Az Ars Technica értesülései szerint a ausztrál internetbiztonsági kezdeményezés (Cyber-Safety Plan) az illegális tartalmak mellett a gyerekek számára tiltott pornográf oldalak hozzáférését is blokkolná. A rendszert most tesztelik, és a fejlesztésben érintett mérnökök szerint nem lehet majd kibújni az állami szintű szűrés alól.
Az ausztrál kormány a tavalyi év során jelentette be a kezdeményezést, amelyre összesen 189 millió ausztrál dollárt (több mint 25 milliárd forintot) fordítottak. Ebből a pénzből állítják üzembe azokat a szűrőrendszereket, amelyeket az internetszolgáltatóknak kötelező jelleggel kell működtetniük. A szolgáltatók az ausztrál kommunikációs és médiahatóság (ACMA) hivatalos feketelistájáról tájékozódhatnak a tiltott tartalmakról.
A bejelentést óriási felháborodás követte, ennek ellenére a kormány februárban megkezdte a rendszer első tesztjét Tasmániában. Akkor az ACMA közleményben jelezte, hogy a szűrők alapértelmezetten be lesznek kapcsolva, de a felhasználóknak lehetőségük nyílik rá, hogy egy kérvény segítségével kiléphessenek a tartalom-védelmi programból.
Úgy tűnik, ez csak részben volt igaz. Mark Newton, az Internode nevű cég hálózati mérnöke a Computerworldnek nyilatkozva azt mondta: a felhasználók kiléphetnek ugyan a gyerekekre vonatkozó szűrési feltételek alól, ám a fő feketelista – amely az ausztrál kormány által meghatározott illegális tartalmakat sorolja fel – rájuk is érvényes marad.
„Amit a kormány illegális tartalomnak könyvel el, az úgy is marad” – magyarázta a szakember. „Ha pedig megvan a szükséges infrastruktúra, hogy ezeket a tartalmakat szűrjék, akkor az alól nem lehet majd kibújni.”
Az ausztrál kommunikációs miniszter szóvivője megerősítette, hogy a szűrés kötelező jellegű lesz minden ausztrál állampolgár számára.
A kérdés nagy vihart kavart, s a felhasználók azóta találgatják, milyen tartalmak kerülnek majd fel a feketelistára. A szűrést annak ellenére vezetik be, hogy az ausztrál kormány felkérésére készített 2006-os tanulmány kimutatta: az internetszolgáltatók szűrése költséges, ám nem elég hatékony.