Százéves a kenyérpirító: előbb a tyúk, aztán a tojás?

Egy évszázada szabadalmaztatta Frank Shailor amerikai feltaláló a kenyérpirítót, húsz évvel azelőtt, hogy a szeletelt kenyeret kitalálták volna.

  • MTI MTI
Százéves a kenyérpirító: előbb a tyúk, aztán a tojás?

Az első változat, a D-12 azonnal sikert aratott, milliószámra kelt el az Egyesült Államokban, mielőtt átkelt az Atlanti-óceánon, hogy minden brit otthonban meglelje a helyét - írta a The Daily Telegraph című brit lap. Eredetileg egy nyitott, "huzalozott" szerkezet volt, a kenyeret a felhasználónak sajátkezűleg kellett megfordítania ahhoz, hogy annak mindkét oldala megpiruljon.

1919-ben Charles Strite fejlesztette tovább, ő rugókat alkalmazott és egy időzítőt, így létrehozta az első kenyérkidobó változatot.

Az első automatikus elektromos pirítót, a Toastmastert a Waters Genter Co. alkotta meg 1926-ban, de átütő sikert akkor aratott, amikor 1929-ben Otto Frederick Rohwedder fejéből kipattant a szeletelt kenyér ötlete.

A feltalálók által nemrég piacra dobott legújabb találmány, miközben megpirít egy szelet kenyeret, egy buggyantott tojást is elkészít.

1990-ben Simon Heckett és John Romkey megalkotta az Internet Toastert, az online szabályozható kenyérpirítót.

2001-ben Robin Southgate, a Brunel Egyetem munkatársa olyan kenyérpirítót alkotott, amely napos vagy felhős idő előrejelzését tudja rápirítani kép formájában a kenyérre.

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Egy Orbán-kormány nem érne meg négy évet sem Franciaországban

Jehan Paumero húszas évei elején, bordeaux-i bölcsészként jött Magyarországra 2003-ban, miután elfogadta egy pécsi gimnázium állásajánlatát. Előtte csak a Sziget miatt járt itt, de megígérte magának, hogy még visszatér – egy helyett végül több mint húsz évet maradt. Hogyan látja egy köztünk élő francia a magyarokat? Miért érzi itt szabadabbnak magát, mint otthon, és mi az, ami miatt közelebb érzi magához a magyar társadalmat? Mit gondolnak a franciák Magyarországról, és mit válaszol, ha nekiszegezik a kérdést, hogy milyen diktatúrában élni?