szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Leonardo da Vinci gépeket ábrázoló rajzai meglepően hasonlítanak korabeli kínai ábrázolásokra és feltehetőleg onnan is erednek, állítja Gavin Menzies amatőr brit történész új könyvében. Mindezen megállapítások azonban csak fikciók, vélik a Reuters hírügynökség által megkérdezett történészek és szakértők.


Menzies szerint ez is kínai találmány
Menzies szerint 1434-ben egy négy hajóból álló kínai flotta világtérképeket, csillagászati atlaszokat és tudományos enciklopédákat vitt Olaszországba. A Velencében partot ért küldemény egy kínai követ közbenjárásával került Firenzébe, IV. Jenő pápa színe elé. A történész szerint ez volt az a kulturális-tudományos szikra, amely igazából kirobbantotta a reneszánsz mozgalmat.

Ezen iratokon alapszik gyakorlatilag Leonardo és Galileo életműve is, állítja a történész 1434: The Year A Magnificent Chinese Fleet Sailed To Italy and Ignited The Renaissance című könyvében, szerinte Leonardo repülő gépeit és egyéb szerkezeteit egy az egyben a kínai forrásokból merítve "alkotta meg", annyiból tett csak jót velük, hogy minden gépet átrajzolt három dimenzióba - ezeket pedig az utódainak tekintett Taccola és Francesco di Giorgio is átvették.

Menzies példaképpen egy 1313-as mezőgazdasági iratból, a Nung Shu-ból publikált képeket ostromgépekről, malmokról és pumpákról, illetve más, 1430 előtti kínai iratokból emelt ki illusztrációkat, amelyek meglepő hasonlóságot mutatnak Leonardo, di Giorgio és Taccola munkáival. Az amatőr történész szerint, ha elfogadják érvelését, az alaposan átrendezheti a történelem Európa-centrikusságát.

Leonardo: Kínából hozta volna
ötleteit?
Több mint szkeptikusak azonban a tudományos életnek azok a képviselői, akiket a Reuters kérdezett meg Menzies elméletével kapcsolatban. Martin Kemp, az Oxford University művészettörténeti professzora szerint hiába érdekes az elmélet, nagyon sok kutatómunkát kell elvégezni a bizonyítás és a pontosítás érdekében. Menzies ugyanis szerinte már másolást emleget akkor, amikor két illusztráció hasonlít egymásra. Továbbá az a felvetés, miszerint 1434-ben egy kínai követ jelenik meg Olaszországban, számos olyan kérdést vet fel, amely túlmutat a Selyemúttal és a középkori technológiával kapcsolatos eddigi kérdéseken.

Menzies feltételezéseit egy Toscanelli nevű matematikus által írt, 1474-re keltezett levélre alapozza, amelyet egy Kolumbusz-archívumban talált, bár az utólagos vizsgálatok szerint az eredeti latin szövegből nem derül ki egyértelműen, hogy a követ tényleg kínai származású volt-e. Geoff Wade, a Szingapúri Egyetem Ázsiakutató Intézetének kutatója szerint Menzies munkája csak fikció, ugyanis kínai oldalról például semmilyen bizonyíték nem támasztja alá azt, hogy 1434-ban tényleg járt volna kínai flotta Olaszországban.
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI/hvg.hu Tech

Mona Lisa érintetlen maradt a sfumato elemzésénél

A Louvre büszkeségének, Leonardo da Vinci festményének, a Mona Lisának rajongói a mű utánozhatatlan és rejtélyes titkaként méltatják a női portré rajzolatát árnyaló „sfumato” átmeneteket: a legfőbb francia tudományos kutató központ, a CNRS egyik tudósa, Mady Elias most először elemezni tudta a különleges festészeti technikában alkalmazott anyagot.

Bari Máriusz Tech

Repülő ember Leonardo szülővárosa felett

Május 25-én emelkedik a levegőbe a világ legkisebb személyszállító helikoptere. A japán fejlesztésű jármű Leonardo da Vincinek tisztelegve a feltaláló szülővárosában emelkedik majd a levegőbe.