szerző:
techline.hu
Tetszett a cikk?

Szerencsére van orvosság, (pontosabban egy orvos) a jelenség ellen.

Szerencsére van orvosság, (pontosabban egy orvos) a jelenség ellen. Amikor valamilyen grafikus programot használunk (például a PhotoShopot vagy a Corel Paint Shop Prót),  akkor észrevehetjük, hogy induláskor betöltődnek a fontok is. Kalkuláljunk most egy kicsit! Ha esetleg több száz (netán ezer) darabos fontkészletünk van, akkor a betöltési idő – érthetően – borzalmasan hosszúvá válik. Az évek alatt összegyűlt fontokat azonban egyáltalán nem könnyű rendszerezni, ráadásul sokszor előfordul, hogy más néven ugyanazt a fontot telepítettük.
A grafikai stúdiók és szerkesztőségek „sztenderdje”, a FontDoctor nevű program.

Ez a szoftver átvizsgálja a meghajtókat, majd információs adatbázist készít valamennyi telepített és nem telepített betűtípusról. A megtalált fájlokat automatikusan megjavítja, megszabadítja az olyan tipikus „betűbetegségektől”, mint a sérült bitmap, a hiányzó Postscriptek, a korrupt vagy hiányzó fontfájlok stb. Ezekről a hibákról egy átlagos felhasználó az esetek többségében nem is tud (és nem is kell ezekről tudnia), hiszen ezek olyan eltérések, amelyek nem generálnak hibaüzenet. Sajnos emellett meglehetősen alattomosak is: lassítják, sőt néha még le is fagyasztják a számítógépet.

A FontDoctor  könnyedén megoldja ezeket a gondokat. A telepítése után nincs más dolgunk, mint a „Start diagnosis” gombra kattintani, majd megadni, hogy mely mappákban tárolunk betűket (alapesetben ez a C:\Windows\Fonts mappa). Ezek után a szoftver végignézi az adott könyvtárat (ha sok betűtípusunk van, akkor ez a vizsgálódás eltarthat egy darabig, sőt, olykor olybá tűnik, mintha a Fontdoctor lefagyott volna, de semmi vész: nem fagyott le, csak épp analizál. Hagyjuk békén, és pár perc múlva minden rendben lesz). A diagnosztizálás végeztével, jó doktor bácsi módjára listát készít a megtalált problémákról. Leggyakrabban a „bad table data” nevű hibára hivatkozik, de nincs ok pánikra: ez nem igazán komoly hiba – ráadásul a szoftver egy kattintásra orvosolja is a gondot. A vizsgálat alatt egy összehasonlítás is történik, így a jelentésből megtudhatjuk vannak-e duplikált betűtípusok a gépen. Mivel ezek csak a helyet foglalják, nyugodtan törölhetjük őket.

Akár több ezer betűtípust is könnyen áttekinthetünk

A szoftver kezelőfelülete igazán egyszerű. Mindössze három fül van rajta, s ezekből az első a fentebb említett diagnózis. A második opció (organize fonts) hatására könnyen tudjuk ide-oda helyezgetni a betűinket, míg a harmadik fül (inspect fonts) egy „nézegető”: a fontjainkat tudjuk megvizsgálni, nézegetni, illetve kereshetünk is betűtípusaink között.


 

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

techline.hu Tech

Bean nekünk ír!

A Bean egy szövegszerkesztő, ráadásul kifejezetten azoknak, akik hivatásszerűen írnak.