szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Eddig ismeretlen emlősfajokat, egy gigantikus patkányt és egy csöppnyi oposszumot fedeztek fel Indonéziában. Az amerikai Conservation International (CI) természetvédő szervezet kutatói és az Indonéz Tudományos Intézet (LIPI) munkatársai a Pápua tartománybeli Foja hegység érintetlen dzsungelében figyelték meg a korábban soha nem látott állatokat. A felfedezésekről hétfőn számoltak be.

Az új minioposszum "a világ egyik legkisebb erszényese", a gigapatkány pedig ötször nagyobb városi rokonainál. "Egyáltalán nem fél az embertől, többször át is sétált a táboron, mintha mi sem történt volna" - áll a CI közleményében.

Új állatfajok felfedezése a 21. században már ritkaságnak számít, a Foja sűrű erdeje azonban még mindig szolgál újdonságokkal. A felhőtakaróba burkolózó hegység Pápua szigetének nyugati, Indonéziához tartozó részén nagyjából akkora, mint Luxemburg. Ázsia legelszigeteltebb vidéke, a helyi bennszülötteken kívül ember nemigen tette be oda a lábát, a nyugatiak ezért "Elveszett világnak" is hívják. "Jó tudni, hogy van még hely a világon, ahol a természet az úr" - mondta Bruce Beehler kutatásvezető.

A CI és a LIPI legutóbbi, 2006-os expedíciója a mostaninál is nagyobb szenzációkat hozott. Tucatnyi új fajt fedeztek fel, madarakat, lepkéket, békákat és egy magashegyi, fán élő kengurufajtát is. A tudósok 2008 végén vagy 2009 elején megint bevetik majd magukat a dzsungelbe, a Foja legmagasabb csúcsa körüli vidéket és a még kevésbé ismert, alacsonyabban fekvő régiót akarják átvizsgálni.

A Greenpeace szerint egyébként Indonéziában pusztul a leggyorsabb ütemben az őserdő az egész világon. Évente bő kétmillió hektárról tűnik el a dzsungel és a Foja hegység is a veszélyeztetett területek közé tartozik.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!