szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A keresőóriás alternatív energiával táplált szerverhajóinak szabadalmát már két éve beadta, ám csak most hozta nyilvánosságra. A kezdeményezésnek a környezet védelme mellett másik fontos hozadéka is lenne: a szerverek jogi és adózási státusza megváltozna.

A Read Write Web technológiai portál értesülései szerint a két évvel ezelőtti szabadalmi kérvény már tartalmazta annak leírását, hogy a szerverhajók miképpen hasznosítanák a tenger hullámainak erejét energiaszükségleteik fedezésére.

A rendszereket Vízalapú Adatközpontoknak (Water-Based Data Center) hívják, s egyelőre még nem tudni, hogy az első bárkák mikor hajózhatnak ki a nyílt vizekre. A Google közleménye szerint: „számtalan ötlettel kapcsolatban nyújtunk be szabadalmi kérvényeket. Ezek között vannak olyanok, amelyeken tovább dolgozunk, s valódi termékekké, szolgáltatásokká válnak, másokból nem lesz semmi”.

Az adatforgalom ilyetén kihelyezése egyes államok jogi hatásköre alól már korábban is nagy vihart kavart. Nemrégiben a különböző tartalmak letöltését lehetővé tévő torrent-technológia egyik legnagyobb oldala, a Pirate Bay keltett feltűnést azzal, hogy bejelentette: felvásárolnák a Nagy-Britannia partjai mellett, már a nemzetközi vizeken található korábbi tengerészeti bázist. A platform tulajdonosa szuverén államnak tekinti a területet, amely Sealand néven már több ízben borsot tört a nemzetközi jogászok orra alá. A férfi szerverfarmot üzemeltet a mesterséges szigeten, amelyre szemet vetettek a szerzői joggal foglalkozó szakemberek szemében első számú közellenségnek számító Pirate Bay üzemeltetői is.

Sokan kongatják a vészharangot a Google terjeszkedésére utaló jelek kapcsán. Az információk szabadságáért aggódó aktivisták ugyanis aggályosnak tartják, hogy a Google óriási adatbázisait, amely több millió ember adatait – e-mailjeit, dokumentumait stb. – tartalmazza, egyszerűen kivonnák valamely felelős kormány hatásköre alól.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

hvg.hu Tech

Sötétben tapogatózik a Google

Újabb kísérleteket tesz a Google, hogy a háló mélyebb rétegeiben, az úgynevezett dark weben is megtalálható weboldalakat is feltérképezze, derül ki a cég egyik hivatalos blogjából.

MTI Gazdaság

A Google a legértékesebb márka

A Millward Brown piackutató cég által felállított márkasorrend szerint a Google a világ legértékesebb márkája 86 milliárd dollár névleges értékkel, 30 százalékkal magasabbal a tavalyinál, ami szintén az első helyezést biztosította az internetes kereső portálnak.

hvg.hu Tech

Masszázs, csúszda, függőágy az irodában - a Google-nél jártunk

Az EMEA-térség tizenkettedikként nyílt Google-központját látogathatták meg a sajtó képviselői Zürichben. A központ 300 fejlesztőjével a cég legnagyobb nem-amerikai fejlesztőmérnöki központjának számít. Munkatársunk a helyszínen járt, beszámolójában olvashatnak a Google méltán népszerű céges kultúrájáról és a központ egyes fejlesztéseiről is.

Bari Máriusz Tech

Elindult a Google egészségügyi szolgáltatása

Még csak Amerikában használható jogszerűen a keresőóriás orvosi és egészségügyi információkat tároló rendszere, a szolgáltatás azonban elméletileg már minden Google-felhasználó számára elérhető.

hvg.hu Tech

Az újságokat sem kíméli a Google

Jelentősebb amerikai újságarchívumok szkenneléséhez fogott hozzá a Google. A mikrofilmekről begyűjtött cikkeket nemcsak a Google News hírolvasóban, hanem később az újságok saját weboldalairól is el lehet érni. Mindehhez a keresőóriás az AdSense rendszerben elhelyezett saját hirdetéseit illeszti.

Bari Máriusz Tech

Évente 110 milliót áldoz a Google a "jó napokra"

A Google-keresések alig egy százalékát intézik a "Jó napom van" gombbal , derült ki a publicradio.org Google-lel készített interjújából. A keresőgomb jelentős reklámbevétel-kiesést jelent a cégnek.

hvg.hu Tech

Magyar egyetemi campusok a Google Earth-ön

A Google 2008-ban nemzetközi szinten is meghirdette "Modellezd le egyetemed" nevű versenyét, ahol a feladat nem egy makett összerakása, hanem valamely felsőoktatási intézmény épületének és udvarának virtuális felépítése a Google Sketchup tervezőprogram segítségével.

Bari Máriusz Tech

Ingyenes fordítórobotokat használ a Google Talk

Most már kínai, japán vagy arab beszélgetőpartnerekkel is megértethetjük magunkat internetes csetszobákban. A Google Talkhoz készített fordítórobotok azonnali fordításra képesek, jelenleg huszonhárom nyelvpárhoz tartozó robotot lehet kipróbálni - és nem csak csetelésre alkalmasak.

Bari Máriusz Tech

Hírszerzésben is utazik a Google

Nemcsak az amerikai kormányszerveknek, hanem a hírszerzőknek is értékesít a Google dokumentok kezelésére és tárolására alkalmas szervereket és programokat, derül ki a CNN tudosításából. A Google hangsúlyozza, a nemzetbiztonsági szektorban felhasznált termékeket nem módosítják.

Bari Máriusz Tech

Titkosított jelszavakat is törhetnek a Google keresőjével

A Google keresőjét arra is használhatjuk, hogy kódolt jelszavakat fejtsünk meg velük, írja blogjában Steven J. Murdoch biztonságtechnikai szakember. Murdoch a weboldalát támadó ismeretlen visszaverése közben jött rá a meglepő tényre.

hvg.hu Tech

Már figyel minket a Google-műhold

A GeoEye-1 szatelit segítségével a keresőóriás akár 50 centiméteres pontossággal tud majd képet alkotni a minket körülvevő világról. A műholdat a tegnapi nap folyamán lőtték fel a világűrbe.

hvg.hu Tech

A Google az agyunkban kotorászna

A keresőóriás egyik ausztrál vezetője szerint a jövőben a keresőmotorok már a gondolatainkban olvasva, egyfajta digitális hatodik érzék segítségével találják ki, hogy mire vagyunk kíváncsiak, s tálcán kínálják a megoldást az igényeinkre.

Bari Máriusz Tech

Tévhitek a Google-generációról

Tévhitek között éltünk eddig a fiatal generációkkal kapcsolatban. A "Google generáció" szokásairól szóló brit jelentés szerint az 1993 óta született tinédzserek nem olyan internetes zsenik, mint amilyeneknek az idősebbek beállítják őket, kevesebb lehetőséget használnak ki és egyszerűbb alkalmazásokat használnak.

hvg.hu Tech

A net sötét oldalán keres a kalóz Google

Köztudott, hogy a Google keresőjével sok mindent meg lehet találni. Azt azonban valószínűleg kevesebben tudják, hogy speciális kapcsolókkal az internet rejtett helyeit is át lehet kutatni.