Fecskendővel az erdőtűz ellen. Nem lesz víz az oltáshoz © AP |
A vizsgálatot irányító Marko Scholze, a Bristoli Egyetem Földtudományi Intézetének kutatója szerint az eredmények a globális felmelegedés és az ökológiai rendszerek károsodása közötti egyenes összefüggésre világítanak rá.
„Meredeken emelkedő kockázat és az érintett területek növekedését mutattuk ki a felmelegedés magasabb értékeivel kapcsolatosan” – nyilatkozta a tudós.
Véleménye szerint, még ha azonnal sikerülne csökkenteni a káros anyagok kibocsátását a légkörbe, a Föld egyes régióiban megnő a kataklizmák veszélye.
A kutató szerint az erdőtüzek Eurázsiában, Kína keleti részében, Kanadában és az Amazonas vidékén pusztíthatnak. A globális felmelegedés miatti szárazság és ivóvízhiány fenyegetésével pedig Nyugat-Afrikában, Dél-Európában, valamint az Egyesült Államok keleti partján kell számolni.
A vizsgálat azt is kimutatta, hogy amennyiben a globális felmelegedés mértéke meghaladja a 3 C fokot, a természetes lelőhelyek karbonja mintegy "kimosódik" a talajból, s a légkörbe kerülve tovább súlyosbítja a globális felmelegedés okozta gondokat.