A Föld korát 4,57 milliárd évre becsülik a szakemberek, ám eredeti felszínének túlnyomó része a tektonikus mozgások következtében összetört és megolvadva újraalakult.
A Hudson-öböl Nuvvuagittuq zöldkőövezetében vett - a terület nevétől eltérően rózsaszín és barna árnyalatú - kőzetmintákat Jonathan O'Neil, a montreali McGill Egyetem és Richard Carlson, a washingtoni Carnegie Intézet kutatója. A minták kémiai elemzését a geokémikusok izotópos kormeghatározással végezték, a szamárium és a neodímium elemek mennyiségének mérésével. Az összetétel elemzése alapján a különböző kőzetdarabok korát 3,8 és 4,28 milliárd év közé teszik. Eszerint a kőzet a Föld legelső kéregköpenyének maradványa lehet. Az őskéreg még a bolygó forró felszínének lehűlésekor keletkezett.
"Lehetséges, hogy az eredeti kéregről van szó, és előtte nem volt szilárd kérge a Földnek. Ez nagy kérdés" - véli O'Neil.
A fellelt tíz négyzetkilométernyi terület vulkanikus bazaltkőzetből áll, és a geológusok szerint a bolygó korai történetébe adhat betekintést. A Naprendszer és a Föld 4,57 milliárd évvel ezelőtti keletkezéséhez képest csak nagyjából 290 millió évvel később, tehát igen korai időpontban alakulhatott ki ez a kőzet.
Richard Carlson szerint a kőzet bizonyos jellegzetességei arra utalnak, hogy ekkor már jelen volt a víz a Föld felszínén. A tudósok közt vita folyik arról, mikor jelentek meg az első óceánok és a víz eredetéről is: vajon a bolygón keletkezett, vagy jeges üstökösökkel érkezett?
A kőzet jellege a kialakulásakor uralkodó hőmérsékleti viszonyokra is enged következtetni - mondta Carlson. "Az égitest kialakulásakor valószínűleg egy forró katlan volt, de már ebben a korai időszakban lehűlt olyan hőmérsékletre, amely nem különbözik drámaian a maitól" - tette hozzá.
Az élet jelenlétére nem találtak közvetlen bizonyítékot a kőzet vizsgálatakor a tudósok. "Tudjuk, hogy valószínűleg megvolt a megfelelő környezet az élet számára a Földön - folyékony víz és minden, ami az élethez kell. Volt hát élet? Ez nagy kérdőjel" - értékelte O'Neil.
Az eddig ismert legöregebb kéregdarab is Kanadából származik, ennek kora 4,03 milliárd év a tudósok becslése szerint. Nyugat-Ausztráliában találtak ugyan 4,36 milliárd éves cirkónium ásványi szemcséket is, ez azonban önálló anyagfajta, nem pedig a földkéreg érintetlen lemezdarabja.
A világ legöregebb kőzetét találták meg Kanadában
Québec északi részén, a Hudson-öböl keleti felén találták meg kanadai kutatók bolygónk legöregebb kőzetét. A földkéreg ősi darabkája 4,28 milliárd éves lehet - közölték a kutatók a Science című tudományos folyóirat pénteken megjelent számában.

Megszületett az USA és az EU közötti vámegyezmény
Ha elmaradt volna az alku annak komoly hatása lett volna az 1700 milliárd dollárt kitevő kétoldalú kereskedelemre.
Török Gábor szerint Orbán pólója arra utal, hogy a választás időpontja hivatalos
Parlamenti választások: A Sándor-palota szerint Sulyok dönt, és nem egyeztet senkivel
A tudományos dolgozók lemondásra szólították fel az Orbánnal egy Digitális Polgári Körben ülő HUN-REN vezérigazgatót
Jakab Roland: A digitális innováció érdekében léptem be az első Digitális Polgári Körbe
"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.