Hozz létre egy linket előfizetéssel nem rendelkező barátaid számára

Kétszer adóznak az európaiak az online zenék után

Az európai fogyasztók kétszer fizetnek az internetről digitális formában letöltött zenei anyagok után, ami – egy most megjelent BSA-tanulmány megállapításai szerint – hamarosan a kettős adóztatás jelentős megnövekedéséhez vezethet.

  • MTI MTI
  • +${remainingCount} szerző
Kétszer adóznak az európaiak az online zenék után

A legtöbb európai országban különleges adókkal terhelik meg az elektronikus adatok tárolására alkalmas eszközök (CD-lemezek, DVD-lemezek, MP3-lejátszók, merevlemezes felvételre alkalmas készülékek és számítógépek értékesítését, hogy az így befolyt pénzből egyenlítsék ki a művészek szerzeményeinek engedély nélküli másolása miatti veszteségeit. A fogyasztók azonban egyre nagyobb számban fizetnek a zenék más digitális tartalmak internetes letöltéséért olyan e-boltokban, ahonnan az ár meghatározott százaléka közvetlenül a kiadókhoz és az előadókhoz kerül.

Mindez azt jelenti, hogy az európai fogyasztókat arra kényszerítik, hogy többször fizessenek ugyanazon zene szerzői jogaiért: egyszer a letöltéskor, valamint a berendezések árába épített adókon keresztül is – áll a Business Software Alliance (BSA) közleményében. A számítógépes szerzői jogok védelmét ellátó szervezet szerint már létezik olyan szoftver, a Digital Rights Management (DRM), ami megakadályozza a legálisan megvásárolt zenei anyagok másolását vagy továbbküldését. Ennek egyre növekvő szerepe feleslegessé teszi a kettős adóztatást – hangsúlyozta a BSA. Az adókat a megfoghatatlan magánmásolások ellensúlyozására vezették be, ám a DRM szoftver(ek) megjelenése után létük indokolatlanná válik.

A német Bitkom kereskedelmi szervezet adatai szerint a fogyasztók még akkor is legalább 150 eurót fizetnek ki otthoni személyi számítógépük, képolvasójuk, nyomtatójuk, CD- vagy DVD-írójuk adójaként, ha kizárólag másolásvédett digitális tartalmakat vásárolnak.

A BSA egy korábbi tanulmányából kiderült, hogy ezen adók 2002 és 2006 között Franciaországban, Spanyolországban, Németországban, Hollandiában és Olaszországban 500 százalékkal növekedtek, s összegük 2008-ra elérheti az 1,1 milliárd eurót. Hasonló adók a legtöbb európai országban léteznek, kivételt csak Nagy-Britannia, Írország és Luxemburg jelent. Az EU által elfogadott szerzői jogi törvény felszólítja a 25 tagállamot, hogy vizsgálják felül különleges adóikat, amennyiben az online zenék védelme jobbá válik, ám eddig alig történt valami ennek érdekében.

A BSA egy másik tanulmánya szerint a DRM-védett zenei piac nagysága az Egyesült Államokban és Európában 2008-ra elérheti az 1,86 milliárd eurót, azaz a 2004-es 235 millió euróhóz képest megnyolcszorozódik majd. Nyugat-Európában 500 százalékkal, 559,1 milliárd euróra nő ez a piac. Az online tartalmak kereskedelme immár nem csak zeneletöltéseket jelent, hanem egyre növekvő szerepet játszanak a képi anyagok, videók, filmek is.