szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Globális katasztrófák esetére óriásmagtár, egyfajta növényi génbank építését fontolgatja Norvégia a Spitzbergák szigetcsoport hegyei közt egy barlangban, ahol a világ összes ma létező növényének egy-egy magvát elhelyeznék.

A világ jelenlegi növényvilága leképezését, és genetikai sokféleségének eredeti állapotában való konzerválását célzó magtárat az örök fagy hazájaként ismert, jóval a Sarkkörön túl lévő szigetvilág jeges talajú hegyei közé fúrt mesterséges barlangban alakítanák ki" - mondta a leendő génbankot kezelő társaság illetékese a BBC-nek.

"A létesítmény célja, hogy megőrizze a Föld mai növényvilágának génállományát arra az esetre, ha valamilyen globális természeti, - vagy nukleáris katasztrófa elpusztítaná az emberiség élelmiszerforrásait" - tette hozzá. 

A világ országaiban természetesen számos, hasonló, bár jóval kisebb kapacitású létesítmény működik, legtöbbjük azonban olyan országokban van, ahol a készletek nincsenek biztonságban, vagy a politikai bizonytalanság, vagy pedig a környezetkárosító hatások miatt.

A Spitzbergákon kialakítandó barlangban, amelynek építése jövőre kezdődik, természetes körülmények között is fagypont alatti hőmérséklet szavatolja majd a magvak fagyott állapotban tartását, a méteres vastagságú falak, a két zsilipkamrák, illetve a hatalmas, robbanásbiztos ajtók pedig a készlet biztonságos őrzését az utókor számára.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Világ

USA: tüntetések a génkezelt élelmiszerek ellen

A génkezelt élelmiszerek ellen tüntetők közül tizenegyet vettek őrizetbe a kaliforniai Sacramentóban a nemzetközi biotechnológiai konferencia második napján, kedden. Az értekezlet hivatalos célja az éhezés elleni harc elősegítése, a tüntetők szerint ugyanakkor a génmanipulált élelmiszereket az amerikai adófizetők pénzén igyekeznek a külföldre tukmálni.

Panoráma Tech

A génkezelt lúdfű testőrségét riasztva védekezik

Holland és izraeli biológusok epergént ültettek a lúdfű nevű gyomnövénybe (Arabidopsis thaliana), s amikor azt megtámadták kártevői, a genetikailag módosított növény sérült részének eperillata odavonzotta a kártevő természetes ellenségeit: a lúdfű emberi hasonlattal élve hívta a testőrséget.

Világ

Génkezelt gabona? Inkább az éhínség! 

Többezer tonnányi amerikai élelmiszersegélyt utasít vissza az éhezéstől sújtott Zimbabwe, mert a szállítmányok génkezelt kukoricát tartalmaznak. Az első tízezer tonnányi, tonnánként 95 dollár értékű amerikai szállítmány júniusban indult útnak, ám sorsa azóta is bizonytalan.

hvg.hu Gazdaság

Kit érdekel, génkezelt-e az élelmiszer?

Európa-szerte megoszlanak a vélemények a génkezelt élelmiszerekről. A magyar közvélemény a lengyelhez és az angolhoz hasonlóan alig érdeklődik a téma iránt -derül ki a GfK csoport legfrissebb felméréséből.