szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amikor kellemetlen hangoktól, például krétacsikorgástól vagy kemény tárgyat, például üveget kaparó körmöktől az embernek feláll a szőr a hátán vagy lúdbőrzés fogja el, akkor a szervezet védekező reakciójáról van szó - állapította meg egy német kutatócsoport.

A Deutsches Grünes Kreuz (DGK) munkatársai szerint az emberi szervezet az ilyen hangokat vészjelzésként "értelmezi", és védekezésül borzolja fel a test szőrszálait. E műveletet az agy limbikus rendszere indítja be, vagyis az a központ, amelynek funkciója az érzések feldolgozása, s amely összeköttetésben van azokkal a szőrzet reakcióit vezérlő idegekkel.
 
Ugyanakkor nem minden ember reagál egyformán az egyes zajokra: a szakértők szerint a szervezet válaszadása attól függ, hogy az adott hangokkal kapcsolatban az adott személynek milyen tapasztalatai, emlékei vannak. Ezeket az élményeket a limbikus rendszer elraktározza, így aztán előfordul, hogy egyes érzékeny embereknél már az is elég a bőr- és szőrreakció beindulásához, ha az illető pusztán csak ilyen hangokra gondol.
 
Ugyanakkor a gyerekek alig reagálnak ezekre a kellemetlen zajokra, hangokra, az ő limbikus rendszerük ugyanis még nem gyűjtött össze ezekből olyan sok élményt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

Gazdaság

Libabőr

A félmilliót is elérheti a múlt héten három Bács-Kiskun megyei baromfitelepen kimutatott madárinfluenza-vírus miatt a térségben pusztulásra ítélt állatok száma. A leölt szárnyasok gazdáit ugyan kártalanítják, de a szállítási tilalom miatt sok állattartó tönkremehet.