Az oroszok szinte minden eddiginél nagyobb tempóban nyomulnak előre, amikor Trump végre távolodni látszik Putyintól
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Gyorselemzés a vb-selejtező sorsolása után.
A magyar labdarúgó-válogatott a Portugália–Dánia Nemzetek Ligája-negyeddöntő győztesével, valamint Írországgal és Örményországgal került azonos csoportba a 2026-os világbajnokság európai selejtezősorozatában. Az már első ránézésre is látszik, nem lesz egyszerű dolga Marco Rossi együttesének, amely ráadásul tavasszal egy Nemzetek Ligája osztályozós párharcot is játszik Törökország ellen, így a mieink csak ősszel kezdik meg a selejtezőt.
A sorsolást követően a szövetségi kapitány úgy nyilatkozott a közmédiának, örül, hogy négycsapatos csoportba került a válogatott, így van lehetőség két felkészülési találkozóra a selejtezőket megelőzően. A negyedik kalapból érkező Örményországról úgy fogalmazott, nem teljesített jól az elmúlt időszakban, így a válogatottnak mindkét mérkőzését meg kell nyernie, ha „valóra akarjuk váltani az álmunkat”.
Nem mondható, hogy a két válogatottnak régre nyúló történelme van egymás ellen, mindössze egyszer játszottunk az örményekkel: 2004. február 18.-án a magyar válogatott Szabics Imre és Lisztes Krisztián góljaival 2–0-ra győzött egy Cipruson rendezett barátságos mérkőzésen. Ebből messzemenő következtetéseket nem tudunk levonni, ám megnézve ellenfelünk formáját, nincs okunk aggodalomra. Az örmények a C ligában szerepeltek a Nemzetek Ligájában, ahol a 4. csoportban Lettországot és Feröer-szigeteket is megelőzve a második helyen végeztek, a csoportot Észak-Macedónia nyerte. Örményország hat mérkőzésből kettőt megnyert, egy döntetlen mellett pedig háromszor is kapitulált, így a B ligába való feljutásért az Eb meglepetéscsapatával, Grúziával játszhat.
A harmadik kalapból érkező Írország ellen friss emlékeink vannak, az Európa-bajnokságot megelőzően felkészülési mérkőzést játszottunk a szigetországiak ellen, ahol 2–1-re kikaptunk Dublinban. Ez azért is volt fájó pofon, ugyanis ezzel a meccsel szakadt meg a magyar válogatott 14 meccsen át tartó veretlenségi sorozata. Az írek a Nemzetek Ligájában nem remekeltek, a B ligában csoportjuk harmadik helyén zártak, jócskán lemaradva Anglia és Görögország mögött. Az összesen két gólt szerző Finnországot ugyan oda-vissza legyőzték, de nem mondhatni, hogy meggyőző fölénnyel: idegenben 2–1-re, otthon 1–0-ra nyertek.
A szigetországiak legértékesebb játékosa Evan Ferguson, a Brighton csatára, aki a mértékadó Trasnfermarkt szerint 45 millió eurót ér. Az írek kapuja, akárcsak a mieinké, stabil kezekben van, ugyanis a Liverpool kapusa, Caoimhin Kelleher védi. Ferguson és Kelleher mellett a védelem jobbszélén játszó Matt Dohertyre és az Ipswich csatárára, Sammie Szmodicsra lesz majd érdemes figyelni az egymás elleni mérkőzéseken.
Ez a párharc nehéz lesz, tudjuk, hogy fizikális együttesről van szó, amely veszélyes, főleg rögzített helyzetekben, de nagyon sokat tudunk róluk, így majd jól fel tudunk készülni erre a mérkőzésre
– fogalmazott Marco Rossi az írekkel kapcsolatban.
Azt egyelőre még nem tudjuk, hogy Portugália, vagy Dánia kerül-e a mieink mellé az első kalapból, de ha szigorúan a papírformára támaszkodunk, akkor előbbire tennénk le a voksunkat.
A közelmúltból leginkább az Európa-bajnokságokról lehetnek emlékeink Portugáliáról. Legutóbb 2021-ben, a Puskás Arénában játszottunk ellenük és sokáig derekasan helyt álltunk, a hajrában aztán elfáradtunk, és sima, 3–0-s vereséget szenvedtünk Cristiano Ronaldoék ellen. 2016-ban, szintén az Eb-n, emlékezetes mérkőzést játszott a két csapat, a 3–3-as végeredmény pedig akkor csoportgyőzelmet ért a mieinknek. A harmadik helyen továbbjutó portugálok végül megnyerték a tornát, a döntőben Franciaországot legyőzve. A kettő között világbajnoki-selejtezőn futott össze a magyar és a portugál nemzeti együttes, idegenben 3–0-ra, otthon 1–0-ra kapott ki Magyarország.
A portugál válogatott utcahosszal nyerte meg Nemzetek Ligája csoportját. Az A jelű négyes élén 14 ponttal zárt, 4 győzelem mellett 2 döntetlennel, 13 rúgott és 5 kapott góllal. Csoportgyőzelmének köszönhetően Dánia lesz az ellenfele a negyeddöntőben. A csoportkör után Cristiano Ronaldo vezette a góllövőlistát 5 találattal, de Bruno Fernandes is odafért a 10. helyre 2 góljával. Nehéz lenne bárkit is kiemelni a portugál válogatottból, amelynek kerete a Transfermartk szerint 818 millió eurót ér, legértékesebb játékosa az AC Milan támadója, a 75 millió euró értékű Rafael Leao.
A dán válogatott ellen tíz éve nem játszott a magyar csapat, legutóbb 2014-ben került össze a két együttes, amikor egy Debrecenben lejátszott felkészülési mérkőzésen 2–2 lett a végeredmény. Tétmérkőzésen legutóbb a 2010-es világbajnoki-selejtezősorozatban futottunk össze az északiakkal, egy a hazai pályán elért gól nélküli döntetlen mellett idegenben 1–0-ra győztünk Buzsáky Ákos góljával.
Dánia 6 mérkőzésen 8 pontot szerzett a Nemzetek Ligája 4. csoportjában, feleannyi pontot gyűjtve, mint a csoportgyőztes Spanyolország, ám Szerbiát és Svájcot is maga mögé utasította. Túlzás lenne azt állítani, hogy világsztárokkal teletűzdelt kerete van az északiaknak, csapatként azonban remekül muzsikálnak. A 402 millió euró összértékű keret legértékesebb játékosa a Manchester United csatára, Rasmus Hojlund (65 millió euró).
Marco Rossi a közmédiának elmondta, Dánia és Portugália közül az előbbit választaná, nem azért, mert gyengébb lenne, hanem mert a magyar csapat talán jobban tud alkalmazkodni egy észak-európai ország együtteséhez, jobb helyzetből kezdheti a találkozót.
Összességében nem lehetünk elégedetlenek, bár a negyedik kalapos ellenfelek közül is kaphattunk volna könnyebbet, illetve Írországot sem lehet lebecsülni – mint azt a saját bőrünkön is megtapasztaltuk már idén. De abban szinte biztosak lehetünk, ha harcban akarunk lenni a csoportgyőzelemért (ami egyenes ági kijutást ér a vb-re), akkor sem Írország, sem Örményország ellen nem veszíthetünk pontokat.
A csoportgyőzelemhez kisebb csoda kéne, akár Portugália, akár Dánia kerül a magyarok csoportjába, de nagyon nem mindegy, melyik együttessel játszunk majd. Stílusát tekintve a dán válogatott közelebb áll a mieinkhez, inkább csapatként képesek jó játékra, egy-egy játékost leszámítva nincsenek igazi klasszisaik, Portugália viszont több poszton is képes világsztárokkal felállni.
Marco Rossi együttesének nagy erőssége volt az utóbbi években, hogy a nála erősebb csapatok ellen képes magasabb szinten focizni, ebből kevesebbet láttunk 2024-ben. A portugálok ellen leginkább abban bízhatnánk, hogy „egyszer minden rossz sorozat megszakad”, Dánia ellen viszont pariban lehetünk.
Az biztos, hogy a vb-selejtezőkön nem fog beleférni, hogy olyan játékosokat hívjon be Rossi, akik nem játszanak a klubcsapatukban, emellett nagy hangsúly lesz a helyzetkihasználásunkon is. A Nemzetek Ligája utolsó fordulóiban ez komoly problémát okozott, így a Sallai, Szoboszlai, Varga Barnabás hármason extra nyomás lesz.
A középpályásoknak muszáj lenne fellépnie a támadásokhoz, ezzel némi terhet levéve a játékot szervező Szoboszlairól, emellett elengedhetetlen, hogy a védelem kevés gólon tartsa az ellenfeleket, ugyanis azt be kell látni: a magyar válogatott nem az a csapat, amely képes 3-4 gólokat rúgni a vele egy szinten lévő, vagy nála erősebb csapatok ellen. Reálisan nézve a csoport második helyére lehetnek jók Szoboszlaiék, a pótselejtezőn pedig már bármi lehet.
Az amerikai elnök most kezdi talán megérteni, hogy Vlagyimir Putyin sok mindent akar, de az ukrajnai béke ezek között nem szerepel.
Bár Magyar Péter szerint a Tisza-kormány erősen támaszkodna a hazahozandó uniós támogatásokra, a pártvezető által emlegetett 8 ezermilliárd forint forrás megszerzése biztosan kivitelezhetetlen.
Denisz Smihalt egykori helyettese, Julija Szviridenko válthatja a poszton.
Nina Kutinát négy- és hatéves gyerekeivel együtt egy járőrözés során találták meg.