a Debreceni Sportuszodában megrendezett versenyen 49 csapat 261 úszója indult – köztük egy amerikai és egy ciprusi klub egy-egy sportolója, valamint 32 orosz, hazájuk úszószövetségének képviseletében.

Erre azért volt lehetőségük, mert a február 1-jétől érvényes idei versenykiírás – ahogyan hosszú évek óta, úgy most is – nyílt versenyként hirdette meg a megmérettetést, amely így bekerült a vizes sportokat tömörítő világszervezet, a World Aquatics (WA) versenynaptárába is. Bárki, aki teljesítette a nevezési feltételeket, részt vehetett. 

Közel egy éve az oroszok is újra indulhatnak nemzetközi úszóversenyeken: a WA tavaly szeptemberben hagyta ezt jóvá az egyéni számokban, szigorú szabályok betartása mellett, semleges státuszban. A szervezetnél külön munkacsoport foglalkozott azzal, hogyan engedjék vissza a 2022 tavaszán az Oroszország Ukrajna ellen indított háborúja miatt kitiltott sportolókat a nemzetközi porondra, a kritériumok között a kiemelt doppingellenőrzések mellett szerepelt az is, hogy az adott sportolók nem támogathatják az orosz inváziót, illetve el kell fogadniuk, hogy nem versenyezhetnek nemzeti zászlajuk alatt és a himnuszukat sem játsszák le. 

Az első verseny, amelyen indulhattak, éppen a tavaly októberi budapesti világkupa volt, amelyre két orosz utazott el. Hasonló feltételekkel vehettek részt az orosz versenyzők a párizsi olimpián is, mindegyiknek – beleértve a kvótaszerzéshez szükséges szintek teljesítését – azonban összesen csak tizenöten feleltek meg, akik között egyetlen úszó volt.  

Hogy az orosz ifik augusztusban Magyarországra jöhetnek versenyezni, már tavasszal téma volt: az orosz úszószövetség elnöke, Vlagyimir Szalnyikov a RIA Nyovosztyi állami hírügynökségnek márciusban arról beszélt, hogy zajlanak erről az egyeztetések. Áprilisban pedig már azt közölte a Match TV-vel, hogy megszületett a megállapodás a magyar szövetséggel, és hogy a részvételüket a magyar fél kezdeményezte. 

Ezt a HVG megkeresésére Szántó Dávid, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) nemzetközi vezetője cáfolta. Elmondása szerint az oroszoktól érkezett megkeresés arról, hogy jöhetnének-e a versenyre nagy csapattal. „A MÚSZ-nak nem volt jogalapja nemet mondani, de szándéka sem volt kizárni őket, ha a feltételeknek megfelelnek” – magyarázta.

Hangsúlyozta, hogy ennek a korosztálynak, a 15-18 éves úszóknak rendkívül fontos a versenyrutin megszerzése, függetlenül attól, hogy hová születtek vagy milyen színekben versenyeznek. Az pedig, hogy ennyi orosz győzelem született, szerinte segít a magyar fiataloknak és a felkészítőiknek abban, hogy felmérjék a helyzetüket. „Bizonyos szempontból ez nyilván pofon. Látni, hogy a korosztály legjobbjai hol tartanak. De minél előbb találkoznak egy ilyennel a gyerekek, annál hamarabb jönnek rá, hogy mire elég nemzetközi viszonylatban a munka, amit elvégeztek. Máskülönben kimennek egy korosztályos Európa-bajnokságra, és ott szembesülnek azzal, hogy bár simán nyerték az ob-t, talán egy kicsit ki is engedtek ennek tudatában, ott pedig a nyolcadik-tizedik helyért versenyeznek.”

A legnagyobb időkülönbségek az oroszok javára a váltószámokban mutatkoztak, volt olyan futam, amelyben a csapatuk több mint tíz másodpercet vert a legjobb magyar egységre. Szántó Dávid ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy az oroszoknál a válogatottak úsztak, míg a magyaroknál a sportolók a saját klubjukat képviselték.

Szántó azt is kiemelte, hogy a verseny hivatalos oldalára felkerült –  és Hosszú Katinka úszóklubja, az Iron Swim által is megosztott –, jelentős orosz fölényt mutató éremtábla a nyílt kategória eredményeit mutatja, a MÚSZ pedig nem ezt, hanem a magyar bajnokság táblázatát veszi figyelembe. Ez minden nyíltnak hirdetett verseny esetén így van. Azon a listán nem szerepelnek sem a külföldi úszók érmei, sem az általuk gyűjtött pontok száma. A MÚSZ csak azzal számol, az egyesületi támogatásokat is az alapján hirdeti ki. 

Az ilyen versenyeken emellett két eredményhirdetést is tartanak, egyet a nyílt mezőny, egyet pedig a magyarok számára, csak az ő eredményeiket figyelembe véve. Ha tehát egy magyar versenyző úgy lesz például második, hogy előtte egy külföldi ért célba elsőként, akkor is megkapja a magyar bajnokság aranyérmét. Ezt figyelembe véve egészen másképp fest az éremtábla, annak élén a Győr végzett 9 arannyal, a második az Újpest nyolccal, majd következik a BVSC (5), valamint a Budafok és az Iron (4-4), és így tovább.

Azt ugyanakkor elismerte Szántó Dávid, hogy a klubok képviselőit elsőre meglepte, hogy az oroszok ilyen nagy számban vesznek részt az ob-n. Főleg amikor meglátták a nevezési listát, és szembesültek azzal, hogy mennyire erős mezőny jött össze. „Lássuk be, ez egy nagyon erős orosz generáció, sok számban olyan időket úsztak, ami a felnőttek között is, világversenyen is számításba vehető eredmény.”

Az egyik fővárosi klub úszószakosztályának vezetője is arról beszélt lapunknak, hogy furcsállották a helyzetet – elsősorban az oroszok nagy számát – és rá is kérdeztek az okára, de ők is azt kapták válaszul, hogy nyílt versenyről van szó. „Végül is más versenyeken is részt szoktak venni külföldi úszók” – jegyezte meg. 

Elmondása szerint megkérdezte a klubja edzőitől, hogy mit szólnak az oroszok részvételéhez, ők pedig „kifejezetten örültek. Az egyesületi úszóink, akik nem válogatottak, csak kevés nemzetközi versenyen vehetnek részt, így ez jó felmérő volt arról, hogy hol tartunk. Ha viszont itt tartunk, az elég szánalmas, de nem baj, többet kell dolgozni”. 

Őket – magyarázta – nem akadályozta semmiben, hogy itt voltak az oroszok, mert a létszámukat a döntőkben két-két főre korlátozták. „Nálunk nem volt emiatt rossz szájíze senkinek sem” – tette hozzá.

Bár Szántó szerint versenyen odafigyeltek a WA által felállított semlegességi szabályok betartására, az éremtáblázaton mégis Russian Federation névvel szerepel az orosz csapat, holott elvileg csak „egyéni semleges sportolóknak” lehetne őket nevezni. A nemzetközi vezető ezt azzal magyarázta, hogy a versenyzők az Orosz Úszószövetség (angolul Russian Swimming Federation), nem pedig Oroszország csapataként vettek részt az eseményen, a szervezet nevét pedig magyarul „orosz szövetségként” rövidítették le. A Russian Federation azonban Oroszország hivatalos elnevezésének, az Oroszországi Föderációnak az angol neve is. Az egybeesést Szántó „szerencsétlen megoldásnak” nevezte. A részletes eredménylistákon ugyanakkor az RSF rövidítést használták, vagyis az elnevezéssel a sportági szervezetre utaltak.

(Nyitóképünk illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!