szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az Északi-sarkra készül két ismert kutató, a dél-afrikai Mike Horn és a norvég Borge Ousland. Az arktikus expedíciók sorában premier lesz a január 12. és 15. között kezdődő út, mert a két férfi először próbál meg eljutni a kitűzött célhoz a sarki éjszaka sötétségében.

Mike Horn a sarkköri gyaloglásán. Jeges kilátás
© telechateaudoex.ch
Mike Horn két év alatt egyszer már magányosan végighaladt a sarkkörön, 2004-ben fejezte be az expedíciót, míg Ousland volt az első, aki mind az Északi-, mind a Déli-sarkra elgyalogolt egyedül.

Közös tervük szerint az ezer kilométeres útra az orosz területen lévő Artiseszkij-fokról indulnak, és ha minden rendben megy, 67 nap múlva érkeznek meg az Északi-sarkra. A két férfi egy-egy 180 kilós szánt húz majd a jégmezőn, ezeken helyezik el az élelmet és a felszerelést az útra. A legfőbb problémát a mínusz 40 fokos hideg, no meg a sötétség jelenti majd – mondta el Horn.

„Felhős időben koromsötét lesz, egyébként a Hold és a csillagok segítségével valamit azért lehet majd látni" – magyarázta el a dél-afrikai születésű, 39 éves kalandtúrázó, aki Svájcban, a Chateau d’Oex nevű kis településen él. Horn nemcsak a sarki expedíciók szerelmese: 1997 óta egyszer már magányosan megkerülte az Egyenlítőt, és végighajózott az Amazonas folyón is.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Szélessávú internetezés az Északi-sarkon

Az Intel moszkvai irodájának két munkatársa nemrégiben egy északi-sarki expedíción vett részt, ahol felállították az északi sarkköri régió első hotspotját (802.11b/g nyilvános vezeték nélküli csatlakozási pont). A hotspot a Barneo sarkköri tábor területén található, amely hozzávetőlegesen 80 km-re fekszik a Föld legészakibb pontjától.

Tóth Zsuzsa Tech

Hatalmas szénhidrogén-készletek az Északi-sarkon

Az Északi-tenger ma jéggel borított része valaha kétségtelenül meleg, elsüllyedt szerves anyagokban gazdag, biológiailag aktív medence volt. A tudósok most egy elsüllyedt hegység kőzeteinek vizsgálatába kezdtek az Északi Sark közelében, hogy bizonyítani tudják: a tengerfenék jelentős olaj- és gázkészleteket rejt.

Gazdaság

Az Északi-sarkról érkezhet a vízözön

A globális felmelegedés miatt az Északi-sark jégpáncélja kétszer gyorsabban olvad, mint a Föld egyéb jéggel és hóval borított területei, és ez beláthatatlan következményekkel járhat bolygónkra - állapítja meg egy a napokban megjelent kutatás.