szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Albert Einstein rég elveszettnek hitt távcsövén keresztül kutathatják a csillagos égbolt rejtelmeit a jeruzsálemi Héber Egyetem diákjai és látogatói - a szerkezetet csütörtökön mutatják be az érdeklődőknek.

A legendás fizikus, akit 1921-ben tüntettek ki Nobel-díjjal a relativitás elméletének kidolgozásáért, egy évvel 1955-ben bekövetkezett halála előtt kapta a távcsövet. A teleszkóp barátja, Zvi Gizeri ajándéka volt, aki a feltételezések szerint maga készítette a szerkezetet.

Albert Einstein, aki a Héber Egyetem társalapítója volt, végrendeletében jegyzeteit az intézményre hagyta. Az egyetemen sokan tudni vélték, hogy a távcső is szerepelt a hagyatékban, ám hosszú évtizedekig senki és semmit nem tudott a teleszkóp hollétéről.

Az elveszettnek hitt távcsőre ugyan még az 1990-es években rábukkant a raktárban a Héber Egyetem egyik informatikusa, ám nem ismerte fel a lelet jelentőségét. Végül 2004-ben Esel Ofir biológus jött rá, hogy Albert Einsteiné volt a raktárban hányódó távcső. Az eszköz, amelyet három éves munkával, s 10 ezer dolláros (1,6 millió forintos) ráfordítással rendbe hozták, most ismét teljesen működőképes.

A teleszkóp az egyetem ifjúsági központjába kerül azzal a szándékkal, hogy az odalátogató iskolásokban felkeltsék a tudomány iránti érdeklődést.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Tech

Charles Simonyi vezeti majd Einstein tudományos otthonát

Charles Simonyi magyar származású amerikai szoftverfejlesztő mérnök, milliárdos űrturista fogja vezetni azt a princetoni kutatóintézetet, amely egykor Albert Einstein tudományos otthona volt - adta hírül a The Press of Atlantic City.

MTI Tech

Albert Einsteinnek tizenkét szeretője volt

Közzétették Einstein privát levelezését. A fizikus 12 szeretője közül kettőt feleségül is vett. Mivel sokat utazott, első és második feleségével szinte naponta levelezett, s "megbeszélte" velük a többi személyes kapcsolatát is, amelyekre fény derül a nyilvánosságra hozott levelekből.