szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Az amerikai fiatalok a felnőtteknél jóval derűlátóbbak abban, hogy a tudomány fejlődése megoldást jelenthet a globális problémák többségére: például úgy vélik, 10 éven belül nem lesz környezetszennyező benzinmotor az autókban, és lesz mindenütt elég ivóvíz.

A bostoni Massachusetts Institue of Technology (MIT) felmérése szerint a fiatalok 91 százaléka hisz abban, hogy az új találmányok megoldják majd az ivóvíz-ellátás problémáját. Úgy látja a 89 százalékuk, hogy a fejlődés eredményeként sikerül majd véget vetni az éhínségeknek, 88 százalék szerint a jövőben járványok sem fenyegetnek majd, és 84 százalék azt gondolja, hogy a környezetszennyezés is a múlt problémájává válik az innovációnak köszönhetően.

A tinédzserek 33 százaléka úgy látja, hogy 10 éven belül a benzin és diesel-üzemű járművek a ló vontatta szekér sorsára jutnak. Ellenben a felnőtteknek csupán 16 százaléka vélekedik így. A fiatalok közel negyede (22 százaléka) szerint 2015-re az asztali számítógépek is elavulttá válnak, míg a felnőtt megkérdezettek közül csak 10 százalék gondolja így. Ugyanakkor a felnőttek jóval nagyobb arányban jósolják a vezetékes telefon egyértelmű visszaszorulását: 45 százalékuk vélekedik így, szemben a tizenévesek 17 százalékával.

A felmérés vezetője, Merton Fleming üdvözölte, hogy a jövő generációja ilyen nagy bizalommal van a fejlesztések, az innováció iránt, hiszen az ő feladatuk lesz majd a szükséges találmányok kidolgozása és megvalósítása. Ugyanakkor kételyének is hangot adott, mivel a felsőfokú oktatásban mindössze a jelentkezők és tanulók 14 százaléka fordul a mérnöki pályák felé, amelyek a tizenévesek körében a harmadik helyen állnak a népszerűségi listán, és tudományos pályára alig 9 százalék készül, s egyelőre sokkal többen, egyaránt 17-17 százaléknyian, fordulnak az orvosi és bölcsész-szakok felé – idézte a felmérés vezetőjét a CNN hírtelevízió honlapja.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

A jövő otthonai már ma

Bár a számítástechnika terén a drótnélküli megoldások egyre elterjedtebbek, egy kis barkácsolással bárki az otthonából is ultramodern élőhelyet varázsolhat. A jövő új vívmányai pedig egyre nagyobb teret engednek majd a digitális technikának a lakásban.

hvg.hu Tech

Tokióban bemutatták a jövő robogóját

A Yamaha arra gondolt, hogy miért csak az autókkal kísérleteznek a hibridhajtás bevezetésekor, s előállt egy forradalmi kétkerekű tanulmánnyal a tokiói autó és motorkiállításon, amely nem csak a meghajtásban vetíti elénk a jövőt.

hvg.hu Tech

Az érzékelhető videojátékoké a jövő

Akár már egy éven belül piacra kerülhetnek olyan videojátékok, amelyek nem csak hanghatásokat és látványt kínálnak majd, hanem további érzékszerveinket is bevonják a történésekbe. Tollba épített számítógép is készül majd a közeli jövőben.

Vélemény

A genetika jövője

Noha a tudomány mai világában talán a genetika rejti a legizgalmasabb felfedezéseket, ez a terület annyira bonyolult, hogy lehetetlen pontosan felmérni, mit hoz a jövő. Ráadásul ebben a tudományágban a fejlődés nem lineáris, azaz nem a korábbi eredményekre támaszkodva, nem lépésről lépésre halad előre. Néhány éve, amikor elkészítettük a humán géntérképet, rájöttünk, hogy biológiai felépítésünk sokkal bonyolultabb, mint korábban gondoltuk, mivel az egyes emberek esetében nem csupán a különböző gének, hanem a gének és a környezeti hatások kombinációja is szerepet játszik biológiai lényük kialakításban.

ATV Tech

A CA már látja a jövőt

A nevét immár CA-re rövidítő Computer Associates a CA World 2005 nevű konferenciájának európai rendezvényén az óriásvállalat jövőjének irányát, s a legújabb feljesztéseket mutatták be a szakmának, s a sajtó képviselőinek.

MTI Kult

Megnyílt a Jövő Háza

Megnyílt a Jövő Háza, amelyben a tudomány és technika legfrissebb vívmányait interaktív, színes módon bemutató kiállítás kapott helyet. Az új állandó bemutatót Kovács Kálmán informatikai és hírközlési miniszter nyitotta meg pénteken a budapesti Millenáris Parkban.