szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Az amerikai Sunbelt Software kutatócsoportja, a Sunbelt Threat Research Center 2007. októberében is megjelentette toplistáját a szeptember hónap során legfertőzöbb kémprogramokról és számítógépes károkozókról.

A szeptemberben leginkább fertőző trójai a FakeAlert nevű kémprogram, amely hamis biztonsági riasztást ad gépünkről, s olyan ál-biztonsági programok telepítését javasolja, amelyek segítségével hackerek átvehetik az irányítást számítógépünk felett. A gyanútlan felhasználókat könnyen megtévesztik ezek a hamis antivírusok, hiszen a mai ál-antivírusok a megszólalásig hasonlítanak a valódi vírusirtókhoz.

„Az ál-antivírusokat azért töltik le ilyen sokan, mert ingyenesnek vagy nagyon kedvező árúnak tüntetik fel őket, s sok otthoni felhasználó nem szeretne többet áldozni számítógépe biztonságára.” – mondja Bódis Ákos, a Sunbelt magyarországi képviseletének ügyvezető igazgatója.

A FakeAlert szeptemberben átvette a vezetést a sokáig a legtöbb fertőzést okozó Zlob.Media Codectől. Sajnos ezzel nem lett kevesebb a magukat különböző audió és videófájlok lejátszásához szükséges kodekeknek feltűntető programok által okozott fertőzések száma: majdnem egy évvel a Zlob.Media Codec megjelenése után a NewMediaCodec álcázza magát Windows Media Player frissítésnek, s egyből a Sunbelt kémprogram-toplista 6. helyére ugrott fel.

A szeptemberi toplista másik újdonsága a 8. helyre kerülő Command Service nevű káros alkalmazás, amely megpróbál eltávolítani minden más adware programot, s egyedüli hirdető szoftverként uralja a gépet, vagyis internetes szörfözés közben jelenít meg hirdetéseket. A Command Service újdonsága abban rejlik, hogy a felhasználó külön értesítése nélkül eltávolíthat, letilthat vagy működésképtelenné tehet más adware alkalmazásokat – s mindezt a végfelhasználói szerződésben is feltűnteti, vagyis a gyanútlan felhasználó maga engedélyezi – legalizálja – a Command Service működését. A többi káros alkalmazáshoz hasonlóan a Command Service is más, hasznosabb szoftverrel vagy termékfrissítéssel együtt települhet fel.

A szeptemberi kémprogram-toplista 10. helyén egy régi ismerős található, mivel ismét feltűnt a WinAntiVirusPro, amely egy teljes biztonsági palettát - tűzfalat, pop-up blokkolót és antivírust – kínál, pedig valójában itt is ál-antivírusról van szó.

A listát a Sunbelt szakemberei a CounterSpy kémprogram-eltávolítót használó és a Sunbelt ThreatNet™ káros alkalmazások elleni védelemben résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készítik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Július legveszélyesebb kémprogramjai

A Sunbelt Threat Research Center ismét megjelentette a legfertőzőbb kémprogramokról és számítógépes károkozókról készült tizes toplistáját. Az ötödik helyen egy rootkit is megjelent - egy károkozó, amely képes hosszú távon rejtőzködni és önmaga mellett más vírusokat is bújtatni.

hvg.hu Tech

Nyilvánosságra hozták a legelterjedtebb kémprogramok tízes toplistáját

A Sunbelt Threat Research Center nyilvánosságra hozta a világszerte fertőző kémprogramok májusi toplistáját. A lista minden hónapban a díjnyertes CounterSpy kémprogram-eltávolítót használó és a Sunbelt ThreatNet™ káros alkalmazások elleni hálózatban résztvevő felhasználók automatikus visszajelzései alapján készül, ami átfogó képet ad a kémprogramok elterjedtségéről hazánkban és világszerte egyaránt.