szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Brazil kutatók szerint komoly veszélyt jelenthet, ha a klímaváltozás, vagy az emberi működés következtében kiszáradnak a mocsaras vidékek, ezek ugyanis jelentős mennyiségű szén-dioxidot kötnek meg. Pusztulásukkal ez a gáz az atmoszférába jutva súlyosbítaná a helyzetet.

Nem értékeljük eléggé
© sxc.hu
A Reuters értesülései szerint a brazil Pantanal Regional Environment Program (PREP) kutatói úgy találták, hogy katasztrofális következményekkel járna, ha a mocsaras vidékek által megkötött szén-dioxid kiszabadulna az atmoszférába. A világ lápjai jelenleg mintegy 771 milliárd tonna szén-dioxidot kötnek meg, megközelítőleg ugyanannyi, mint az atmoszférában található mennyiség. Emellett az itt nyugvó gáz tartalmazza bolygónk szén-készletének körülbelül egyötödét.

„Nevezhetjük egy időzített szén-dioxid bombának is” – mondta Paulo Teixeira, a PREP programigazgatója. „Sok fejtörést okozhat még nekünk ez a probléma.”

A mocsarak védelme érdekében 28 ország közel 700 tudósa tanácskozik a héten az INTECOL nemzetközi konferencián, hogy megvitassák a veszélyzetetett területek védelmének fő kérdéseit. A mocsarak mellett a folyódelták, mangrove-erdők és egyéb vizenyős területek is a tanácskozás témáját képezik

Ezek a régiók a Föld felszínének körülbelül hat százalékát teszik ki, s ilyen helyeken van megkötve a bolygó szénkészleteinek mintegy 20 százaléka. Emellett a világ élelmiszer-ellátásának negyede származik a vizenyős területekről, amelyek természetes víztisztítóként, illetve a partmenti viharokat csillapító ütközőzónaként is szolgálnak.

A lápvidékeket az emberiség hagyományosan akadályokkal tűzdelt, hasznavehetetlen területként tartotta számon. Ezért a múlt században legalább 60 százalékban lecsapolták és beépítették, vagy mezőgazdasági művelés alá vonták ezeket a területeket

„A múltban az emberek jellemzően megoldandó problémaként gondoltak a mocsarakra, pedig ezek a területek kulcsfontosságúak bolygónk egészségének szepmontjából” – nyilatkozta a Reutersnek Konrad Osterwalder, az ENSZ főtitkár-helyettese, valamint az ENSZ Egyetem rektora.

A kutatók felhívták a figyelmet arra, hogy a hőmérséklet emelkedésével elpárologhat a mocsaras vidékek vize, de ennél is nagyobb veszélyeket rejt, ha a sarkvidéki ingoványok olvadnak ki, itt ugyanis jóval több szén-dioxidot köt meg a jégtakaró. Az Északi-sark környékén ráadásul a Föld egyéb területeinél extrémebb felmelegedést és olvadást prognosztizálnak.

Teixeira úgy fogalmazott: az embereknek alapvető „arculati” problémája van a mocsarakkal, ezzel magyarázható, hogy az esőerdők védelmében sokan cselekednek, a mocsarakért nem aggódik senki.

„Ez azonban azért van, mert a legtöbb ember nem tudja, hogy milyen szolgálatot tesznek ezek a területek bolygónknak” – figyelmeztetett a klimatológus szakember.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

A szén-dioxid kibocsátást 16-34 százalékkal kell csökkenteni

Az európai uniós éghajlatvédelmi célok teljesítéséről decemberben kezdődik meg a tagállamok közötti tehermegosztási egyeztetés, amelynek eredményeként Magyarország 16-34 százalék közötti szén-dioxid-csökkentési kényszerrel számol 2020-ig - mondta Feiler József, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium (KVM) osztályvezetője.

hvg.hu Tech

Úszó város a klímaváltozás elől menekülőknek

Több tízezer ember befogadására alkalmas úszó várost tervezett egy belga építész. A vízililiomra emlékeztető mesterséges szigeteket elsősorban azoknak szánják, akiknek a globális felmelegedés következtében emelkedő tengerszint miatt el kell majd hagyni otthonaikat. A tengeri városok teljesen önfenntartóak lesznek.

MTI Világ

Malév: versenytorzító a szén-dioxid kvóta

A Malév szerint is torzítja a versenyt, jegyár-emelkedést okoz, és nem is éri el célját az a napokban elfogadott uniós szabályozás, amely 2012-től a légitársaságokat is szén-dioxid kvóta vásárlására kötelezi.

hvg.hu Tech

Google: harc a klímaváltozás és a krízisek ellen

A Google.org öt kulcsfontosságú kezdeményezést jelentett be annak a törekvésnek a jegyében, hogy az információ hatalmát és a technológiát az emberi életminőség javítása érdekében használja fel. Ennek pénzügyi hátterét a Google alapítói közti megállapodás képezi, miszerint a cég tőkéjének és az éves nyereségnek körülbelül 1 százalékát, illetve alkalmazottaik munkaidejének egy részét jótékonysági célokra fordítják.

MTI Világ

Indul Al Gore megakampánya a klímaváltozás ügyében

Al Gore volt amerikai alelnök hároméves, 300 millió dolláros kampányba kezd Amerikában a globális felmelegedés elleni harc jegyében. Az Egyesült Államok történetében ez lesz az egyik legnagyobb, legköltségesebb kampány, amelyet közügyben indítottak.

MTI Világ

Patthelyzett a klímaváltozási konferencián

A klímaváltozási konferencia sikerét veszélyezteti a patthelyzet, amely az Egyesült Államok és az Európai Unió között alakult ki a kibocsátási értékek körül - figyelmeztetett egy nappal a Balin zajló csúcsértekezlet zárása előtt az ENSZ Éghajlatváltozási Titkárságának vezetője.

MTI Tech

Amerikai mérés szerint Kína a legnagyobb szén-dioxid-kibocsátó

Kína már 2006-ban feltehetően megelőzte a szén-dioxid-kibocsátás mennyiségét illetően az Egyesült Államokat, és így ma már az éghajlat felmelegedését okozó üvegházhatású gázok legnagyobb termelője - erre a megállapításra jutott egy kaliforniai tudóscsoport, amelynek szerzői kedden tették közzé megállapításaikat.

hvg.hu Tech

Kéthetes csúcs Balin a klímaváltozásról

A szigetországban rendezett kormányközi konferencián a küldöttek az üvegházhatást okozó gázok hatékony korlátozásáról és a környezetbarát technológiákról tárgyalnak, valamint arról, hogy a legaktívabban szennyező, ám fejlődő országokat milyen módon lehet rábírni a kvóták betartására.