szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A művégtagok egyik lehetséges fejlődési irányát vetíti előre az Észak-Karolinai Állami Egyetem új projektje. A csonttal összefűzött protézis révén újra tud majd mozogni egy németjuhász, amelynek korábban amputálták jobb hátsó végtagját - mindez a technológia harmadik gyakorlati alkalmazása.


Az osszeointegráció folyamata dr. Denis Marcellin-Little állatorvos és dr. Ola Harrysson műszerészprofesszor nevéhez kötődik; technológiájuk lényege egy olyan művégtag, amely állati vagy emberi csonthoz kötődik. Az új műszerv normális végtagként működik, a technika pedig gyakorlatilag előrevetíti az emberi protézisek egyik lehetséges válfaját.

Az első kísérletet 2005-ben végezték egy macskával, amely születési defektje miatt nem tudott mozogni, hátsó lábainak alsó része ugyanis egyszerűen hiányzott. Harryson tervezte meg azt a végtagot, amelynek segítségével az állat járni tudott - a műtét során titánszöget ütöttek a lábakba, ahhoz illesztették hozzá a protézist, amit további csavarokkal biztosítottak. Azóta a metódus sokat finomodott: a Cassidy nevű németjuhász osszeointegrált jobb hátsó lába a világ harmadik ilyen jellegű műlába lesz.

Marcellin-Little szerint nagy jövő előtt áll a technológia, így olyan művégtagokat lehet ugyanis létrehozni, amelyek bármilyen irritáció vagy dörzsölés nélkül illeszthetők a szervezetbe, illetve amikkel sokkal természetesebben lehet mozogni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!